EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Monika Lukešová

29. 01. 2015

1 komentář

Máte nový byt, či dům? Nezapomeňte na daň z nemovitých věcí

 


 

Daňové přiznání k dani z nemovitosti je nutné podat do 31. ledna, letos díky víkendu do pondělí 2. února. Učinit tak musí každý, kdo v minulém roce nemovitost nabyl nebo změnil na své nemovitosti skutečnosti zásadní pro výpočet daně, například vybudoval přístavek nebo přeměnil pozemek v zasíťovanou stavební parcelu, rozvedl se nebo nabyl či prodal další nemovitost,“ uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně ze společnosti TaxVision a portálu eDaně.

Zpoždění si zaplatíte

Daň z nemovitých věcí se určitě vyplatí podat včas. Zpozdíte-li se s daňovým přiznáním o více než pět pracovních dní, zaplatíte penále. Úroky z prodlení jsou 0,05 procenta stanovené daně za každý den, o který podáte daňové přiznání později. Maximálně se penále může vyšplhat na 300 tisíc korun a minimálně zaplatíte pět set korun.

Dědíte? Daň podáváte i tak

Ať už jste nemovitost získali koupí, dědictvím nebo darem v roce 2014, musíte do konce ledna podat daňové přiznání tomu finančnímu úřadu, pod který spadá daná nemovitost. Nezáleží tedy na tom, kde vy máte trvalé bydliště.

V případě, že vám nemovitost nadělil k Vánocům Ježíšek a zápis do katastru nemovitostí nebyl učiněn do 31. prosince 2014 a vlastnictví bude zpětně nabyto před 1. lednem 2015, musíte odevzdat daňové přiznání do tří měsíců od zápisu do katastru nemovitostí. Daň je pak nutné zaplatit nejpozději do 31. května 2015.

Majitelé družstevního bytu mohou být klidní

Pokud jste si koupili družstevní byt, nemusíte vůbec daň z nemovitých věcí řešit. Za celé společenství vlastníků podává přiznání k dani z nemovitosti za celé společenství vlstníků družstvo. Dejte si ale pozor, na případ, kdy byt převádíte do osobního vlastnictví. Záleží na tom, co je zapsáno v katastru nemovitostí.

REKLAMA

Stejně tak jako na majitele družstevních bytů, se daň nevztahuje na bývalé majitele nemovitosti, kteří ji vlastnili pouze několik měsíců minulého roku. Například pokud ji zdědili a následně prodali. Přiznání k dani z nemovitosti vždy podává ten, kdo nemovitost vlastní k 1. lednu – daň zaplatí na celý rok dopředu,“ upozornila Blanka Štarmanová.

Kolik? To záleží kde

Kolik kdo zaplatí, závisí na typu nemovitosti a lokalitě, ve které se nachází. Výpočet daně se různí pro rodinný domek a pro ornou půdu, pro vesnici se stovkou obyvatel a pro velkoměsto. „Daň se počítá pomocí sazby daně pro daný typ nemovitosti a dále se násobí koeficientem, který je daný podle zákona počtem obyvatel. Koeficient si však může obec stanovit vyšší vyhláškou. V roce 2015 se koeficient změnil vyhláškou jen ve městě Jablonec nad Nisou. V Praze dle vyhlášky platí koeficient 5,“ popsala Blanka Štarmanová.

Pozitivní věc je, že na zaplacení daně máte několik měsíců. Daň musíte zaplatit do 31. května 2015.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

druhá splátka daně z nemovitosti

Blíží se druhá splátka daně z nemovitosti

Většina poplatníků platí daň z nemovitosti v jedné splátce na konci května. Termín byl letos stanoven na 31. května. Pokud ale je povinná daň vyšší než 5 000 Kč, tak je možné si platbu rozložit do dvou stejně velkých splátek.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Zdědili nemovitost

Jaké máte povinnosti, když jste zdědili nemovitost

Když zdědíte nemovitost, tak máte povinnosti podobné, jako když jste nemovitost koupili. Jste prostě novým vlastníkem dané nemovitosti. Musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitosti a následně platit každý rok daň z nemovitosti. Jsou ještě další povinnosti, které musíte při dědictví nemovitosti splnit?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Alena Šolarová

    5 prosince, 2023

    Od dubna sem vlastníkem bytu,bude mě FÚ informovat o výši částky,kterou musím zaplatit?

    Odpovědět