EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

Ve třetím čtvrtletí ceny nemovitostí stagnovaly. Pozemky mírně rostou

 


 

Při prodeji nebo nákopu nemovitosti samozřejmě záleží první řadě na lokalitě. V Praze se ceny bytů nehýbou. Je to hlavně kvůli trvalé a relativně vyvážené poptávce a nabídce. Obecně je realitní trh v Praze silnější, než v ostatních lokalitách. Mimo hlavní město šli tedy prodejci s cenou o něco níž, ale ani tyto poklesy nejsou žádnou markantní změnou.

„Ceny bytů v Praze v uplynulém čtvrtletí prakticky stagnovaly. Oproti tomu mimopražské regiony zaznamenaly větší pohyby. Ve Středočeském kraji došlo k mírnému zvýšení cen, Plzeňský a Jihomoravský kraj naopak zaznamenaly mírný pokles. Na Vysočině, v Moravskoslezském a Libereckém kraji mírně vzrostly ceny starších zděných bytů, zatímco u těch panelových stagnovaly,“ uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Podle HB Indexu nejvíce rostly ceny malometrážních bytů. Naopak ceny u velkých bytů 4+kk nebo 4+1 mírně klesly. Uplynulé čtvrtletí také přálo novostavbám, respektive větší poptávce po nich. Lidé si chtěli koupit nové byty hlavně v Praze, kde byla poptávka tažena například zájmem cizinců, ale také v Brně. Ceny novostaveb v Praze v segmentu 40 – 50 tis. Kč / m2 vzrostly o dvě až tři procenta.

Kupující se stále pohlížejí hlavně po menších bytech, tedy o rozloze 2+1 a o velikosti kolem 60 m2. Výhodou těchto bytů je, že i když patří mezi ty menší a často se kupují jako startovací, dá se v nich bydlet i s jedním malým potomkem a využít tak nemovitost delší dobu. Takové byty se také dobře prodávají jako investice na okamžitý pronájem a do budoucna pro své potomky.

Rodinné domy stagnují už tři roky

Od ledna 2010, kdy vznikl HB Index se ceny rodinných domů prakticky nepohnuly ani o jedno procento. „Na trhu je možné vysledovat stagnaci poptávky po standardních rodinných domech. Velmi malý zájem trvá i o dražší domy nad pět milionů korun, v Praze nad osm milionů. I nadále je velký zájem o RD vhodné k rekonstrukci a o rekonstrukce a výstavbu energeticky úsporných domů, což je způsobeno také vlivem dotačních programů. I přes celkové zvrácení trendu poklesu cen však přetrvával negativní lokální vliv letošních červnových povodní na cenový vývoj,“ vysvětluje Petr Němeček.

REKLAMA

Ceny nemovitostí ovlivňuje jak politická situace, tak i přírodní katastrofy. V červnu tak změnily hodnoty pozemků ničivé povodně. Na severu Čech se v podstatě zastavil realitní trh kvůli rasovým nepokojům.

„Povodně v uplynulém čtvrtletí lokálně ovlivnily také ceny pozemků. Menší zájem byl jak o lokality se zvýšenou hrozbou povodní a záplav, tak i o ty se špatnou dopravní dostupností. Největší poptávka byla naopak o lokality v okrajových částech a okolí velkých měst. Pozemky nadále vnímáme jako výhodnou formu investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady. Navíc HB INDEX již přes 2 roky vykazuje trvalý mírný růst cen pozemků, od roku 2010 přes 15 procent. Celkově se pak jedná o nejstabilnější segment v oblasti rezidenčních nemovitostí,“ říká k jejich cenám Petr Němeček.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024

Nelichotivé regionální prvenství Prahy – nejhorší dostupnost bydlení

Region CEE-6 zažívá růst trhu s rezidenčními nemovitostmi. Podnítila jej zejména sílící poptávka, která souvisí zejména se zvyšujícími se obavami o budoucí cenovou dostupnost bydlení a další vývoj ekonomiky. Asi největšímu problému s dostupností přitom v rámci regionu, do něhož patří Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česko, čelí Praha – průměrná cena bytu o rozloze 60 m² zde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 12. 2024

Komentář: Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané

Pravidla schválená na jaře Evropskou unií, která směřují k ochraně klimatu, představují důležitý krok ke snížení ekologické zátěže stavebnictví a otevírají nové možnosti a výzvy. Od roku 2030 budou muset developeři stavět novostavby tak, aby splňovaly požadavky na klimatickou neutralitu. To zahrnuje upřednostnění udržitelných zdrojů tepla, jako jsou teplárny nebo tepelná čerpadla, a tam, kde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *