23. 04. 2013
Vloupání do domácností. Policie nedokáže objasnit skoro 80 % případů
Osm okradených lidí z deseti má smůlu
Zloději loni způsobili obyvatelům domů a bytů škody za 473,5 milionů korun. Policie eviduje 9718 vloupání do domácností, z toho ve 4 239 případech u bytů a v 5 479 u rodinných domů. „Policii se však v minulém roce podařilo objasnit méně než čtvrtinu událostí a podobné je to i v dalších letech. Prakticky to znamená, že úspěšného vyřešení svého případu se nedočká osm obyvatelů domů a bytů z deseti,“ říká Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT a odborník na komplexní zabezpečení domácností.
Neobjasněná vloupání mimo policejní statistiky
Množství neobjasněných vloupání je však pravděpodobně mnohem vyšší, než dokládají oficiální policejní údaje. „Mnozí majitelé nezabezpečených domácností totiž často nehlásí množící se krádeže, což lze považovat za trend posledních let. Škodu na majetku lidé mnohdy oželí. Velký problém ale mívají se ztrátou nedotknutelného osobního prostoru, který jim policie nevrátí. Oběti vloupání mohou odrazovat od hlášení krádeží také dlouhavé úřední procedury a na motivaci jim nepřidá ani nízká šance na dopadení pachatele,“ upozorňuje Ivan Pavlíček, odborník na komplexní zabezpečení domácností.
Jak si zkomplikovat jednání s pojišťovnami
Na policii nenahlášené případy vloupání však lidem zkomplikují jednání s pojišťovnami. Poškozeným totiž bude chybět například protokol o trestním oznámení, který pojišťovny vyžadují. „Nepříjemné dohadování s pojišťovnami je pravděpodobné i v situaci, kdy nemáte v domácnosti certifikované bezpečnostní dveře nebo elektronický zabezpečovací systém s příslušným atestem. V případě vloupání vám totiž certifikátem deklarovaná odolnost dveří naopak usnadní jednání s pojišťovnou při vyřizování pojistného plnění. Nebudete muset složitě prokazovat, že jste měli domácnost zabezpečenou, jakou formou a do jaké míry. Navíc vykradení bytu zajištěného kvalitními bezpečnostními dveřmi je velice vzácnou událostí,“ uzavírá Ivan Pavlíček.