EUR 25.295

USD 24.672

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.295

USD 24.672

27. 07. 2016

0 komentářů

10 tisíc si Češi nejčastěji půjčí od rodiny. Bez smlouvy a úroků

 


 

Nejčastěji půjčují rodiče svým dospělým dětem

Češi svým příbuzným věří a doufají, že je při prosbě o půjčku neodmítnou. Nejčastěji se obrací na rodiče, což uvedly dvě třetiny z těch, kteří peníze chtějí od známých a rodiny. Dalších osmnáct procent si půjčuje od kamarádů, čtrnáct procent potom od sourozenců.

Při obrácení rolí však z výzkumu vyplynulo, že téměř polovina respondentů svým příbuzným nikdy nepůjčila více než pět tisíc. Pokud jsou respondenti v roli věřitele, opět poskytují peníze hlavně rodině a známým. „Půjčit si peníze od příbuzných je nejjednodušší varianta. Lidé počítají s tím, že jim v případě potíží rodiče či sourozenci počkají se splátkou a oni se tak nedostanou do problémů. O stejnou motivaci jde v případě půjček od kamarádů,“ říká Michal Kozub, produktový manažer společnosti Home Credit.

Příbuzní si důvěřují – půjčky poskytují bez uzavření smlouvy

Půjčka mezi příbuznými je vždy založená na vzájemné důvěře, v sázce jsou koneckonců vztahy v rodině. Domluva o pravidelném splácení však často bývá pouze ústní. Dvaadevadesát procent Čechů totiž  při poskytnutí půjčky příbuznému vůbec nepodepisuje smlouvu. „Je milé, že lidé svým příbuzným při půjčování peněz věří. I přesto by si však měli půjčku mezi sebou potvrdit smlouvou. Tím se pouze pojistí pro případ, že dojde k neočekávaným událostem. Je to koneckonců pojistka pro obě strany a vyjasnění pravidel. A jak známo, pořádek dělá přátele,“ vysvětluje Kozub.

REKLAMA

Půjčování peněz mezi příbuznými však může způsobit také nepříjemnosti. Pětina respondentů uvedla, že když půjčila svým nebližším peníze, nedostali nazpátek peníze všechny. V opačném případě, kdy si respondenti od svých příbuzných půjčili, byla situace lepší: nižší částku vrátila pouze dvacetina Čechů. Většinou jsou však dotázaní s půjčováním peněz svým nejbližším spokojení a zpět dostanou stejnou částku, jakou na začátku půjčili.

Výhodou je nízký úrok. Češi se naopak bojí zhoršení vztahů s příbuznými

Respondenti si při půjčování mezi příbuznými nejvíce cení nízkého nebo žádného úroku, kdy svému věřiteli nemusí dávat žádné peníze navíc. Uvedlo to 84 % dotázaných. Více než dvě třetiny Čechů si také chválí možnost splácet půjčku podle vzájemné dohody a rychlé možnosti změn.

Pokud se ale příbuzný se splátkou zpozdí, může to mezi věřitelem a dlužníkem vyvolat negativní emoce a zničit křehnou důvěru. Jako hlavní nevýhodu půjček proto 84 % Čechů považuje riziko zhoršení vzájemných vztahů, lidé se navíc při žádání příbuzných o půjčku velmi často cítí trapně. Dalším problémem je chybějící záruka návratnosti peněz. Chybí jim také pravidla, podle kterých by se měli lidé při splácení řídit. „Poskytování půjčky mezi příbuznými má určitě své značné výhody. Pokud ale lidé nesplácí včas, věřitelům to může vadit a dochází k neshodám. Půjčka proto může výrazně ovlivnit vztahy v rodině. Před uzavřením dohody by si lidé také měli jasně definovat pravidla, za jakých k půjčce dojde. Ty by potom měli oba dodržovat. Lidé mají často pocit, že žádné podmínky nepotřebují, protože se znají. To je ale chyba, která může ve finále velmi mrzet a ošklivě poznamenat vztahy mezi příbuznými a přáteli,“ upozorňuje Kozub na možné problémy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *