04. 06. 2013
Subjekty:
Allianz pojišťovna
Allianz posílila týmy operátorů, kterým už klienti oznámili škody za 110 milionů korun, prohlížet je však na mnoha místech ještě nemůže, klienti jsou totiž evakuovaní
Největší počet škod Allianz pojišťovna zatím eviduje z Prahy, Středočeského a Jihočeského kraje. Středočeští klienti dosud nahlásili 310 škod za více než 36 milionů roku, Pražané téměř 200 událostí za zhruba 55 milionů korun. Třetí v pořadí jsou jižní Čechy s více než stovkou škod za 10 milionů korun. V ostatních regionech nepřekročil počet událostí padesátku. Plzeňský kraj – jich má zatím 30 za 2 miliony korun, Karlovarský 28 za 15 milionů Kč, Ústecký 12 škod za více než jeden milion a dalších 10 škod zhruba ve stejné finanční hodnotě přidal kraj Liberecký. Ostatní české regiony (Pardubiký kraj a Vysočina), stejně jako všechny moravské kraje zatím zůstaly kalamity ušetřeny, nebo jejich okresy hlásí pouze jednotlivé škody.
Allianz očekává, že značné částky bude vyplácet poté, co začne být zřejmé, jaké škody voda způsobila ve velkých průmyslových podnicích, kde jde často o tzv. soupojištění, což v praxi znamená, že průmyslový komplex pojišťuje hned několik pojišťoven najednou. Odhad peněz, které klientům bude platit z povodní roku 2013, se v případě Allianz pohybuje v České republice kolem jedné miliardy korun.
V Komunikačním centru Allianz budou operátoři klientům k dispozici až do 22:00 hodin. Kromě majitelů nemovitostí oznamují škody také motoristé. Pokud jejich auta nebyla zcela pod vodou, bývá pro ně někdy složité rozhodnout se, zda s vozem odjet či nikoliv. „V zásadě platí, že auta, která byla zatopena po sedák, už se nevyplatí opravovat a jsou považována za totální škodu,“ říká ředitel úseku likvidace Allianz pojišťovny Tomáš Klofát. Každá škoda se však posuzuje individuálně. „Rozhodně varujeme všechny řidiče před pokusem nastartovat zatopená auta a nebo s nimi projíždět vodou. Pokud se totiž voda dostane do motoru, dochází k jeho destrukci, což způsobuje velké finanční následky, ke kterým by jinak dojít nemuselo,“ dodává Klofát.
Do terénu již vyjeli mobilní technici Allianz, zatím obhlédnout situaci. Mnoho míst, zejména v severních a středních Čechách, ale i na jihu a na západě Čech, ještě nemohli navštívit z důvodu dopravní nedostupnosti. Podobně se ke svým nemovitostem na mnoha místech nedostali ani jejich často evakuovaní majitelé, voda v nich ještě stojí, nebo jen pomalu odtéká, v některých lokalitách však bohužel stále stoupá.
Klienti Allianz na Slovensku zatím povodněmi a záplavami postiženi nejsou, ale hrozba velké vody je významná a varující. Lidé navíc mají v živé paměti záplavy, které zasáhly Slovensko v roce 2010. Klienti tehdy nahlásili více než 36 tisíc pojistných událostí za 39 milionů eur, takže průměrná škoda přesáhla tisíc eur. Po této kalamitě zaregistrovala Allianz – Slovenská pojišťovna zvýšený zájem o pojištění majetku, případný současný atak velké vody by proto mohl být ještě výraznější.
REKLAMA
Dnešní záběry Allianz TV z povodňové Prahy si můžete prohlédnout na této adrese –
https://www.youtube.com/watch?v=Yhwnf1suPSs&feature=youtu.be