EUR 25.175

USD 24.398

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.175

USD 24.398

29. 04. 2013

0 komentářů

ANNONCE: Oživení v době krize – roste zájem o levnější nemovitosti

 


 

Podle údajů Annonce, zprostředkovatele tištěné i online inzerce, vzrostla za období od loňského května do letošního dubna nejvíce poptávka po koupi rodinných domů do ceny 2 milionů, a to o 73 %. Významný (40%) byl také nárůst zájmu o koupi menších bytů do 1 milionu korun.  Zájem o dražší byty nad 2 miliony korun naopak téměř o třetinu poklesl.

Údaje za posledních 12 měsíců jen dokládají to, co již v poptávce pozorujeme delší dobu – vyšší zájem o levnější kategorie nemovitostí. Zatímco před rokem poptávka po levnějších bytech do 2 milionů převyšovala poptávku po těch dražších zhruba o 75 %, nyní je to už dokonce o 180 %. Tedy ten nepoměr se ještě více prohloubil, což je typické pro oživení při delším období hospodářského útlumu,“ komentuje data realitní expert Annonce Petr Langer.

Trh se probouzí, táhnou ho levnější nemovitosti

Zvýšenému zájmu o koupi nemovitostí jde podle údajů Annonce naproti také nabídka, a to ještě výrazněji. Opět jí vévodí především prodeje levnějších bytů do 1 milionu (+ 120 %) a domů do 2 milionů (+ 70 %). Počet prodávaných nemovitostí se však zvýšil ve všech kategoriích, a to rovněž u dražších bytů i domů.

Celkové objemy inzerce ve srovnání s loňskem ukazují na opětovné probuzení realitního trhu. Poptávku i nabídku však táhnou především levnější nemovitosti, a to jak domy, tak byty. Výjimkou je kategorie domů v ceně 2 do 5 milionů, kde se poptávka kupujících také zvýšila – o 17 %,“ říká Petr Langer z Annonce.

REKLAMA

Zájem o levnější nájemní byty

Delší období hospodářského útlumu se ukazuje také v růstu hledání pronájmu anebo výměny bytů. Nejvíce se opět projevilo u bytů s nižším nájmem. Za uplynulých 12 měsíců o více než polovinu (56 %) vzrostl zájem o byty s nájmem do 10 000 korun. Naproti tomu celková nabídka nájemních bytů se oproti loňskému květnu přibližně o 15 % snížila.

Na zvýšený zájem o nájemní bydlení a pokles jeho nabídky má vliv několik faktorů. Přispěl k tomu určitě konec regulovaného nájemného. Dále – tržní cena nájemního bydlení šla v posledních letech dolů – někdy o stokoruny, jindy až o tisíce. Lidem také reálně klesly příjmy anebo přišli o zaměstnání a tomu uzpůsobují i bytovou otázku. A posledním faktorem je, že řada lidí stále nevěří v blízký konec ekonomické krize. Navzdory klesajícím cenám bytů i domů a rekordně nízkým úrokovým sazbám hypoték tak buď raději neriskují zadlužení a sáhnou po nájemním bydlení, anebo na současné ‚supervýhodné’ nabídky hypotečních úvěrů stejně nedosáhnou,“ říká na závěr Petr Langer z Annonce.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Podle čeho Češi vybírají bydlení: Základem je prostor a cena

Dispozice bytu jsou jedním z hlavních kritérií při jeho výběru. Nejpopulárnější jsou dnes bytové jednotky 2+kk a 3+kk, které ale oproti běžnému průměru nabízí větší plochu. Byt tak umožňuje prostorově nadstandardní bydlení pro danou dispozici. Tyto bytové jednotky jsou také cenově dostupnější než byty větších dispozic. Zájem je především o jednotky orientované na jih.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 01. 2025

Rekreační nemovitosti na českých horách zůstávají na historických maximech

Trh s rekreačními nemovitostmi na českých horách se nachází ve stavu očekávání. Podle nejnovějších údajů realitní kanceláře RE/MAX zůstávají ceny apartmánů v horských oblastech stabilní, bez výrazného růstu či poklesu. Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou především minulá očekávání a vysoká cenová hladina.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *