EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

28. 05. 2020

0 komentářů

Argument „COVID“ využilo 5 % dlužníků

 

Platební morálka u zadlužených Čechů se v uplynulých pěti letech pozvolna lepšila. Pozitivní trend narušila koronavirová krize, která přinesla zhoršení ekonomické situace domácností a s tím spojenou schopnost splácet závazky. 5 % dlužníků jako důvod nemožnosti hradit své dluhy uvedlo v březnu právě „COVID“. O 24 % klesla také míra dodržování splátkových kalendářů. Podle odborníků ze sektoru inkasa pohledávek se reálný dopad koronaviru projeví na trhu za půl roku.

Loading



 

V roce 2019 dosáhla platební morálka vrcholu posledních pěti let. „Epidemie přinesla zhoršení. V březnu přibližně 5 % dlužníků jako důvod nemožnosti hradit své závazky uvedlo argument COVID. Míra dodržených dohod klesla oproti únoru o 24 %, současně byla v březnu u dlužníků nižší vůle sjednávat splátkové dohody, a to v porovnání s únorem o 6 %,hodnotí Vladimír Vachel, jednatel inkasní agentury EOS KSI, a dodává: „Domníváme se, že za tímto stavem byla zejména všude panující nejistota z budoucího vývoje. V dubnu se ukazatele o něco málo zlepšily, ale i tak se nedostaly na únorové hodnoty. Opravdový dopad na naši práci očekáváme cca za 6 měsíců, kdy skončí možnost odložení splátek, projeví se nezaměstnanost, skončí podpora státu a další.

 

Podle odborníků ze sektoru inkasa nám poslední krize v roce 2008 ukázala fenomény, se kterými mohou věřitelé opět zápasit. Mezi nimi například s nedůvěrou spotřebitelů, stoupající nezaměstnaností a potížemi s druhotnou platební neschopností. „Spotřebitelům doporučujeme, aby si drželi finanční rezervy minimálně ve výši pětinásobku svých měsíčních nákladů a současně své investice, zejména do zbytných věcí, více promýšleli. Firmy by pak měly mít vyšší cenový polštář pro případné krytí výpadku v platbách od zákazníků. Tam, kde to charakter dodávky umožňuje, je vhodné sjednat zálohy, dílčí průběžné úhrady a další případně zajištění,“ radí Vachel.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Patálie s hypotékou: Mám hypotéku na stavbu, ale stavět nebudu

Zdroj: archiv Hypoindex.cz Poslední rok změnil naše životy v mnoha ohledech. Někteří lidé přišli o práci, jiní dokonce zavřeli nadobro své provozovny. Finanční situace samozřejmě ovlivňuje již dříve nasmlouvané obchody, zakázky, ale i půjčky. Co dělat například v situaci, když si klient banky sjednal hypotéku, ale teď je všechno jinak.

Text: Monika Lukešová

17. 05. 2021

Druhá vlna koronaviru a ceny nemovitostí

Ceny nemovitostí i nájmy nejspíš porostou, staví se méně

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební produkce v září reálně meziročně klesla, a to o 8,2 %. Zahájeno bylo o 29,5 % bytů méně a dokončeno o 28,8 % bytů méně. Podle některých odborníků ceny nemovitostí porostou a zájem o ně bude spíše klesat. Lidé kvůli složité finanční situaci nebudou mít o koupi bytu či […]

Text: Monika Lukešová

16. 11. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *