Za celý loňský rok hypoteční banky přišly na trh se 126 akčními nabídkami, na kterých se podílel i všichni hypoteční poskytovatelé s výjimkou mBank. Nicméně v letošním roce banky jen během prvního pololetí spustily 114 akčních nabídek a od začátku roku do těchto dní již evidujeme 195 realizovaných akčních nabídek! Přitom před námi je ještě měsíc prosinec, kdy aktivita bank v oblasti podpory prodeje vrcholí.
Co se týče zaměření akčních nabídek, tak v letošním roce pozorujeme zcela zřetelný posun těžiště akčních nabídek ke sníženým úrokovým sazbám. Zatímco v loňském roce banky ve velkém lákaly klienty na odpuštění zpracovatelského poplatku, v letošním roce akcím dominují slevy na úrokových sazbách nebo akční sazby. V tomto pololetí jejích podíl vzrostl již na 57 %, jak je patrné z následujícího grafu.
S klesajícími cenami však roste tlak na produktovou efektivitu a podle našeho názoru tento trend bohužel není pro většinu bank dlouhodobě udržitelný. Z dlouhodobého pohledu je pro banky velmi důležité postavit konkurenční výhodu na inovativní strategii, která je efektivnější a trvanlivější pro udržení nebo posílení tržní pozice. A dle našeho názoru ten pravý čas pro inovativní strategie právě přichází.
REKLAMA
Metodika cenového přehledu:
Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.
V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.
Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.
REKLAMA
Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:
Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank