09. 03. 2023
Basilejské náměstí je díky Central Group po 90 letech kompletní. Do jeho obnovy investoval 200 milionů Kč
Společnost Central Group, která staví na Žižkově v Praze 3 moderní rezidenční Parkovou čtvrť, čerstvě dokončila rekonstrukci Basilejského náměstí. První městský blok nové čtvrti, jehož hrubá stavba právě finišuje, zároveň dotvořil celé náměstí, které zůstávalo od svého vzniku v roce 1932 až do současnosti nedokončené. K trojici funkcionalistických činžovních domů nyní přibyl částečně zaoblený bytový dům, pro který bude charakteristická fasáda obložená luxusním bílým kamenem.
Obnova Basilejského náměstí zahrnovala zejména výstavbu nové křižovatky a posunutí tramvajové tratě. „Central Group v souladu s plány žižkovské radnice zlepšil prostor dlouhodobě nedokončeného náměstí. Rekonstrukce za 200 milionů korun, která by jinak byla veřejnou investicí hlavního města, je z větší části hotová i v přilehlých částech ulice Malešická. Do příštího roku bude pokračovat i v ulici Jana Želivského,“ říká výkonná ředitelka největšího rezidenčního stavitele Michaela Tomášková.
Rušné žižkovské náměstí, které protíná dopravní tepna Jana Želivského s tramvajovou tratí, získalo díky obnově přehlednější křižovatku s novým povrchem i dopravní signalizací, bezpečnější přechody pro chodce, nový cyklopruh a veřejné osvětlení se smart prvky. Veřejný prostor nyní doplní zeleň a vzrostlé stromy. Místo oživily také širší chodníky osazené žulovými dlažebními kostkami s mozaikou.
Náměstí dotvořil jeden z prvních domů Parkové čtvrt
Basilejské náměstí v moderní podobě vzniklo v roce 1932, kdy ho ze tří stran vymodelovaly funkcionalistické činžovní domy. Jihovýchodní strana směrem k nádraží však zůstala nedokončená. Právě v tomto místě, které tvoří cíp donedávna zcela zanedbaného brownfieldu bývalého nákladového nádraží, vyrostl jeden z prvních bytových domů Parkové čtvrti, jehož unikátní architektonické řešení navrhl ateliér A.D.N.S. architekti.
REKLAMA
„Díky nové Parkové čtvrti mohl být doplněn čtvrtý kvadrant náměstí, čímž se uzavřel urbanistický sloh místa z 30. let minulého století,“ říká architekt Jakub Cigler. Jeho ateliér zpracoval celkový urbanistický koncept Parkové čtvrti, přičemž se inspiroval tradiční městskou zástavbou Žižkova a sousedních Vinohrad. Na základě toho vyhlásil Central Group velký architektonický workshop, jehož výsledkem je 21 architektonických konceptů domů od devíti různých ateliérů.
Celý první blok domů zahrnuje dohromady 390 bytů a komerční prostory v parteru. Nyní je těsně před dokončením hrubé stavby. Kompletně hotový bude v polovině příštího roku.
Central Group přispěje 651 miliony korun
Žižkov získá díky Parkové čtvrti nejen nové byty, ale také veřejný 1,5hektarový park a pěší zónu s vodními prvky, které zlepší životní komfort novým i stávajícím obyvatelům lokality. Součástí projektu je také šestitřídní mateřská škola, kterou Central Group postaví na vlastní náklady a převede ji do vlastnictví městské části. Školka se bude stavět společně s posledním blokem rezidenční čtvrti, která má být dokončená zhruba do 10 let.
Parková čtvrť je největší novou rezidenční čtvrtí v Česku realizovanou na brownfieldu. Právě území Nákladového nádraží Žižkov, v jehož severní části čtvrť vyrůstá, patří k prvním velkým brownfieldům, kde magistrát využije metodiku příspěvků investorů na veřejnou infrastrukturu. Na jejím základě vybere od investorů v celém transformačním území širší oblasti Nákladového nádraží Žižkov více než 1,5 miliardy korun v penězích nebo investicích do staveb veřejné infrastruktury. Příspěvek za tři lokality, které Central Group v Praze 3 připravuje, činí 651 milionů korun.