EUR 25.135

USD 22.590

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.135

USD 22.590

13. 02. 2020

0 komentářů

CBRE OUTLOOK 2020: CO MŮŽEME LETOS ČEKAT NA ČESKÉM TRHU KOMERČNÍCH REALIT?

 


 

Praha, 13. února 2020 – Společnost CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, zveřejnil letošní výhled na vývoj trhu komerčních realit v České republice.
Investice do nemovitostí aspirují na rekordní úroveň z let 2016 a 2017
CBRE očekává, že díky trvající dobré ekonomické situaci dojde k nárůstu investic do nemovitostí. Na trhu by se měli objevit nové příležitosti, které by měli přilákat zájem institucionálních investorů. „Pokud letošní objem investic do nemovitostí v ČR nepřekoná rekordní úroveň z let 2016 a 2017 (přes 3,5 miliardy eur), tak se jim alespoň vyrovná. Rozhodující v tomto směru bude dostupnost vhodných nemovitostí na trhu, především prémiových kancelářských objektů, o které je mezi investory největší zájem,“komentuje Chris Sheils, Head of Investment Propertiesspolečnosti CBRE.
Kancelářský trh ovlivní pomalejší nábor zaměstnanců do administrativních center
Zaměstnanost v kancelářích, která je hlavní hnací silou poptávky po administrativních prostorách, bude i nadále růst pomalejším tempem. Tato okolnost začala ovlivňovat pronájmy již v roce 2019, kdy došlo k meziročnímu poklesu o 15 % na 280 000 m2 pronajatých administrativních ploch. V roce 2020 očekáváme stabilizaci poptávky. Zaměstnavatelé vnímají nedostatek kvalifikované pracovní síly a talentů jako jednu ze tří hlavních strategických výzev. Roste kvůli tomu i jejich zájem o flexibilní prostory, které v současnosti tvoří již 70 000 m2 moderních kanceláří v Praze.
S nízkou nezaměstnaností i rostoucím významem společenské odpovědnosti firem se zvyšuje tlak potenciálních nájemců na majitele budov, aby věnovali větší pozornost odpovědnému přístupu k zaměstnancům a životnímu prostředí. Certifikace budov ve vysokých stupních LEED a BREEAM či kvality vnitřního prostředí ve standardu WELL Core & Shell díky tomu nabývají na stále větším významu.
Výstavba nových kanceláří je velmi nízká, a to navzdory míře neobsazenosti, která koncem roku 2019 činila pouhých 5,5 %. Letos bude dokončeno 204 000 m2 nových kanceláří a přitom více než polovina je již pronajata. Ve svém důsledku nedostatek volných kanceláří v centru Prahy tlačí nájemné v prémiových nemovitostech nahoru. Aktuálně se pohybuje na úrovni 22,50 – 23,00 euro za m2 na měsíc.
Růst obratů v OC bude pokračovat. Dobrá kupní síla obyvatelstva přiláká další nové značky
Výkonnost maloobchodu bude v letošním roce poháněna dobrou kupní silou obyvatelstva a růstem e-commerce (CBRE očekává, že její podíl v ČR se do roku 2023 stabilizuje na 17 %.). Ovšem nic to nemění na faktu, že Češi stále rádi nakupují v kamenných obchodech: v posledních pěti letech došlo k silnému nárůstu obratů v nákupních centrech a tento trend bude pokračovat i nadále.
Kupní síla obyvatelstva se zvýšila a s tím i zájem nových značek o český trh. Každoročně jich na něj vstoupí hned několik a letos se s napětím očekává příchod dvou prestižních luxusních módních brandů na pražskou high street, ale také Primarku, který otevře svůj první obchod v ČR na Václavském náměstí ve 4. čtvrtletí 2020.
V průběhu roku se u nás dokončí pouze jedno nové obchodní centrum, a to Bořislavka v Praze 6. Místní trh je již zralý, takže hlavním rizikem pro současná obchodní centra nebude nová konkurence, ale především „zaspání doby“. V letošním roce zahájí rekonstrukci či rozšíření prostor hned několik obchodních center, například Spektrum Čestlice, Centrum Černý Most v Praze a Varyáda v Karlových Varech.
Výše nájmu v prémiových obchodních centrech v ČR se mírně zvýší na 155 euro za m2 na měsíc. Na high street se do konce roku dostane na úroveň 240 euro za m2 na měsíc.
Průmyslové a logistické nemovitosti: letošek ve znamení inovací
Trh industriálních nemovitostí se proměňuje a čelí novým výzvám, jako je nedostatek vhodných prostor pro průmyslové nemovitosti (volné pozemky sice stále jsou, ale jejich cena vzrostla a schvalovací proces je zdlouhavý) či nedostatek pracovní síly. Nicméně společnosti k těmto výzvám přistupují proaktivně a vidí potenciál pro další růst: podle průzkumu CBRE téměř polovina firem v letošním roce počítá s vyššími příjmy a dvě třetiny předpokládají, že se jim zvýší jejich obrat. Ačkoliv i nadále velmi pečlivě zvažují vynaložené náklady, neváhají investovat do nových technologií a inovací s cílem zvýšit svou produktivitu. A to nejen v kontextu rostoucího vlivu e-commerce, který je ať už přímo či nepřímo ovlivňuje.
Firmy také vyvíjejí stále větší tlak na kvalitu budov a vnitřního prostředí, které jim v době nízké nezaměstnanosti pomohou přilákat kvalifikovanou pracovní sílu.
Navzdory probíhající výstavě nových průmyslových a logistických parků zůstane míra neobsazenosti nízká a stabilní na úrovni kolem 4,5 %.
Tisková zpráva CBRE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Financování komerčních nemovitostí

Financování nemovitostí: Krize zasáhla především hotely, poptávka po kancelářských prostorech výrazněji neklesne

Banky očekávají, že největší dopad bude mít pandemie na úvěrová portfolia u hotelů a retailu. Kancelářský segment a logistiku ovlivní výrazně méně. Celkově by pak opravné položky u bankovních úvěrů na komerční nemovitosti neměly  přesáhnout 10 %. Vyplývá to z letošního průzkumu KPMG Property Lending Barometer, který se zaměřuje na financování nemovitostí. Odpovídali v něm […]

Text: Hana Bartušková

14. 08. 2020

Postkovidová realita realitního byznysu

Epidemie COVID-19 hýbe trhy. Nejen těmi finančními, ale i trhy realitními. Nejen v realitě realitního byznysu nikdo pořádně neví, co bude následovat. Nastupuje přehodnocování toho, co a s jakým modelem fungování se za změněných podmínek a omezení vyplatí a co nikoliv. Byznys komerčních nemovitostí je koronakrizí zásadně ovlivněn.

Text: Radovan Novotný

18. 05. 2020

Realitní fondy - diskuse - video

Realitní fondy: Proč mají vyšší poplatky?

Realitní fondy jsou dražší než fondy investující do akcií či dluhopisů. Má to svůj důvod. Jak se k poplatkům staví zástupci nemovitostních fondů? A jak jsou nemovitosti v držení fondů ocenňovány? (video)

Text: Petr Zámečník

30. 11. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *