17. 02. 2020
Subjekty:
Century 21 Czech Republic
CENTURY 21: Zákon o realitním zprostředkování povede ke zkvalitnění práce všech makléřů na trhu
Společnost CENTURY 21 vítá nový zákon o realitním zprostředkování. „Je velmi dobře, že klade důraz na kvalitu vzdělání realitních zprostředkovatelů,“ říká Tomáš Jelínek, provozní ředitel CENTURY 21 Czech Republic.
Nový zákon o realitním zprostředkování, který v lednu podepsal prezident a od února začíná platit, klade důraz především na vzdělání a kvalifikaci realitních zprostředkovatelů. Ti by měli mít dostatečné vzdělání, akreditovaný kurz Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nebo dostatek zkušeností v oboru.
Podle CENTURY 21 představuje zákon značný krok vpřed. „Naše společnost je mezinárodní franšízovou sítí. Proto víme, že jistá regulace trhu s nemovitostmi existuje ve většině států, kde působíme. Byla tedy jen otázka času, kdy podobná regulace bude zavedena u nás. Obecně vítáme veškeré kroky, které povedou ke zkvalitnění práce všech makléřů na trhu a k ochraně koncových zákazníků,“ říká Tomáš Jelínek.
Mezi jednoznačné klady nového zákona patří například povinnost zprostředkovatele informovat o konkrétních závadách či omezeních váznoucích na nemovitosti, pokud o nich ví nebo by vzhledem ke své odbornosti vědět měl. Stejně tak musí zprostředkovatel informovat o výši své provize.
CENTURY 21 vidí přínos hlavně v obecném zlepšení podmínek na trhu i postavení klientů. Pro sebe a své makléře příliš změn nevidí. Společnost dlouhodobě klade velký důraz na průběžné vzdělávání makléřů ve vlastní Akademii a má také svůj etický kodex. Proto se přijetím zákona pro CENTURY 21 prakticky nic nemění.
Velmi dobré zkušenosti společnost zmiňuje, i pokud jde o spolupráci se státem a parlamentem. „Bylo potěšující, že s námi zástupci ministerstva i parlamentu komunikovali a reflektovali řadu našich připomínek,“ říká Jelínek.
Přehled hlavních změn, které zákon přináší:
- Spotřebitel by se měl setkávat s realitními zprostředkovateli, kteří mají dostatečné vzdělání, akreditovaný kurz ministerstva školství nebo dostatek zkušeností v oboru.
- Dle § 5 občanského zákoníku je realitní zprostředkovatel bezesporu odborníkem ve svém oboru, a dává tak najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, které jsou s jeho povoláním spojeny.
- Všechna ujednání se dějí pouze písemně, a to včetně převodů podílů v bytovém družstvu.
- Zprostředkovatel má informační povinnost o:
- konkrétních závadách, omezeních váznoucích na předmětu převodu nebo o předmětu užívání či požívání, které plynou z veřejných seznamů, a dále o těch, o nichž realitní zprostředkovatel věděl nebo vzhledem ke své odbornosti měl vědět,
- o výši provize či způsobu jejího určení, pokud má ke stejnému předmětu převodu uzavřenou jinou smlouvu o zprostředkování, jinak je zájemce oprávněn od smlouvy odstoupit.
- Smlouvou o realitním zprostředkování nelze uložit povinnost uzavřít realitní smlouvu, tedy např. nájemní nebo kupní smlouvu.
- Je-li uzavřena smlouva o realitním zprostředkování na dobu neurčitou, může být výpovědní doba maximálně jeden měsíc.
- Exkluzivitu lze ujednat jen na dobu určitou, nejdéle však na šest měsíců (lze ji opakovaně prodlužovat, nejdříve však 30 dnů před uplynutím ujednané doby).
- Záloha na provizi nesmí být více než 2/3 ujednané provize.
- Pokud byla smlouva uzavřena z důvodu nečinnosti, pochybením, neposkytnutím odpovídající součinnosti realitního zprostředkovatele či až po zániku závazku smlouvy o realitním zprostředkování, není nárok na provizi.
- Ke splnění nebo zajištění dluhu spotřebitele nelze použít směnku ani šek.