EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

26. 10. 2021

0 komentářů

Ceny energií trápí majitele nehospodárných nemovitostí. Za lepší energetickou třídu se při prodeji začíná výrazněji připlácet

 

Skokové zvýšení cen elektrické energie a zemního plynu může zvýšit náklady na provoz domácnosti v rozmezí kolem 30–60 %. V lepším případě to může měsíčně znamenat několik stokorun, v horším pak rovnou několik tisíc. Tato skutečnost se začíná propisovat i na realitní trh. Lidé výrazně více řeší energetickou úspornost budov a při nákupu starších nemovitostí častěji kalkulují s provozními náklady. Majitelé domů a bytů s lepšími energetickými třídami si při prodeji mohou přilepšit o stovky tisíc.

Loading



 

Růst energií během pár týdnů změnil na realitním trhu chování majitelů i zájemců o bydlení. O takzvaný energetický štítek se Češi výrazně více zajímají jak v případě pronájmu nemovitosti, tak při jejím nákupu. Zatím co ještě nedávno nad nejhorší energetickou třídou G často mávli rukou, dnes se může stát důvodem, proč se nakonec porozhlédnou jinde. V případě úsporných budov se pak dostávají informace o provozních nákladech opět na první místo.

“Majitelé výrazně častěji zmiňují kvalitu oken nebo zateplení. Potenciální zájemci se pak více ptají na způsob vytápění a všímají si energetické náročnosti budovy,” zmiňuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. “Například majitelé u dobře revitalizovaných panelových domů, které dosáhly na kategorii C, se dnes nebojí požadovat citelně vyšší cenu oproti nižším třídám. A po právu – při aktuálních cenách energií se prostředky vynaložené navíc vrátí opravdu rychle.”

Propad zájmu u energeticky neúsporných budov však realitní specialisté zatím nezaznamenali – i z toho důvodu, že v Česku je kategorie G stále většina. Při vyjednávání o ceně je to však jeden z argumentů, kterým se zájemci snaží tlačit na slevu. Potvrzuje to i Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

“Diskuse o skutečných nákladech na vytápění a provoz budovy řešíme se zájemci stále častěji. Majitelům na přání zájemců pomáháme zpracovávat například nákladové plány, což nebývalo běžné. Chápu to – pro většinu lidí je pochopitelně rozdíl, jestli protopí měsíčně v rodinném domě tři nebo šest tisíc,” zmiňuje Zuzák.

REKLAMA

Podle Zuzáka je to však nová realita.

“Povědomí o energetických štítcích a jejich vliv na cenu je nejvyšší za posledních roky. A rozhodně si nemyslím, že by šlo o přechodný trend, energie budou v dlouhodobém horizontu zdražovat i nadále a návratnost investice do tepelného zabezpečení tak budou dávat stále větší smysl.”

Češi jsou díky tomu ochotni připlácet i za řešení, která jim v minulosti přišla zbytečná – třeba za vlastní tepelná čerpadla nebo fotovoltaiku.

“Do jisté míry je to marketingový tah majitelů, zdůraznit částečnou nezávislost na dodavatelích. Ale zabírá. Takové domy, ale také rekreační objekty se nám dnes daří prodávat za skvělé částky,” potvrzuje Zuzák.

REKLAMA

Patová situace pro majitele “děravých domů”

Rostoucí ceny energií nemusí dopadnout pouze na seniory, samoživitele nebo nízkopříjmové domácnosti. Do problémů se mohou dostat také lidé, kteří v minulosti koupili nehospodárný objekt určený k rekonstrukci. Ti jsou nyní v patové situaci – s rekonstrukcí kvůli materiálové krizi otálejí nebo si ji nemohou dovolit, zároveň však bez rekonstrukce musí zbytečně platit vysoké částky za provoz. Pro takové nemovitosti se v realitním slangu vžil termín “děravý dům”.

“Klasickým příkladem může být rodina, která vložila veškeré své prostředky na nákup staršího nezrekonstruovaného domu s vysokou energetickou náročností. Náklady na vytápění jim spolu s měsíční splátkou hypotéky pak ukousnou naprostou většinu volných prostředků a snižují rychlost spoření,” zmiňuje Vladimír Zuzák. “A do toho vstupují další investice – například do nového kotle, pokud je v objektu ještě původní.”

Podle Zuzáka může situace dojít tak daleko, že se majitelé objektu v blízké budoucnosti budou muset opět zbavit. To potvrzuje i Meyer.

“Počet inzerátů, nabízejících domy a byty před rekonstrukcí momentálně mírně stoupá. Vysvětluji si to právě rostoucí náročností na provoz takových budov. Vlastníci nemají prostředky na rekonstrukci a nájmy na ni nejsou schopny vydělat, protože nájemce nebude ochoten připlatit za nehospodárný byt. Zároveň majitelé ví, že za svoje nemovitosti mohou dostat rekordní částky,” zmiňuje Meyer. V takové situaci je prodej nehospodárné nemovitosti a využití prostředků pro nákup jiné logické a rozumné řešení.”

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Velké vánoční zlevňování, připojila se už i Komerčka

Hned sedm z devíti bank nabízejících hypoteční úvěry snížilo v prosinci úrokové sazby hypoték. Nejlepší nabídku u roční fixace má ČSOB (4,89 %), u tříleté a pětileté fixace je to Fio banka (4,28 %), které ale zdatně dýchá na záda Moneta (4,39 %). Všechny banky u tříleté fixace nabízejí sazby už pod hranicí pěti procent. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024

Bytová výstavba je v problémech, rok 2025 by mohl přinést zlepšení, záleží na vládě

Podle dat Českého statistického úřadu bylo letos dokončeno o čtvrtinu méně bytů než loni, výjimkou zůstává Praha. Problémy přetrvávají zejména v oblasti povolování staveb, které brzdí komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení. Zástupci sektoru varují, že bez rychlých změn může bytová výstavba i nadále stagnovat. Pokračující snižování úrokových sazeb by ale mohlo přinést obrat už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *