11. 05. 2018
Subjekty:
Hypoteční banka
Ceny nemovitostí dále rostou, poptávka ale kvůli vysokým cenám zpomaluje
Ceny nemovitostí rostly ve všech krajích, s výjimkou Ústeckého kraje, a dosahují tak na svá maxima. Meziroční růst cen bytů stále překonává 10% hranici. Další růst cen ale způsobuje horší dostupnost především cihlových bytů v širším centru Prahy pro běžné kupující, a to i přes výhodné podmínky financování. Stejně jako klesla nabídka atraktivních bytů, zpomaluje i poptávka na trhu.
- Průměrná tržní cena bytů v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla o 2,4 pcb, a dosáhla hodnoty indexu 129,6. Meziročně si ceny bytů připsaly 10,2 pcb.
- Ceny rodinných domů se během prvního čtvrtletí zvyšovaly pomaleji, a to o 1,4 pcb na výslednou rekordní hodnotu HB INDEXu 122,1. Meziročně ceny stouply o 7 pcb.
- U pozemků vzrostla cena více než v předchozích čtvrtletích, a to o 1,9 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 142,5. Oproti prvnímu čtvrtletí roku 2017 ale jejich cena vzrostla pouze o 3,4 pcb.
Další očekávaný vývoj v oblasti cen nemovitostí je, že vysoké ceny a zároveň zpřísnění podmínek pro financování nemovitostí zaviní snížení poptávky ze strany občanů. Nabídka nemovitostí na trhu bude stagnovat, u novostaveb očekáváme dokonce mírný pokles. Kvůli snížené poptávce i malé nabídce nemovitostí očekáváme zpomalení až zastavení dlouhodobého cenového růstu. To je dáno také poklesem zájmu ze strany zahraničních zájemců zejména o nemovitosti v Karlových Varech nebo Mariánských lázních. Z důvodu vysokých cen a hůře dostupných hypoték dojde k odchodu části potenciálních kupujících do nájmů, což může způsobit mírný nárůst tržního nájemného.
Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX
je zveřejňován čtvrtletně. Jeho aktuální i historické hodnoty naleznete také
na www.hypotecnibanka.cz.
HB INDEX 1Q 2018 – Bytové jednotky:
„Tempo růstu cen bytů bylo v prvním čtvrtletí roku 2018 mírnější než v předchozím kvartále. Ke zdražování bytů došlo ve všech krajích České republiky pouze s výjimkou Ústeckého kraje. Zde dochází k určité stagnaci cen, která může být způsobena sníženou aktivitou investic do tzv. sociálních bytů. Vůbec nejrychleji rostly ceny bytů v Jihočeském a Středočeském kraji, vysoký růst pozorujeme i u nemovitostí v Praze. Stejně jako v předchozím období rostly ceny starších panelových bytů více než ceny těch cihlových. V Praze panoval největší zájem o byty s dispozicemi 2+1 a 2+kk, mimo hlavní město jsou nejvíc poptávány byty s dispozicemi 3+1 nebo 3+kk. Pokud se blíže podíváme na Prahu, která představuje největší část trhu s byty, vidíme stabilní tempo růstu cen u cihlových bytů a naopak zpomalení u panelových bytů. Nové projekty již atakují hranici přes 85 000 Kč/m2. V posledním čtvrtletí také zaznamenáváme stále vyšší zájem cizinců o koupi bytů v novostavbách,“ uvedl Petr Němeček.
HB INDEX 1Q 2018 – Rodinné domy:
„Tempo růstu cen rodinných domů bylo nejpomalejší za poslední 4 čtvrtletí. Současná výstavba má dopad na zvyšování cen stavebních nákladů, zejména stavebního materiálu. V posledních čtvrtletí stále trvá zájem o koupi rodinných domů ve zhoršeném stavu, jejichž výhodou je především nižší pořizovací cena a možnost postupných úprav dle vlastních představ každého majitele. Nové domy i rekonstrukce probíhají v nízkoenergetickém standardu. Co se týče developerské výstavby, ta má úspěch převážně ve Středočeském kraji a v okolí větších krajských měst. V poslední době zaznamenáváme i zájem o dřevostavby. U staveb na klíč je patrné zvyšování cen nabízejících firem,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Němeček.
HB INDEX 1Q 2018 – Pozemky:
„Zatímco ceny pozemků v předchozím čtvrtletí stagnovaly, v prvním čtvrtletí roku 2018 jsme zaznamenali téměř 2% nárůst. Poptávka je nadále stabilní. Vysoké ceny pozemků v okolí velkých měst vytlačují poptávku do vzdálenějších lokalit. Zájem je i o levnější pozemky bez kompletních veřejných sítí, kde lze instalovat např. domácí čističky nebo tepelná čerpadla,“ uzavřel Němeček.
O HB INDEXu:
Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hedonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.
Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. HB INDEX společně s odborným komentářem zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí na svých webových stránkách a také na www.hypotecnibanka.cz.