EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Češi by uvítali státní podporu bydlení. Třeba zvýhodněnými úvěry.

 

Praha 23. března 2020 – Stát by měl v současné bytové krizi pomáhat s bydlením, vyplynulo z aktuálního průzkumu společnosti Wüstenrot. Zvýšenou potřebu podpory Češi nejcitlivěji vnímají u mladých rodin, seniorů a sociálně slabých. V případě, že by stát nabízel podporu bydlení, využilo by ji 66 % Čechů. Pomoc by si představovali ve formě zvýhodněných hypotečních úvěrů i v dostupnějším sociálním bydlení. 

Loading



 


Nemůžou si dovolit vlastní bydlení, přesto po něm 76 % Čechů touží. Zhruba 60 % Čechů si však neplánuje vzít hypotéku, často protože se nechtějí finančně vázat. „Hypotéka je obecně jakýmsi strašákem. Kromě třetiny Čechů, kteří se nechtějí na roky upsat, nemá pětina z nich dostatečné úspory. Spořit zkrátka úplně neumíme. Přitom na trhu je řada možností, třeba stavební spoření, kam můžou už od narození dětem přispívat rodiče i prarodiče, a kde lze navíc získat státní podporu až 2 tisíce korun ročně,“ upřesňuje Marian Holub, produktový manažer Wüstenrot.
 
Pomozte znevýhodněným
Podporu státu v oblasti bydlení by uvítalo 66 % Čechů. Nejvíce by se přitom hodila těm, kteří plánují v následujících pěti letech koupit nebo stavět nemovitost, a to 79 % z nich.

Co se týká směřování podpory, preferovali by cílenou pomoc znevýhodněným skupinám. Podle průzkumu společnosti Wüstenrot zhruba 90 % Čechů souhlasí s podporou seniorů a obdobné procento by podpořilo i mladé lidi. Na 81 % dotázaných je pak pro pomoc sociálně slabším. „Mladé páry, které dosud bydlely v malém bytě či u rodičů, jsou po založení rodiny vystaveny nepříjemné situaci – nemají dostatečný a vyhovující prostor. Hledání ideálního bydlení jim ale komplikuje nedostatek financí i vhodných bytů,“ vysvětluje produktový manažer Wüstenrot Jiří Procházka.

Čechům nejen chybí peníze, byty ani nejsou
Státní podpora bydlení by měla mít v první řadě podobu zvýhodněných hypotečních úvěrů na bydlení, jak soudí 59 % Čechů, kteří by o ni měli zájem. „Z existujících státních podpor dobře funguje například možnost daňového odpočtu zaplacených úroků z hypotéky od základu daně z příjmů, naproti tomu třeba současnou podobu státních půjček na bydlení pro mladé nepovažuji za příliš zdařilou“ hodnotí Marian Holub a dodává: „Přitom nejpalčivější se skutečně jeví situace mladých lidí a rodin, které by jmenovitě podpořilo 58 % Čechů.“ Češi by zároveň ocenili i nefinanční pomoc ve formě dostupného sociálního bydlení, které by si přálo 29 % z nich. K odborné pomoci ohledně bydlení, která by měla podobu konzultací, by se přiklánělo 16 % Čechů.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *