EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

04. 08. 2014

0 komentářů

Subjekty:
Hypoteční banka

Češi chtějí investovat do nemovitostí, nejvýhodnější jsou pozemky

 


 

Tři čtvrtiny dospělých Čechů (75,6 %) vnímají bydlení jako vhodnou investici do budoucna, která jim zajistí dostatečné zhodnocení jejich peněz. To je zdaleka nejvíc ze všech investičních možností. Jen necelá polovina by investovala do finančních nástrojů, jako jsou dluhopisy nebo akcie (45,5 %) a jen čtvrtina Čechů do komodit (24,5 %). A i když se často chlubíme zlatými českými ručičkami, jen 15 procent z nás by zvažovalo investici do založení vlastní firmy.

„Vlastní bydlení je u nás dlouhodobě vnímáno jako jedna z nezákladnějších potřeb. Proto nás nepřekvapuje, že Češi nejraději investují právě do nemovitostí. Věří, že jim udrží hodnotu peněz, které do jejich pořízení vložili a zajistí jim do budoucna dodatečný vedlejší příjem. Takto podle výsledků průzkumu přemýšlí až 70 procent Čechů,“ poukazuje Jan Sadil, předseda představenstva Hypoteční banky.

A do čeho by Češi v nemovitostech investovali? Vede právě pořízení bytu na pronájem (64 %). Na druhém místě jsou pak pozemky, do kterých by své peníze vložila téměř polovina z dotázaných (45, 5%). Následují rodinné domy k pronájmu (29,9 %) a rekreační objekty (22,5 %). Toto pořadí ale vůbec není překvapivé, neboť až sedm z deseti z Čechů čeká od investice do nemovitosti příjmy z pronájmu. A pozemky zas dlouhodobě nejvíce rostou na ceně.

„Ceny nemovitostí sledujeme již několik let pomocí HB Indexu. Ten jednoznačně ukazuje na pozemky jako na segment, který stabilně zvyšuje svou cenu. Konkrétně za posledního čtyři a půl roku, od kdy ceny prostřednictvím HB Indexu sledujeme, vzrostla hodnota pozemků v průměru o necelá čtyři procenta každý rok. Navíc jsou pro investici ideálním nástrojem s nízkým rizikem a malými udržovacími náklady,“ vysvětluje Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

A jak vybrat ten správný pozemek? Cenu kromě lokality a rozlohy ovlivňuje také např. dostupnost do nejbližšího města (samozřejmě čím větší, tím lepší), dopravní dostupnost nebo napojení na inženýrské sítě, zejména plyn. Roli také samozřejmě hraje i kraj, ve kterém se pozemek nachází. Vysoké ceny jsou v Praze a Středních Čechách, levnější pak na východě republiky. Na ceně pozemků se pak negativně odráží především míra nezaměstnanosti v lokalitě.

REKLAMA

Výhodnost investice do pozemků si uvědomují i klienti Hypoteční banky. V průměru si na něj půjčí 1,3 milionu korun a svůj úvěr si proti ostatním klientům fixují na tři roky. Výrazně více si také pozemky pořizují vysokoškolsky vzdělaní klienti.

Vývoj cen pozemků podle ukazatele HB Index

clipboard0148

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Bytová výstavba je v problémech, rok 2025 by mohl přinést zlepšení, záleží na vládě

Podle dat Českého statistického úřadu bylo letos dokončeno o čtvrtinu méně bytů než loni, výjimkou zůstává Praha. Problémy přetrvávají zejména v oblasti povolování staveb, které brzdí komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení. Zástupci sektoru varují, že bez rychlých změn může bytová výstavba i nadále stagnovat. Pokračující snižování úrokových sazeb by ale mohlo přinést obrat už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 12. 2024

Komentář: Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané

Pravidla schválená na jaře Evropskou unií, která směřují k ochraně klimatu, představují důležitý krok ke snížení ekologické zátěže stavebnictví a otevírají nové možnosti a výzvy. Od roku 2030 budou muset developeři stavět novostavby tak, aby splňovaly požadavky na klimatickou neutralitu. To zahrnuje upřednostnění udržitelných zdrojů tepla, jako jsou teplárny nebo tepelná čerpadla, a tam, kde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 12. 2024

Proč řada vlastníků volný byt nepronajme? Může za to i špatná legislativa?

Nájemník přestal platit nájem a majitel nemovitosti ho chce oprávněně nechat vystěhovat. Zdánlivě jednoduchý a spravedlivý proces se u nás může nepěkně natáhnout. Pokud je nájemník jen trochu drzý, zůstane bydlet dál, aniž by něco zaplatil. Spoléhá totiž na to, že soudní tahanice budou trvat velmi dlouho. Tím spíš, když je bude aktivně prodlužovat. Majitelé […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *