EUR 25.165

USD 24.218

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.165

USD 24.218

06. 09. 2022

1 komentář

Česká rada pro šetrné budovy přivítala další významné hráče nemovitostního trhu. Mezi letošními rekordními 18 novými členy je i skupina Accolade

 

Česká rada pro šetrné budovy, která se jako jediná organizace v České republice komplexně zabývá šetrným stavebnictvím, letos zaznamenává rekordní příliv nových členů. Figurují mezi nimi významní developeři, stavební firmy, architekti, ale také poradenské společnosti a banky. Nově členskou základnu Rady rozšířila také skupina Accolade, která investuje do moderních průmyslových parků šetrných k životnímu prostředí. 

Loading



 

Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) již 13 let klade důraz na to motivovat trh ke změně způsobů, jakým se nové budovy a urbanistické celky navrhují, jak se staví, udržují a provozují. „Témata udržitelnosti, ekologie a aktuálně také co největších provozních úspor v rámci budov rezonují napříč společností stále s větší naléhavostí. I to je jedním z aspektů, díky kterým můžeme dosavadní měsíce letošního roku v rámci Rady považovat za mimořádné, a to jak z hlediska počtu nově příchozích členů, tak také dalších milníků,“ řekla Simona Kalvoda, výkonná ředitelka CZGBC.

Rada sdružuje společnosti a organizace z různých oblastí šetrného stavebnictví, a to od projektantů a architektů přes dodavatele materiálů a technologií až po stavební firmy a developery. celkem 90 členů a jen v letošním roce jich zatím přibylo celkem 18, což je oproti minulým rokům jednoznačně rekordní nárůst.

Průmyslové nemovitosti mají „zelenou“

V srpnu se připojila například investiční skupina Accolade, která vlastní v šesti zemích Evropy síť industriálních parků, v rámci nichž disponují prestižní ekologickou certifikací BREEAM (DGNB týkající se německých nemovitostí) projekty o celkové ploše přesahující 1,3 milionů metrů čtverečních. To představuje více než 85 % celého portfolia Accolade, přičemž drtivá většina je certifikována In Contruction. Své prostory skupina pronajímá více než 140 nájemcům z celého světa, a to především z oblasti e-commerce, zpracovatelského průmyslu a logistiky.

REKLAMA

„Být důvěryhodnou, odpovědnou a transparentní společností je naší prioritou. A právě toto členství je dalším kamínkem do mozaiky, která nám pomáhá následovat principy udržitelného rozvoje. Tím, že Česká rada pro šetrné budovy bedlivě sleduje aktuální trendy a má dlouholeté zkušenosti v oboru, tak věřím, že dokážeme být zase o několik kroků napřed – právě díky dostatečné informovanosti,“ zhodnotil Jan Pavlík, ředitel pro energetiku Accolade.

Přitom také skupina Accolade vyniká v několika oblastech, v jejichž rámci by mohla s dalšími členy Rady sdílet své know-how. Jednou z nich je například obnovování brownfieldů, jejichž podíl v portfoliu společnosti přesahuje zhruba jednu třetinu. V současné době buduje na brownfieldu po bývalých usazovacích nádržích cukrovaru u Kojetína na Přerovsku ve spolupráci s firmou Panattoni, která je též členem Rady, robotické centrum. S Panattoni Accolade revitalizovala i například areál bývalých chebských strojíren. Tento projekt získal jako první v Česku známku udržitelnosti „Outstanding“ a rekordní skóre 90.68 % dle světové certifikace udržitelnosti BREEAM. Součástí parku je i objekt, který byl v době dokončení, tedy v roce 2020, oceněn jako nejekologičtější hala tohoto typu na světě.

Dlouhodobě klíčové je pro Accolade hospodaření s pitnou vodou, skupina zároveň také v současnosti intenzivně reaguje na rostoucí ceny energií stále větším využíváním obnovitelných zdrojů. Přistoupila proto k urychlení celého procesu dlouhodobého energetického plánu, který je součástí její ESG strategie. Konkrétně instaluje fotovoltaické elektrárny na střechy většiny svých hal, s tím, že první dokončenou je elektrárna v průmyslovém parku v polské Bydhošti.

„Obecně řečeno, fotovoltaika pro nás představuje první krok v procesu využívání zelené energie. Další, jako je elektronické dobíjení, instalace dalších tepelných čerpadel nebo výroba vodíku, budou následovat. Ambicí našich parků je být energeticky efektivní s cílem stát se co nejvíce soběstačnými a v budoucnu dokonce vyrábět více energie, než spotřebujeme. Jsme pevně přesvědčeni, že s ohledem na klimatické změny a současnou energetickou situaci je udržitelná cesta tou jedinou správnou nejen pro naše nájemce, ale pro nás všechny,“ shrnul Lukáš Répal, provozní ředitel společnosti Accolade.

Komplexní pohled na šetrné budovy

Další významnou událostí letošního roku je pro CZGBC její spojení se Světovou radou pro šetrné budovy, která sdružuje více než 90 zemí. „Je nám ctí být součástí globální sítě národních rad pro šetrné budovy World Green Building Council. Toto partnerství je pro nás a naše členy klíčové, neboť světovou radu vnímáme nejen jako inspiraci, ale také jako plénum, kam můžeme přinášet své vlastní odborné znalosti a lokální přesah, který může být v mnohém akcelerátorem prospěšných změn na poli udržitelných aktivit v rámci širokého spektra budov,“komentovala Simona Kalvoda.

Rada se také dlouhodobě věnuje činnostem vyznačujícím se vysokým potenciálem snižovat v budovách emise oxidu uhličitého, což je v současnosti zvláště důležité pro dosažení energetické a materiálové bezpečnosti a nezávislosti. Stranou její pozornosti ale nezůstávají ani nové výzvy, jako jsou taxonomie, ESG či zelené financování. Členství v Radě přináší řadu benefitů, ať již jde o zapojení do činnosti pracovních skupin, propagace šetrných projektů, přístup k legislativě v oblasti šetrného stavebnictví, přístup k informacím z oboru, networking a PR.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • RichardW

    22 května, 2024

    Ano, budeme si tu hrát na ekology. Podle mě je to šetrné bydlení atraktivní jen z toho důvodu, že se na to dá sehnat státní dotace. Kdyby se dala sehnat na papírové kelímky od https://www.jarico.cz/napojove-kelimky-papirove-kelimky-katskup10025.php aby lidi nevyužívali plastové kelímky, tak se bude skupovat linka na toto. Tak to prostě je. Neříkám, že je to špatně. Dotace takto fungují. Ale nedělal bych z toho nějakou atraktivní technologii, protože technologie.

    Odpovědět