EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

13. 02. 2020

0 komentářů

Český Valentýn jako realitní impuls – společné bydlení bude letos hledat rekordní počet lidí

 

Valentýn jako svátek zamilovaných se v Česku – na rozdíl od Máchovského prvního máje – slaví po zásluze rozpačitě. Že se však jedná o důležitý moment, kdy páry rozjímají více než kdy jindy o společné budoucnosti, to je nasnadě. Projevuje se to mimo jiné i na realitním trhu. Bezrealitky – největší portál pro prodej a pronájem nemovitostí bez provize – už několik let sledují zvýšený počet poptávek bydlení právě 14. února a v následujících dnech. Podle Hendrika Meyera, CEO Bezrealitky, by navíc letos mohl být počet párů hledajících nové bydlení hned z několika důvodů rekordní. Spíše než láska je k tomu však tlačí ekonomická situace ve velkých městech.

Loading



 


Počet jednočlenných domácností lidí do 35 let roste v Česku každý rok v podstatě od devadesátých let a postupně se dostává na průměr Evropské unie. Podle Eurostatu je každá třetí evropská domácnost „single“ – tedy jednočlenná, v Česku je to jen o něco méně. Největší počet jednočlenných domácností je logicky ve velkých městech, která jim dávají nejširší možnosti. Jenže v určitý moment tento životní styl začne zákonitě kolidovat s reálným stavem realitního trhu – pro ten znamená rostoucí počet samostatných domácností kolizi mezi poptávkou a nabídkou a vede k výraznému zdražování menších bytů. V minulosti to potkalo celou řadu evropských měst a letos se to pravděpodobně stane také v Praze nebo Brně.
Náklady na pohodlné bydlení jednotlivce totiž vzrůstají a malometrážní komfortní byty pro singles začínají být v poměru k těm běžným určeným pro pár nebo rodiny ve stále větší cenové disproporci. Pro jednotlivce je zároveň výrazně složitější dosáhnout na hypotéku. Podle odhadů až třetina singles nedosáhne na bydlení, které by si dokázali zajistit ještě tři roky zpátky. I z toho důvodu singles domácnosti přehodnocují svou dosavadní strategii. Bezdětný pár, který se sestěhuje pod jednu střechu má totiž šanci dosáhnout asi o pětinu až čtvrtinu lepších podmínek – tedy buď ušetřit za nájem na v součtu stejné ploše, jako bydlí doposud, získat za stejné peníze větší životní prostor, případně lepší lokalitu.
Takzvané DINKS domácnosti (double income, no kids), tedy domácnosti tvořené dvěma vydělávajícími jedinci bez dětí, si mohou dovolit pronajímat dražší nemovitosti než třeba později s dětmi. Právě z toho důvodu se bude letos rekordní část singles domácností měnit právě na domácnosti párové. Sestěhování se dohromady však bude znamenat především pragmatický krok.
„Zatímco v minulých letech bylo ještě ‚kam ustupovat‘, letos to bude v Praze a Brně přinejmenším složité. Jinými slovy – lidé, kteří žijí sami a kteří si chtějí uchovat životní náklady na dosavadní úrovni budou stále více vystaveni volbě, zda odejít na samotný okraj metropole, úplně ji opustit anebo raději udržet svou úroveň bydlení sestěhováním se v páru pod jednu střechu,” zmiňuje Hendrik Meyer. Doplňuje, že na cenách bytů se odráží nejen rostoucí nájmy, ale také provozní náklady, které není možné dělit dvěma.
Podle portálu Bezrealitky se každoročně opakuje zvýšený zájem o kategorii středních bytů právě 14. února a několik následujících dnů – a to nejen počtem zobrazených inzerátů, ale také množstvím reakcí a počtem nově založených a vyplněných uživatelských profilů.
“Na Valentýna páry především zkoumají možnosti a podle stavu realitní nabídky upravují své plány na následující měsíce. Již nyní vidíme, že se nabídka malých zrekonstruovaných bytů ve velkých městech přehřívá natolik, že její cenová relace uniká zbytku trhu. Pro páry tak roste motivace, proč uvažovat spíše o větším společném bytě, očekávám tedy, že v letošním roce se v rámci ‚valentýnského průzkumu nemovitostí‘ dočkáme ještě o patnáct až dvacet procent zájemců více než loni,” zakončuje Meyer. Pozitivní informaci pro všechny věřící lásce pak může být fakt, že opačný trend – tedy poptávání malých bytů, který by mohl indikovat spíše zklamání ze vztahu a rozpad společné domácnosti – zatím v tomto období nepozorujeme.”

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Velké vánoční zlevňování, připojila se už i Komerčka

Hned sedm z devíti bank nabízejících hypoteční úvěry snížilo v prosinci úrokové sazby hypoték. Nejlepší nabídku u roční fixace má ČSOB (4,89 %), u tříleté a pětileté fixace je to Fio banka (4,28 %), které ale zdatně dýchá na záda Moneta (4,39 %). Všechny banky u tříleté fixace nabízejí sazby už pod hranicí pěti procent. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024

Bytová výstavba je v problémech, rok 2025 by mohl přinést zlepšení, záleží na vládě

Podle dat Českého statistického úřadu bylo letos dokončeno o čtvrtinu méně bytů než loni, výjimkou zůstává Praha. Problémy přetrvávají zejména v oblasti povolování staveb, které brzdí komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení. Zástupci sektoru varují, že bez rychlých změn může bytová výstavba i nadále stagnovat. Pokračující snižování úrokových sazeb by ale mohlo přinést obrat už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *