EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

ČMSS v 1. čtvrtletí zvýšila zisk o 28 procent na 274 milionů

 

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zvýšila v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk
o 28 procent. Za nárůstem stojí především nižší tvorba opravných položek, nákladová disciplína a oživení zájmu o nové smlouvy stavebního spoření.

 

Loading



 


ČMSS hospodařila v 1. čtvrtletí s čistým ziskem 274 milionů korun. Meziročně to představuje nárůst o 28 procent. „V 1. čtvrtletí jsme zaznamenali výrazný nárůst zájmu o nové smlouvy, meziročně jsme uzavřeli o polovinu více nových smluv než o rok dříve. Počítáme s tím, že za celý rok zvýšíme prodej nových smluv minimálně o 20 %, zároveň dojde i k oživení úvěrových aktivit,“ uvedl k výsledkům předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.
ČMSS tak do března uzavřela více než 52 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což je meziročně o 56 % více. Objem poskytnutých úvěrů pak dosáhl 5,6 miliardy korun.
Na hospodářské výsledky nicméně nadále negativně působí nízké mezibankovní úrokové sazby, které vedly k poklesu úrokových příjmů o 15 % na 497 milionů korun. Oživení v nových obchodech se naopak odrazilo v nárůstu příjmů z poplatků, které se meziročně zvýšily o 12 procent na 161 milionů korun.
K nárůstu zisku v 1. čtvrtletí přispěla především nákladová disciplína a kvalita úvěrového portfolia. Provozní náklady ČMSS meziročně poklesly o 6 procent na 360 milionů korun.
„Stabilita a bezpečnost stavebního spoření se odráží v kvalitě úvěrového portfolia. V 1. čtvrtletí jsme dokonce nevytvářeli žádné nové opravné položky, naopak jsme mohli část dřívějších rezerv rozpustit,“ komentoval výsledky Tomáš Kořínek.
Celková aktiva ČMSS ke konci března dosáhla 149,5 miliardy korun. Objem poskytnutých úvěrů činil 112,4 miliardy Kč a objem vkladů 135,8 miliardy korun. „Stavební spořitelny financují úvěry výhradně z přijatých klientských vkladů. Díky tomu můžeme nabídnout zajímavé úrokové sazby a i nadále máme prostor pro další úvěrovou expanzi,“ uzavřel Tomáš Kořínek.
 
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Průzkum potvrdil to, co je vidět. Třetina domů neprošla vnější rekonstrukcí

Třetina českých rodinných domů nikdy neprošla žádnou vnější rekonstrukcí, přitom jejich průměrné stáří je dle údajů ČSÚ 51 let. Více než polovina domů má nová okna, třetina je zateplená nebo po výměně či opravě střechy. Trojskla s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi má jen necelá čtvrtina lidí, zateplení fasády silnější než 16 cm jen 5 %. Údaje […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 07. 2023

Swiss Life v Česku posílí, stane se jedinou užívanou značkou po akvizici společnosti Fincentrum švýcarskou skupinou Swiss Life

Společnost Fincentrum & Swiss Life Select  změní k 1. květnu 2023 název na Swiss Life Select. Dceřiná realitní společnost Fincentrum Reality, která patří mezi největší realitní kanceláře v zemi, změní název na Swiss Life Select Reality. Změnou názvů formálně končí post-akviziční proces spojení dvou tradičních finančně-poradenských společností Fincentrum a Swiss Life Select, které mají od září 2018 […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Swiss Life Select

03. 04. 2023

Vláda diskutuje zrušení podpory stavebního spoření. Podle AČSS by to na obyvatelstvo mělo velmi nepříjemné dopady

Stavební spoření je v Česku velmi oblíbeným finančním produktem. Aktuálně jej využívají více než tři miliony klientů. Nyní je v rámci hledání úspor ve státním rozpočtu vážným kandidátem na „odstřel“. Zeptali jsme se proto tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiřího Šedivého, jaké dopady by mělo zrušení státní podpory po 30 letech na stavební spoření.

Text: Milan Vodička

Foto: AČSS

17. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *