Společnost CPI BYTY si i nadále zachovává status druhého největšího poskytovatele nájemního bydlení v České republice. Prostřednictvím pěti poboček aktuálně spravuje přes 12 500 bytů a množství nebytových prostor v celkem patnácti lokalitách na Severní Moravě, v Severních a Středních Čechách a v Praze. „Náročnost takto rozsáhlého a geograficky i technicky rozmanitého portfolia se projevuje ve vysokých nárocích na organizaci, finance i lidské zdroje,“ řekl David Štýbr, ředitel CPI BYTY.
Z ekonomického pohledu se veškeré ukazatele v posledních letech vyvíjely pozitivně, přičemž rok 2014 byl s tržbami ve výši 497 milionů korun historicky nejúspěšnější. Důvodů bylo hned několik.
„Na výši tržeb se projevil dlouhodobý růst činží v důsledku deregulace, který společnost CPI BYTY rozprostřela do několika let (2010 – 2013), a kdy se právě v roce 2014 projevila kumulace navýšeného nájemného z velké části portfolia (původně okolo 70 % bytů s regulovaným nájemným),“ tvrdí Daniel Bacík odpovědný za obchodní stránku společnosti CPI BYTY.
„Dalším důvodem je nejnižší procento pohledávek za nezaplaceným nájemným v historii CPI BYTY.“ A jak dále doplňuje Bacík, díky změně strategie při řešení nedoplatků z deregulovaného nájemného se navíc podařilo získat velké procento takto vzniklých dlužných částek, a tím opět posílit tržby společnosti.
„Třetím faktorem je pozitivní saldo vrácených a pronajatých bytů, respektive nejnižší počet ukončených nájemních smluv v historii,“ dodává Bacík.
REKLAMA
Investice do bytového fondu
V roce 2014 společnost vynaložila téměř 200 milionů korun. Investice většího objemu směřovaly např. do výměny výtahů v panelových domech v Českém Těšíně nebo v České Lípě, do oprav rozvodů vody a kanalizace (Třinec, Český Těšín), pokračovalo se také v opravách střech (Ústí nad Labem, Třinec), zateplování objektů (Litvínov, Česká Lípa) a výměně kotlů v Novém Městě pod Smrkem nebo úprav způsobu vytápění a ohřevu teplé užitkové vody na tepelná čerpadla v rámci programu na snižování energetické náročnosti objektů, které se dříve osvědčilo v České Lípě.
Pokračuje také program revitalizace vstupních dveří a společných prostor nebo opravy komínů.
CPI BYTY investuje také do zabezpečování svých objektů, ať už posílením techniky jako jsou kamery, nebo zřízením bezpečnostních služeb v konkrétní lokalitě či objektech.
REKLAMA
Pilotní projekt rekonstrukce bytů za účelem úpravy velikosti a dispozic a snižování energetických nákladů představuje bytový dom v České Lípě na ulici Zoubkova. Původně dva vchody s celkem 32 byty o dispozici 3+1 prošly kompletní revitalizací a bytový dům nabízí kvalitativně vyšší standard bydlení a nové dispozice bytových jednotek ve vyhledávané lokalitě. Bytové domy jsou kompletně zatepleny, byly zde instalovány nové rozvody a technologie i datové kabely. Celkovou obměnu zaznamenaly také vstupní a společné prostory. Pro oba vchody je společná místnost k sušení prádla a uložení kol. Rekonstrukce, která probíhala od roku 2013, si vyžádala 20 milionů korun. Zájem o bydlení v těchto bytech je velký.
V následujících letech očekává CPI BYTY stabilizaci stávajících hospodářských údajů. S ohledem na ustálení výše nájmů nelze počítat ani s růstem příjmů v této oblasti. Cílem tak bude udržet aktuální ekonomickou bilanci a soustředit se především na další opravy nemovitostí a péči o nájemníky.