17. 08. 2023
Dětem spoří téměř tři čtvrtiny rodičů, ukázal průzkum Buřinky
Až 70 % českých rodičů spoří nebo investuje finanční prostředky pro své potomky a dalších 21 % to plánuje. Průzkum Buřinky dále ukázal, že téměř polovina rodičů pro tento účel využívá více finančních produktů a nevsází vše na jednu kartu. Nejoblíbenějším způsobem je stále stavební spoření. Využívá ho každý druhý rodič. Oblíbené jsou podle průzkumu také dětské spořicí účty (33 %). Čtvrtina rodičů ukládá dětem peníze do podílových fondů, akcií, dluhopisů, cenných papírů nebo kryptoměn. Stejný podíl rodičů spoléhá na hotovost pod polštářem.
REKLAMA
Nejčastěji spoří rodiče svým dětem částku ve výši do 1 500 Kč měsíčně.
Češi chtějí svým dětem usnadnit vstup do dospělosti
Čeští rodiče se v dnešní turbulentní době snaží svým dětem usnadnit vykročení do samostatného života. Potvrzuje to i průzkum Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky). Ten ukázal, že sedm z deseti rodičů alespoň nepravidelně spoří nebo investuje pro své potomky. Každý pátý rodič to pak plánuje. Z průzkumu také vyplynulo, že rodiče s vyšším vzděláním jsou v této oblasti aktivnější. Osmdesát procent vysokoškoláků svým dětem spoří anebo pro ně investuje, naproti tomu u lidí se základním vzděláním je to méně běžné, činí tak pouze necelá polovina z nich.
Stavebko mezi rodiči na prvním místě
REKLAMA
Stavební spoření má pro své děti sjednané téměř každý druhý český rodič. V Buřince dětské smlouvy tvoří 30 % ze všech aktivních smluv.
„Ukládat pro děti hotovost doma do kasičky není úplně dobrá volba. Než děti dospějí určitě se ocitnete v pokušení je použít. Proto je lepší je uložit někam, kde nebude tak snadné je utratit a zároveň se zhodnotí. Za sebe doporučuji stavební spoření. Jeho výhodou je fakt, že ho lze sjednat přímo na dítě. Naspořené peníze pak mají jistého majitele a vy garanci zajímavého zhodnocení. Nicméně efektivního zhodnocení nejlépe dosáhnete vhodnou kombinací spořicích produktů,“ vysvětluje Jolana Dyková z Buřinky.
Dětem spoříme do 1 500 Kč měsíčně
Z průzkumu vyplynulo, že 70 % rodičů spoří dětem pravidelně částku do 1 500 Kč měsíčně. To potvrzují i data z Buřinky, kam rodiče na dětské smlouvy ukládají měsíčně průměrně 1 200 Kč. „Pro uzavření stavebního spoření je ideální doba právě teď v době vysokých úrokových sazeb, kterou si zafixujete na 6 let. To žádný jiný spořicí produkt neumožňuje. Navíc jsme v Buřince spustili zcela unikátní bonusovou akci. Klientům, kteří u nás sepíší smlouvu, zdvojnásobíme státní podporu na 5 let za roky 2024 až 2028. Díky tomu dosáhnou na zhodnocení až 5,8 % ročně. Akce platí i pro smlouvy uzavřené rodiči pro jejich děti,“ říká Jiří Neumann z Buřinky. Na stavební spoření mohou dítěti kromě rodičů přispívat i prarodiče. Vklady jsou pojištěné až do výše 2,5 mil. Kč.
Zajistěte budoucnost dítěte: Spořte a získejte téměř půl milionu.
Na finanční zajištění dítěte je možné myslet už při jeho narození. Pokud je pro něj stavební spoření založené po narození a jsou na něj pravidelně ukládané peníze, za 18 let, až bude plnoleté, může dostat krásný dárek: téměř půl milionu korun. V případě, že bude měsíční úložka 1 700 Kč po dobu 18 let, včetně státní podpory a připsaných úroků bude na stavebním spoření 482 743 Kč. Plánovaného snížení státní podpory se není potřeba bát, protože Buřinka přichází s bonusem pro nově uzavřené smlouvy a zdvojnásobí její výši.
REKLAMA
Desatero od Buřinky: Jak ideálně svému dítěti spořit a s jakými radami mu peníze předat?
1. Začněte co nejdříve: Učte děti vhodným finančním návykům už od malička. Čím dříve pochopí hodnotu peněz a dokážou s nimi zodpovědně zacházet, tím lépe.
2. Vytvořte rozpočet společně: Zapojte své dítě do tvorby rodinného rozpočtu, aby chápalo, jak jsou peníze rozdělené na různé potřeby. Řekněte mu, jaké všechny měsíční náklady je potřeba hradit a s čím vším musí počítat. Až se časem osamostatní, nebude překvapené, že musí platit nejen nájem, ale i energie, pojištění, jídlo atd.
3. Malými kroky k velkým cílům: Vysvětlete dítěti, že se dlouhodobé spoření vyplácí a že pravidelné odložení malých částek může vést ke splnění větších cílů. Není potřeba spořit tisíce měsíčně, stačí i 500 korun.
4. Vedení účtu: Založte dítěti bankovní účet, kam si bude moct ukládat peníze. Ukažte mu, jak sledovat vývoj účtu a zároveň ho motivujte k pravidelnému spoření. Vy bude mít také lepší přehled o tom, za co a kolik utrácí.
5. Spoření pro jistotu: Vysvětlete, že spoření by mělo mít přednost před utrácením peněz za zbytečnosti. Vysvětlete důležitost odkládání peněz na nečekané události.
6. Finanční gramotnost: Učte dítě o základech finanční gramotnosti, například o inflaci, úročení, investování apod. Pokud máte pocit, že sami se svojí finanční gramotností bojujete, nestyďte se jít za finančním poradcem.
7. S penězi přichází odpovědnost: Zdůrazněte, že s penězi přichází odpovědnost a že je potřeba věnovat svůj čas a pozornost výdajům a správě financí.
8. Finanční plánování: Pomozte dítěti vytvářet jednoduchý finanční plán, ve kterém si rozvrhne své příjmy a výdaje. Skvěle mohou pomoct mobilní aplikace na sledování příjmů a výdajů, případně postačí i tužka a papír.
9. Nejdražší není vždy nejlepší: Ukažte dítěti, že věci s nejvyšší cenovkou nejsou vždy nejlepší, a že kvalita a hodnota mohou záviset na různých faktorech.
10. Buďte otevření: Mluvte se svým dítětem o financích v rodině otevřeně. Dítě by mělo mít prostor ptát se na otázky, které ho zajímají.