EUR 25.165

USD 24.218

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.165

USD 24.218

10. 08. 2021

1 komentář

dTest: Ceny energií rostou. Na co si dát pozor, pokud vybíráte nového dodavatele?

 

V současné době dochází k růstu velkoobchodních cen elektřiny a plynu. Někteří dodavatelé proto zdražují, jiní zvyšování cen avizují. Mnozí spotřebitelé se tak zamýšlejí nad tím, zda by mohli ušetřit úpravou smlouvy u svého stávajícího dodavatele, případně uzavřením nové smlouvy s jiným dodavatelem. Jak ale vybrat toho vhodného? A čemu věnovat pozornost, než podepíšete novou smlouvu?

Loading



 


Vedle snížení spotřeby energií představuje změna dodavatele jeden ze způsobů, jak můžete ušetřit na účtech za elektřinu či plyn. Stát se může i to, že pokud podáte výpověď smlouvy svému současnému dodavateli, nabídne vám nižší cenu, takže ke změně dodavatele nakonec nemusí ani dojít. V takovém případě se jedná o takzvané retenční nabídky. Pozor si však dejte na to, v jaké fázi retenční nabídku od dodavatele přijmete. Pokud už jste podepsali smlouvu s jiným dodavatelem, může vám hrozit smluvní pokuta v řádech několika tisíců korun za nedodržení závazku vyplývajícího z nové smlouvy. Je tak lepší svého dodavatele předem informovat, že uvažujete o změně dodavatele, ovšem pokud vám nabídne výhodnější podmínky, zůstanete u něj.
V případě, že vám dodavatel nabízí uzavření smlouvy na dobu určitou s fixní cenou, zbystřete. Smlouvu na dobu určitou obvykle můžete před jejím uplynutím vypovědět jen se zaplacením mnohdy vysoké smluvní pokuty. Navíc ani fixace ceny vždy neznamená, že se cena nemůže v budoucnu zvýšit. Je tedy třeba, abyste dobře prostudovali všechny podmínky. To znamená přečíst si důkladně nejen smlouvu, ale i obchodní podmínky a ceník. „S ohledem na časté změny na trhu s energiemi lze spíše doporučit uzavření smlouvy na dobu určitou v trvání jednoho či dvou roků. Ledaže byste se přesvědčili, že sjednávanou smlouvu můžete bez smluvní pokuty ukončit i předčasně,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. A dále vysvětluje: „Budete-li porovnávat nabídky jednotlivých dodavatelů, vezměte v potaz i platbu za stálý měsíční plat, tedy částku, kterou budete platit měsíčně bez ohledu na spotřebu. Setkat se můžete i s tím, že někteří dodavatelé v rozporu se zákonem uvádí ceny bez DPH.“
Zvláště obezřetní buďte v případě nabídek při podomním prodeji, případně přes telefon. Platí totiž pravidlo, že nejlepší nabídka za vámi nepřijde sama, ale je nutné si ji aktivně vyhledat. Ať už pomocí internetových srovnávačů, nebo oslovením konkrétních dodavatelů.
Pokud se rozhodnete změnit dodavatele energií, nejprve si ověřte u svého stávajícího, zda vám nehrozí smluvní pokuta za ukončení smlouvy. „Řada lidí se domnívá, že mají sjednanou smlouvu na dobu neurčitou, kterou lze kdykoliv vypovědět se zákonnou výpovědní dobou tří měsíců. Ve skutečnosti však mají uzavřenou smlouvu na dobu určitou. V takovém případě by obdrželi fakturu s vypočtenou smluvní pokutou za předčasné ukončení smlouvy,“ varuje Eduarda Hekšová.
Podcenit se nevyplácí ani otázku doplňkových služeb, které mohou být součástí smlouvy. Jedná se například o různé služby související s dodávkami energií (oprava kotle) nebo s provozem domácnosti (služby zámečníka či sklenáře), ale i o různá pojištění. Zamyslete se, jestli danou službu vůbec využijete. Pokud si myslíte, že ano, podrobně se seznamte s podmínkami takové služby uvedenými ve smlouvě.
Současné zvyšování cen energií vám může poskytnout možnost vypovědět bez zaplacení smluvní pokuty nevýhodnou smlouvu, kterou jste uzavřeli na dobu určitou. Dodavatel energií je povinen vás obeznámit s chystaným zdražováním. „Pokud vás informuje individuálně, tedy podle dohody dopisem, e-mailem nebo sms, a to nejpozději 30 dní před datem účinnosti chystané změny, můžete od smlouvy odstoupit nejpozději desátý den před tímto datem. Jestliže tak učiní například jen oznámením zdražování ve své provozovně či na webových stránkách, můžete od smlouvy odstoupit ve lhůtě tří měsíců od účinnosti změny,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nemovitost jako jistá investice – Češi sázejí na novostavby a zahraniční destinace

Pro stále větší počet Čechů se investice do nemovitostí stává klíčovým způsobem, jak zajistit své finance a vyhnout se rizikům tržních výkyvů. Vyplývá to z Barometru spoření agentury IBRS pro Golden Gate, podle kterého považuje až 80 % lidí vlastnictví domu či bytu za nejatraktivnější investici.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 12. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Velké vánoční zlevňování, připojila se už i Komerčka

Hned sedm z devíti bank nabízejících hypoteční úvěry snížilo v prosinci úrokové sazby hypoték. Nejlepší nabídku u roční fixace má ČSOB (4,89 %), u tříleté a pětileté fixace je to Fio banka (4,28 %), které ale zdatně dýchá na záda Moneta (4,39 %). Všechny banky u tříleté fixace nabízejí sazby už pod hranicí pěti procent. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • David

    18 srpna, 2021

    Smlouvu jsem změnil jenom kvůli tomu, že jsem v ní neměl žádný závazek a nemusel jsem se o tom dohadovat s dodavatelem. Ty ceny teďka rostou až zákeřně, že si říkám, jak je možný že loni to mělo jiný spád. Účinný teď bude jedině obrnit se pevnou cenou, jinak to podle mě firmy budou měnit co tři měníce ne-li míň. Vzal jsem fix u Bohemia energy, kde cena nebyla vůbec špatná s tím, že mám takhle plyn i elektřinu pod jednou řadou na dva roky.

    Odpovědět