EUR 25.175

USD 24.398

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.175

USD 24.398

Dům ze sýru či malinové křoví. I takové jsou dětské sny o bydlení

 


 

Jaké byly naše dětské představy o budoucím bydlení?

O tom, jak budou bydlet v dospělosti, snilo v dětství podle ankety Raiffeisen stavební spořitelny celkem 64 % dospělých. A jaké byly jejich představy? Většina respondentů (67 %) chtěla bydlet v rodinném domě. Druhým nejčastějším přáním bylo bydlení na zámku, po kterém toužila čtvrtina dotázaných, a stejně vysněné bylo i bydlení u moře. Pouhých 16 % respondentů toužilo žít v bytě.

Graf 1: Jaké byly vaše dětské sny o bydlení v dospělosti?

rss-bydleni-sny-130725-01

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

V rámci kategorie „Jiné“ se často objevovaly odpovědi jako bydlení v bunkru, v jeskyni
či v iglú.

REKLAMA

O čem snily ženy a o čem muži?

Anketa odhalila také rozdíly v přání mužů a žen. „Mít v budoucnu za domov perníkovou chaloupku bylo přání žen, u mužů se tato kategorie neobjevila vůbec. Také většina odpovědí, která označila bydlení na zámku nebo u moře, pocházela od ženské populace. Ryze dámskými sny bylo i ubytování v domě ze sýru, v iglú, v cestovním stanu nebo v malinovém křoví,“ říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

„Muži oproti tomu častěji snili o bydlení na stromě, v chatě u lesa nebo na hradě. Někteří z nich toužili i po nafukovacím hradě, supermoderní počítačové laboratoři nebo podmořském sídle,“ doplňuje Jitka Jechová.

Jak hodnotíme naše dětské sny s odstupem času? 

Více jak třetina respondentů považuje svůj dětský sen o bydlení za reálný a předpokládá, že se jednou může splnit. Necelé pětině dotázaných se dokonce velká část již splnila, nebo se zanedlouho vyplní. Naopak 19 % vnímá svůj sen jako dětský a naivní a stejný počet dotázaných ho vyhodnotilo jako náročný na finance.

Graf 2: Jak s odstupem doby svůj dětský sen o bydlení vnímáte?
rss-bydleni-sny-130725-02

REKLAMA

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

Dětské sny versus skutečnost?

Porovnáme-li dětská přání a skutečnost, zjistíme, že zatímco převážná většina respondentů v dětství snila o tom, že v dospělosti bude bydlet v rodinném domě (67 %) a byt by si zvolilo jen 16 %, reálná situace je zcela opačná. Celkem 70 % z dotazovaných dnes žije v bytě, v rodinném domě pouze 30 % respondentů.

Graf 3: Jak bydlíte dnes?

 rss-bydleni-sny-130725-03

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

O anketě

Anketu realizovala Raiffeisen stavební spořitelna na přelomu června a července 2013. Vzorek byl složen z 320 respondentů, z nichž 210 snilo v dětském věku o tom, jak budou jako dospělí bydlet.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Podle čeho Češi vybírají bydlení: Základem je prostor a cena

Dispozice bytu jsou jedním z hlavních kritérií při jeho výběru. Nejpopulárnější jsou dnes bytové jednotky 2+kk a 3+kk, které ale oproti běžnému průměru nabízí větší plochu. Byt tak umožňuje prostorově nadstandardní bydlení pro danou dispozici. Tyto bytové jednotky jsou také cenově dostupnější než byty větších dispozic. Zájem je především o jednotky orientované na jih.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 01. 2025

Rekreační nemovitosti na českých horách zůstávají na historických maximech

Trh s rekreačními nemovitostmi na českých horách se nachází ve stavu očekávání. Podle nejnovějších údajů realitní kanceláře RE/MAX zůstávají ceny apartmánů v horských oblastech stabilní, bez výrazného růstu či poklesu. Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou především minulá očekávání a vysoká cenová hladina.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *