EUR 25.295

USD 24.093

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.295

USD 24.093

Dvě třetiny lidí posílají peníze na spoření opakovaně, láká je výnos a jistota

 


 

Možnost výhodného zhodnocení je nejčastějším důvodem, proč si lidé stavební spoření pořizují. Velký vliv na rozhodování má také předešlá dobrá zkušenost, více než pětina lidí oceňuje státní podporu zlepšující celkový výnos.

Co s naspořenými penězi lidé dělají? Přestože se dají peníze ze stavebního spoření využít v podstatě na cokoliv, přesně polovina s nimi chce platit za úpravy a vybavení domácnosti. „Souvisí to s tím, že bydlení vnímáme jako jednu z nejdůležitějších investic v životě,“ doplňuje Rostislav Trávníček, šéf komunikace ČMSS. Pětina dále spoří pro své děti nebo vnoučata, 23 % má v plánu využít úvěr ze stavebního spoření na stavbu či rekonstrukci nebo jej tímto způsobem již splácí. „Poměrně velká skupina lidí využívá stavebko také k zajištění na stáří. Podle našich průzkumů jde až o 15 procent klientů, lze však očekávat, že toto číslo poroste,“ hodnotí další účel Trávníček.

Přes 70 % lidí považuje stavební spoření za vhodný produkt pro sebe či své blízké. Téměř dvě třetiny si jej proto pořizuje opakovaně. Domácnosti se vzhledem k této atraktivitě nespoléhají pouze na jedno stavební spoření, ale snaží se jej založit všem svým členům. Pětina z nich má dokonce tři nebo čtyři smlouvy.

Vysoká atraktivita stavebního spoření jde napříč všemi věkovými i příjmovými skupinami. Nejvíce se o něj zajímají lidé ve věku 30 – 39 let s vysokoškolským vzděláním a příjmy nad 25 tisíc měsíčně. Naopak nejméně stavební spořitelny oslovují lidí bez maturity s příjmem mezi 10 až 15 tisíci Kč.

Pozn. Průzkum provedla společnost IPSOS a v lednu a IBRS v lednu a květnu 2014 na vzorku 1 248 a 1 000 respondentů.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *