EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

03. 08. 2020

0 komentářů

Subjekty:
Hypoteční banka

HB Index: Tempo zdražování rezidenčních nemovitostí s koronavirem zpomalilo, pokles cen je ale daleko

 

I přes pandemii koronaviru a její dopad na ekonomiku ceny rezidenčních nemovitostí v druhém čtvrtletí letošního roku nadále rostly, a to prakticky v celém Česku. Realitní a developerský trh, který se po zavedení vládních opatření proti šíření koronaviru na dva měsíce prakticky zastavil, se v červnu vrátil zpátky do normálu. Tempo čtvrtletního růstu cen tak ve srovnání s předchozím obdobím jen lehce zpomalilo. Největší čtvrtletní nárůst zaznamenal segment pozemků, meziročně pak nejvíce zdražily byty, a to o více než 10 %.

Loading



 

  • Průměrná tržní cena bytů v druhém čtvrtletí letošního roku vyrostla o 2,5 pcb, což oproti prvnímu kvartálu znamená zpomalení. Výsledná hodnota HB INDEXu vyrostla na 160,3. Meziročně se růst cen bytů vyšplhal na 10,9 procent, což je nejvíc ze všech sledovaných skupin.
  • Tempo růstu cen se ve srovnání s předešlým obdobím snížilo i u rodinných domů. Jejich cena stoupla o 1,9 pcb, a dosáhla tak HB INDEXu 146,9. Meziročně cena vzrostla nejméně ze všech sledovaných skupin, a to o 8,9 pcb.
  • V druhém kvartálu pozemky zdražovaly stejným tempem jako na začátku roku. Tržní cena opět vzrostla o 2,9 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 173,1. Meziročně si tak připsala 10,3 pcb.

Koronavirová pandemie měla na rezidenční trh prozatím jen minimální vliv, ukazuje HB INDEX. Poptávce ohrožené nejistotou a nepříznivým vývojem na trhu práce napomohlo projednávané zrušení daně z nabytí nemovitosti i pokles úrokových sazeb. Současný růst cen je způsoben přetrvávající nedostatečnou nabídkou nemovitostí í částečně odloženou poptávkou zájemců. Ceny nájemného bydlení stagnovaly, pokles se ale nevyhnul majitelům pražských investičních bytů, kteří museli reagovat na sníženou poptávku po krátkodobém ubytování.
V dalším čtvrtletí trh podle expertů Hypoteční banky plošný pokles cen rezidenčních nemovitostí nečeká, tempo růstu bude ale zpomalovat na úroveň pod 1 %. Zlevňovat by nemovitosti mohly až v první polovině roku 2021, odborníci však očekávají pokles jen v nižších jednotkách procent. Oproti posledním rokům se očekává výraznější pokles poptávky o investiční byty. Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX je zveřejňován čtvrtletně. Jeho aktuální i historické hodnoty naleznete také na www.hypotecnibanka.cz.
HB INDEX 2Q 2020 – Bytové jednotky:  
Tempo růstu cen bytů v druhém čtvrtletí roku 2020 zpomalilo, byty přesto zdražovaly ve všech krajích s výjimkou Karlovarského, kde došlo ke stagnaci. Nejvíce zdražily menší byty v kategorii 2+1 a 2+kk, o které je velký zájem dlouhodobě. Praha vykázala menší růst cen než regiony, průměrná cena za jeden metr čtvereční v novostavbě se přesto vyšplhala na 114 tisíc korun. Na vině je nicméně i uvedení nových dražších projektů v širším centru,“ shrnul Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.
HB INDEX 2Q 2020 – Rodinné domy:
„Růst cen zpomalil i v segmentu rodinných domů. Z důvodu omezeného cestování vrostl zájem o chaty a chalupy.Developeři nejvíce staví ve Středočeském kraji a okolí Brna, což souvisí s velkou poptávkou po lokalitách s dobrou dopravní dostupností. U dlouhodobě drahých stavebních prací i materiálů došlo ke stagnaci cen. Zároveň se zvyšuje poptávka po modulových domech určených i k celoročnímu bydlení,“ řekl Petr Němeček.
HB INDEX 2Q 2020 – Pozemky:
„U pozemků se jako u jediného segmentu udrželo tempo růstu cen stejné jako v prvním kvartálu. Potvrdilo se tak naše očekávání, že dopad pandemie bude v tomto segmentu nejmenší. Na trhu pozorujeme dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou, kterou brzdí pomalý proces změny územních plánů a vysoké náklady obcí s navyšováním kapacity inženýrských sítí. Většina nových developerských projektů už také počítá s užší spoluprací s obcemi. Tradičně je největší zájem o pozemky v okolí krajských měst s dobrou dopravní dostupností,“ uzavírá Petr Němeček.
 
O HB INDEXu:
Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hédonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.
Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. HB INDEX společně s odborným komentářem zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí na svých webových stránkách a také na www.hypotecnibanka.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *