EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

10. 09. 2020

0 komentářů

I kvůli koroně chce stále více Čechů bydlet v bezpečí příměstské zeleně

 

Podle statistik Centra pro výzkum veřejného mínění se 86 % Čechů v místě bydliště cítí v bezpečí. Důležitost tohoto faktoru ovšem mezi rezidenty výrazně stoupá. Ačkoli bezpečnost bydlení hrála při výběru lokality nebo nemovitosti roli vždy, letos se pochopitelně zvedla přímo skokově v celé Evropě.

Loading



 

„Bezpečný domov, který odstíní nejen klasické problémy velkých měst, jako jsou kriminalita, anonymita nebo přelidněnost center, ale třeba také zdravotní rizika spojená s aktuální a dalšími možnými epidemiemi, znamená dnes podle výzkumů pro řadu rezidentů dokonce prioritu. Jednoznačnou souvislost mezi kvalitou bydlení a pocitem bezpečí dnes začínají významně respektovat už také obce a developeři,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Dobré sousedství znamená bezpečí

 Lidé vnímají pocit bezpečí jako významné kritérium celkové kvality života. To platí především pro ženy, které jsou náchylnější stát se obětmi některých typů trestných činů, ale také pro rodiny s dětmi. Přirozeně dáme přednost životu v takovém městě nebo obci, kde se nemusíme bát pustit své děti samotné do školy nebo ven s kamarády.

O bezpečí domova rozhoduje řada faktorů. Jedním z nich je okolní kriminalita. Možná vás překvapí, že Praha patří v rámci ČR mezi bezpečnější lokality. Zároveň se ale bohužel „pyšní“ nejvyšším počtem neobjasněných trestných činů. Jednou z příčin je právě zmíněná anonymita velkoměsta. Z tohoto hlediska patří k nejbezpečnějším bydlení v příměstských, jasně strukturovaných lokalitách s funkčními sousedskými a komunitními vazbami.

REKLAMA

Důležitá je také realizace účinných strategií v oblasti bezpečnosti a ochrany na místní úrovni. Co to znamená v praxi? Pravděpodobnost krádeže nebo napadení v menším městě, kde je minimum rizikových míst, jako například podchody nebo vyloučené lokality, je zkrátka mnohem nižší. A na dobře osvětlené ulici se sousedy, se kterými se navzájem dobře znáte, se budete cítit mnohem bezpečněji než při pohybu po nočním sídlišti ve velkoměstě.

Proč mizí obyvatelé z center velkoměst?

Trend bydlení mimo centra velkých měst ale nesouvisí jen s klasickou bezpečností ve smyslu kriminality. Podle Anny Beaty Háblové, autorky knihy Nemísta měst, vykazují metropole v posledních letech vyčerpanost – v centru se většinou pouze pracuje, historické části jsou přetížené turisty, ceny bytů jsou uměle navyšovány kvůli Airbnb. Rezidenti si navíc stěžují, že hluční hosté ruší noční klid a časté střídání cizích lidí ve společných prostorách nebo situace, kdy se vám opilý turista uprostřed noci dobývá do bytu, protože si spletl patro, k pocitu bezpečí taky zrovna nepřispívají.

Takže není divu, že řada lidí dává přednost bydlení těsně za hranicemi Prahy, které s sebou nese i řadu dalších benefitů. Život v zeleném a klidném prostředí nezahlcuje neustálými vizuálními ani akustickými podněty jako ve městě, a je tak zdravější z hlediska psychické stability i nižšího počtu stresorů. Bydlení za Prahou už neláká na nižší ceny, ale na kvalitní zázemí, služby a hlavně prostor. Mimo centrum si můžete dovolit větší byt nebo dům se zahradou v dobrém sousedství s veškerou občanskou vybaveností. Právě důraz na prostor (ať už jde o větší počet pokojů nebo snadný přístup k zeleni) potvrzují i aktuální studie zaměřené na to, jak koronavirová krize ovlivnila priority těch, kdo uvažují o koupi nemovitosti.

REKLAMA

Odpovědí je příjemnější bydlení na okraji

V době všudypřítomných elektronických médií je navíc čím dál snazší pracovat na dálku nebo z domova. Kvalitní rodinné i mezilidské vztahy zakotvené v dobrém domově mají navíc pro lidi čím dál větší hodnotu. Podle francouzského filosofa a bývalého šéfredaktora magazínu Esprit Oliviera Mongina totiž neobýváme virtualitu, ale žijeme ve skutečnosti, ve světě svých tužeb a potřeb. A právě domov a jeho nejbližší okolí je místem, kde prožíváme vztahy a máme přátele, na rozdíl od anonymních míst, kterými člověk jen projíždí nebo prochází bez možnosti budovat si jakékoli vazby.

Na útěk lidí z měst reagují i developeři. „Z naší zkušenosti bych nemluvil vyloženě o útěku z měst. Například bydlet v Praze je určitě pořád trend a drtivá většina našich klientů chce v Praze zůstat. Jenom z různých důvodů hledají mimo centrum. Je ovšem pravda, že v poslední době vedle zeleně nebo klidu víc a víc hledají bydlení, kde bude jejich rodina v bezpečí. A kde třeba nezůstanou zavření v bytě, pokud bude zase nutné omezit kontakty a podobně, abych uvedl ty nejaktuálnější požadavky,“ říká například generální ředitel společnosti Getberg Egor Khlebnikov. Jako příklad oblíbené lokality na okraji Prahy uvádí například Strančice, ve kterých je možné zůstat v dosahu velkoměsta, a přitom žít v klidu venkova. Právě tam Getberg nyní začíná s novým projektem East Gardens.

Tisková zpráva Getberg

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Velké vánoční zlevňování, připojila se už i Komerčka

Hned sedm z devíti bank nabízejících hypoteční úvěry snížilo v prosinci úrokové sazby hypoték. Nejlepší nabídku u roční fixace má ČSOB (4,89 %), u tříleté a pětileté fixace je to Fio banka (4,28 %), které ale zdatně dýchá na záda Moneta (4,39 %). Všechny banky u tříleté fixace nabízejí sazby už pod hranicí pěti procent. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024

Bytová výstavba je v problémech, rok 2025 by mohl přinést zlepšení, záleží na vládě

Podle dat Českého statistického úřadu bylo letos dokončeno o čtvrtinu méně bytů než loni, výjimkou zůstává Praha. Problémy přetrvávají zejména v oblasti povolování staveb, které brzdí komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení. Zástupci sektoru varují, že bez rychlých změn může bytová výstavba i nadále stagnovat. Pokračující snižování úrokových sazeb by ale mohlo přinést obrat už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *