EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

28. 05. 2015

0 komentářů

Inteligentní domácnosti zažívají na západě boom, v Česku tvoří pouze 6 %

 


 

Inteligentní domácnosti a chytré bydlení zažívá v současné době velký boom. Mezi největší odběratele inteligentních technologií v domácnostech v Evropě patří Německo, poté následuje Francie, Velká Británie, Belgie, Švýcarsko a Nizozemí. „Směrem na západ nalezneme inteligentní elektroinstalace nebo její část přibližně u 40 % rodinných domů, v Česku zatím asi jen u 6 %,“ uvedl Jiří Konečný, předseda Asociace chytrého bydlení. Jedná se však o jedno z nejrychleji expandujících odvětví, což jsme registrovali také na 100 % meziročním nárůstu,“ dodal Konečný.

Odborníci odhadují, že během období 2014 – 2019 v Evropské unii dojde k meziročnímu nárůstu až o 61 % inteligentních domácností, což je z více než 3 milionů systémů na téměř 28 milionů inteligentních domácností. „Největší zájem ze strany zákazníků lze přisuzovat kategorii osvětlení, dále energetického managementu, zabezpečovacích a přístupových systémů,“ popsal Jiří Konečný. Právě zabezpečení domácností je oblastí, která v České republice nabývá na významu. Současným trendem je podle expertů vytvořit ucelená řešení zařízení napojených na centrální systém budovy, které lze sledovat a ovládat online. Do popředí se dostávají systémy na dálkové ovládání a programovatelné sestavy s mnoha automatickými funkcemi. Pokud má uživatel od jednoho výrobce například garážová vrata, vjezdové brány, rolety či žaluzie, všechny tyto prvky lze programovat v rámci centrálního systému budovy. Lidé tak získají komplexní bezpečnostní systém pro svou nemovitost,“ sdělil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zaměřuje na výrobu garážových vrat, předokenních rolet a žaluzií.

Právě komplexnost řešení lze spatřovat také v technologiích využívaných v českých domácnostech. „Většina zákazníků se zajímají o komplexní řešení, tedy propojení všech dostupných domácích elektrospotřebičů. V této oblasti se nejvíce využívá chytré propojení varné desky a odsávače par,“ řekl Petr Chlada, obchodní ředitel společnosti Miele, která dodává inteligentní přístroje pro domácnost. Na tuzemském trhu lze kromě propojení domácích elektrospotřebičů také registrovat zvýšenou poptávku po centralizaci osvětlení a dalších zařízení, která lze ovládat jediným ovladačem. „Díky systému Home Motion si uživatel vytvoří scénáře, které respektují jeho životní styl. Jedním stisknutím tlačítka ovladače pak spustí například scénář Odchod, takže se automaticky zatáhnou rolety, zavře se střešní okno, zamknou se dveře, zapne se alarm a uživatel může v klidu odejít,“ vysvětlila Hana Pobořilová, marketingová manažerka společnosti Somfy, největšího výrobce pohonů a řídicích systémů pro stínicí techniku na světě.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Bytový dům - apartmány - byty

Hypotékou, či nájmem výdaje nekončí

Nemovitosti v České republice jsou opravdu drahé. Zvlášť v Praze, kde ceny bytů stále pomalu rostou. Platby za bydlení tvoří největší položku na výdajích domácností, což není nic zarážejícího. Jenže problém je v tom, že každá třetí domácnost má starosti vyjít s měsíčním příjmem. Navíc sjednáním hypotéky, či nájmu výdaje nekončí.

Text: Monika Lukešová

18. 10. 2019

byty - dům - novostavba

Ceny nemovitostí dál letí vzhůru

Ceny nemovitostí stále nenacházejí růstovou brzdu. V celé Evropské unii i v eurozóně ve druhém čtvrtletí vyrostly meziročně o 4,2 %. V České republice je situace ještě horší nemovitosti zdražily o 8,7 %.

Text: Petr Zámečník

09. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *