15. 03. 2018
Investice pro opatrné investory? Bez rizika lze peníze úročit díky termínovaným vkladům a stavebním spořením
Řada Čechů v produktivním věku řeší, co dělat s volnými financemi, aby kvůli nepříznivé inflaci neztrácely na hodnotě. Investičních příležitostí je na tuzemském finančním trhu celá řada, ne každý ale přitom chce podstupovat větší než nutné riziko. I pro konzervativní investory je tu několik možností. Bez velkého rizika lze volné prostředky vložit třeba do termínovaných vkladů nebo stavebního spoření.
Časy, kdy volné peníze mohly ležet na spořicích účtech a zhodnocovat se, jsou pryč. V roce 2017 dosáhla průměrná míra inflace v Česku 2,5 %. Roční úroky na spořicích účtech se přitom pohybují kolem půl procenta, při splnění určitých podmínek pak atakují jednoprocentní hranici. To znamená, že v průběhu času de facto ztrácejí na své hodnotě. Pro jejich zhodnocení je tedy třeba sáhnout jinam.
Varianta 1: Termínované vklady
Jednou z variant, kterou si pro své investice vybírají zejména konzervativnější investoři, jsou termínované vklady. Při pětiletém vkladu u banky se úroky pohybují kolem dvou procent ročně. „Vyšší úročení je pak u družstevních záložen, kde je však třeba počítat s desetiprocentní investicí do kapitálu kampeličky. Při stejně dlouhém vkladu jako u banky se však lze dostat i na úrok vyšší než tři procenta,“ říká Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin.
U tohoto druhu investice je podle něj ideální nechat peníze na účtu ležet celou sjednanou dobu. Dřívější výběry prostředků jsou totiž často výrazně sankcionovány. Jak však Roman Outrata podotýká, i v tomto ohledu se začíná pro investory blýskat na lepší časy a začínají se objevovat i produkty, které s touto variantou počítají a umožňují tak sjednání termínovaného vkladu na delší dobu s krátkou, například třicetidenní, výpovědní lhůtou.
Termínované vklady jsou dle zákona pojištěné do výše vkladu až 100 tisíc EUR a jedná se tak o jednu z nejbezpečnějších investic vůbec. Při výpočtu výnosů z nich je v každém případě nutno počítat s tím, že na úroky se vztahuje 15% srážková daň. Banky i kampeličky na účet připisují již čistý zisk.
Varianta 2: Stavební spoření
Další oblíbenou variantou, kam uložit volné finance, jsou dlouhodobě stavební spoření. Jedná se o stejně bezpečný způsob spoření, jako je tomu u termínovaných vkladů. I zde se lze v podstatě bez obav spolehnout na pojištění vkladu do 100 tisíc EUR. „Velkým lákadlem je v případě stavebního spoření roční státní podpora ve výši deseti procent vkladu až do výše dvou tisíc korun. Pro její plné využití je tedy potřeba ročně do stavebního spoření vložit minimálně dvacet tisíc korun,“ popisuje Zbyněk Kočiš, finanční specialita ze společnosti Poutko.
Úroky u stavebních spořitelen se sice pohybují běžně kolem 0,5 až 1 %, díky plnému využití státní podpory se ale po odečtení vstupního poplatku, který zpravidla činí jedno procento z cílové částky, poplatků za vedení účtu a patnáctiprocentní srážkové daně, lze za celé období dostat na reálný úrok kolem tří procent ročně. „Při spoření na šest let, měsíční částce 1 700 korun, poplatku 300 korun měsíčně a úroku jedno procento se investor po uplynutí celé doby dostane na částku přibližně 136 tisíc korun,“ dodává Zbyněk Kočiš.
Tisková zpráva společností Ramfin a Poutko