EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

24. 01. 2023

0 komentářů

Investiční aktivita ve světě se pravděpodobně oživí až v druhé polovině roku 2023. Nejvyhledávanější budou pravděpodobně nemovitosti typu core a value-add

 

Ve svém globálním realitním výhledu na rok 2023 tým Savills World Research uvádí, že nárůst kapitálové hodnoty ve většině realitních sektorů po celém světě bude v roce 2023 minimální a vyhlídky na růst nájemného omezené, ale investiční aktivita se může probudit ve druhé polovině roku.

Loading



 

Společnost Savills v rámci aktualizace svého výzkumného programu Impacts uvádí, že současně se zlepšením ekonomického výhledu, očekává ve druhé polovině roku 2023 oživení investiční aktivity, a její normalizaci na úrovni dlouhodobých průměrů. Objem peněžních rezerv určených pro investice do nemovitostí ke konci roku 2022 činil 828 miliard USD, což je na meziroční úrovni méně, ale stále o více než 80 % více než v roce 2019 / před příchodem Covidu-19.

Podle společnosti Savills budou investoři čelit nízké kapitálové hodnotě a utlumenému růstu nájemného a zaměří se na core aktiva a realizaci přidané hodnoty u value-add aktiv (modernizaci, změnu účelu, zaměření na skuliny v nabídce). Z tohoto důvodu společnost Savills predikuje:

  • Prémiové kanceláře nacházející se v hlavních komerčních čtvrtích metropolí na klíčových trzích, jako je Praha, s nízkou mírou neobsazenosti, si zachovají svou atraktivitu pro strategie core/core plus. Nájemci celosvětově vyhledávají energeticky úsporné a dobře navržené kancelářské prostory a nabídka kanceláří s ekologickými certifikacemi zůstává nízká. Nájemné v nejlepších kancelářích by se mělo zvyšovat
    v důsledku kombinace inflačních tlaků a omezené dostupnosti kancelářských prostor třídy A.
  • Prémiové průmyslové a logistické prostory v klíčových obchodních lokalitách
    a v zemích, kde roste podíl e-commerce, zůstanou v popředí zájmu investorů. Míra neobsazenosti průmyslových a logistických prostor je v České republice, Velké Británii, Německu, Nizozemsku, Francii a Španělsku na historicky nejnižší úrovni, a i v případě poklesu spekulativní výstavby a snížení poptávky nájemců z vysokých hodnot z období Covid-19, je pravděpodobná nízká dostupnost stávajících prostor a tlak na růst nájemného.
  • Prémiové rezidenční nemovitosti jsou jedním z mála sektorů, kde mohou pronajímatelé pravidelně měnit výši nájemného a promítnout tak jeho růst. Strukturální nedostatek a relativně nízká úroveň nové bytové výstavby ve velkých městech v USA, Japonsku, Německu, Austrálii, Velké Británii, severských zemích, Španělsku a Francii udrží tento typ aktiv na předních příčkách  z hlediska zájmu investorů a zároveň podpoří výnosy z příjmů, ačkoli dostupnost se stále více stává ekonomickým i politickým problémem. Trhy s jinými než hlavními měnami (USD, GBP, EUR atd.) v kombinaci
    se sazbami dluhového financování v těchto lokalitách povedou ke zpomalení
    v sekundárních geografických oblastech.
  • Realizace přidané hodnoty (strategie Value-add), včetně modernizací starších kancelářských budov na ekologické standardy a přeměn nemovitostí s vysokou mírou neobsazenosti na alternativní využití, včetně vědecko-výzkumného, rezidenčního či hotelového, bude v popředí i v roce 2023. Vysoké náklady na výstavbu a rekonstrukci však budou i nadále hlavní překážkou investorů usilujících o výnos, a rovněž obtížný povolovací proces bude negativně ovlivňovat časově vázané investiční strategie.
  • Rostoucí úrokové sazby, které způsobují globální cenové korekce, pravděpodobně povedou k některým „prodejům z nouze“, i když v menší míře než v době celosvětové finanční krize, protože úroveň zadlužení je nižší. Oportunističtí investoři budou pravděpodobně benefitovat z aktiv s dlouhodobou hodnotou prostřednictvím jejich aktivní správy či přeměny, nebo rekapitalizace stávajících kapitálových struktur.
  • Strukturální změny, včetně technologických inovací, rizik plynoucích z klimatických změn a demografie, zůstávají pro některé typy alternativních aktiv přívětivé. Mezi aktiva vyzdvihovaná společností Savills patří datová centra a nemovitosti zaměřené na vědu
    a výzkum v USA, Velké Británii, Evropě, Indii, Číně a Austrálii, rezidenční nemovitosti
    v USA, Velké Británii, Evropě, Japonsku a Austrálii a infrastruktura obnovitelných zdrojů energie ve všech zeměpisných oblastech.

Rasheed Hassan, vedoucí oddělení Savills Global Cross Border Investment, k tomu říká: „Skutečnost je taková, že na začátku roku 2023 je připraveno obrovské množství kapitálu, který lze do nemovitostí po celém světě vložit. Ačkoli jsou na tomto trhu kupující opatrnější a musí prozkoumat více podnikatelských záměrů pro konkrétní aktiva, zůstávají i při absenci velkorysých pákových výnosů a růstu nájemného dlouhodobé vyhlídky nemovitostí jako třídy aktiv silné. Současná příležitost získat prémiové komerční nemovitosti napříč sektory za poněkud zvýhodněné ceny je pro mnoho investorů přesvědčivá.“

Stuart Jordan, výkonný ředitel a vedoucí investičního oddělení společnosti Savills ČR a SR, dodává: „Je velmi nepravděpodobné, že by se trhy střední a východní Evropy vymykaly trendům globálních cenových pohybů, náladám investorů v jednotlivých sektorech nebo rychlému přechodu k udržitelnosti, ale otevřené fondy a dlouhodobí investoři najdou hodnotu později v průběhu roku, jakmile se po úpravě cen ustanoví nové hodnotové benchmarky.“

*Údaje společnosti Realfin k 11. lednu 2023

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *