EUR 25.175

USD 24.398

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.175

USD 24.398

18. 10. 2023

0 komentářů

Komentář: Nenechte se odradit od investování, ceny nemovitostí dlouhodobě porostou

 

Moji starší kolegové občas zavzpomínají na situaci po roce ´89, kdy byl činžovní dům se šesti byty v centru středně velkého města na prodej klidně za 35 tisíc korun. Když vám to řeknu dnes, otočí se vám v zorničkách znak dolaru jak v Disneyho pohádkách a vyslovíte univerzální větu: „Kdybych v té době žil, určitě bych to koupil.“ Jenže v té době měl 35 tisíc korun málokdo. 

Loading



 

Stejně jako tehdejší cenu, mléka, másla nebo rohlíku nelze s dnešní dobou porovnávat absolutní hodnoty cen ani u nemovitostí. Stačí, aby se nemovitost zhodnotila průměrně o 8 % za jeden rok a je jedno, jestli některý rok to budou tři a jiný patnáct, zkrátka když se dostaneme na průměrné 8% zhodnocení, za 10 let bude mít nemovitost o 100 % vyšší hodnotu.

Podle Českého statistického úřadu bylo mezi lety 1998 a 2020 průměrné roční zhodnocení nemovitostí 9,9 %. Průměrné ceny bytů tak za tuto dobu v České republice vzrostly více než 4 krát. Pokud jste tedy těsně před miléniem koupili byt za tři miliony korun, na konci minulého roku měl hodnotu dvanácti. Míra inflace za sledované období přitom byla jen 60%, tedy většina spotřebovávaných komodit zdrahla na něco přes 1,5 násobek původní ceny.

Podstata kapitalismu vychází z neustálého růstu cen. Ceny nemovitostí se v každé zemi vyvíjí jinak dynamicky, ale stagnace nebo pokles by znamenaly velký problém pro každou ekonomiku.

Pro laika je složité se v dnešní době zorientovat. Dostupné informace si navzájem protiřečí, protože každý hráč trhu má své zájmy a podle nich křiví data – banky, makléři, developeři i ČNB. Já pracuji s daty a fakty. Emoce mne nezajímají, protože skutečnost zkreslují a mohou vás zavést na scestí a dle dat Eurostatu zveřejněných v srpnu ceny nemovitostí v dlouhodobém horizontu stoupají.

REKLAMA

Investora by neměl z hlediska zhodnocení zajímat krátkodobý výkyv nebo zakopnutí trhu, naopak v něm můžeme nalézt větší příležitosti. Investor je ten, kdo vyhraje vždy. Když budou nevýhodné úrokové sazby, tak se na trhu objeví řada nemovitostí pod cenou. Když klesnou úrokové sazby, hodnota jeho investic poroste. A ještě k tomu budeme mít dostupnější financování.

Krize byly vždy. Když jsem začal s nákupem nemovitostí, lidé kolem mne také kroutili hlavou. Dnes jsem přesvědčen, že nemovitosti budou za 10 let jednou tak drahé. Každá doba nabízí příležitosti.

Autor: Libor Váka

————————————————-

Libor Váka je nezávislý realitní investor, konzultant a odborník na trh s nemovitostmi. Při své práci se opírá o více než desetileté praktické zkušenosti s nájemními nemovitostmi, jejich financováním a zhodnocováním. Za dobu svého investování vybudoval portfolio 140+ investičních bytů, zhodnotil svůj kapitál o více než 500 % a nyní zaměstnává tým lidí, který zajišťuje kompletní správu nemovitostí a související administrativu. Od roku 2019 se aktivně věnuje také poradenství v oblasti investic do nemovitostí. Pořádá skupinové workshopy, individuální konzultace a přednáší na oborových konferencích a na vysokých školách.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Rekreační nemovitosti na českých horách zůstávají na historických maximech

Trh s rekreačními nemovitostmi na českých horách se nachází ve stavu očekávání. Podle nejnovějších údajů realitní kanceláře RE/MAX zůstávají ceny apartmánů v horských oblastech stabilní, bez výrazného růstu či poklesu. Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou především minulá očekávání a vysoká cenová hladina.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *