20. 05. 2020
Subjekty:
EKOSPOL
Koronavirus hypoteční trh překvapivě nesrazil, letošní duben byl objemově nejsilnější v historii
20. 5. 2020, Praha – Koronavirus drtí jedno ekonomické odvětví za druhým. Všichni očekávali, že výrazně zasaženým bude také hypoteční trh, protože lidé koupi nemovitosti v nejisté době odloží. Aktuální čísla ukazatele Fincentrum Hypoindex ale ukázala, že očekávaný propad se zatím nedostavil. Letos v dubnu banky poskytly celkem 6744 hypoték v celkovém objemu 17,845 miliardy korun. Meziročně tak hypoték přibylo o 349 a objem vzrostl o 3,2 miliardy korun. Z hlediska objemu poskytnutých hypoték jde o nejsilnější duben od roku 2003, od kdy Fincentrum Hypoindex tyto údaje sleduje.
Zásadní vliv na to má nárůst průměrné výše hypotéky, která se letos v dubnu dostala na novou rekordní úroveň 2 645 985 korun. A to i přes to, že banky mohou opět poskytovat hypotéky až do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) oproti předchozím 90 procentům.
Velmi nízko se drží také průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů, která v dubnu klesla o pět bazických bodů na 2,39 procenta. Byla to reakce na březnové dvojí snížení úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB). Centrální bankéři pak navázali na začátku května dalším výrazným snížením základní sazby o 75 bazických bodů na současných 0,25 procenta. ČNB přitom nevyloučila možnost využití dalších nástrojů na měnové uvolnění včetně devizových intervencí či záporných sazeb. To by mohlo vést k dalšímu zlevnění hypoték a stabilizaci celého trhu.
Zájem o hypotéky se tak bude nejvíce odvíjet od vývoje situace v celé ekonomice. Pokud se ji podaří rychle restartovat, nemusel by být dopad tak drtivý. Prodeje bytů sice nejspíš o něco klesnou, ale výrazněji propadnout by se neměly. Lidé totiž budou stále potřebovat někde bydlet, poptávka po nemovitostech tak nikdy nevymizí. Stejně tak už není nutné čekat na avizované zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí, které se týká starších domů a bytů. Ministryně financí totiž jasně deklarovala, že se to bude týkat všech transakcí zpětně od loňského prosince.
Žadatelé o hypotéku se však musí připravit na to, že banky budou mnohem přísněji posuzovat jejich příjmy a schopnost splácet své závazky. Na zisk hypotéky tak mohou zapomenout hlavně zaměstnanci pracující v koronavirovou krizí nejvíce zasažených oborech, jako je například cestovní ruch či restaurace.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.