21. 02. 2011
Subjekty:
EKOSPOL
EKOSPOL: Zdražení nových bytů od roku 2012 není jediným negativem sjednocení DPH
Omezení dostupnosti vlastního bydlení – další rána pro oživující realitní trh
Během posledních dvou let byly vlivem ekonomické krize marže stavebních a developerských firem stlačeny na minimum. Dnes většina z nich funguje na hranici vlastní ziskovosti. Zvýšení spodní sazby DPH o 10 p.b. se tak plnou měrou promítne do cen nových bytů. „Když se předloni zvyšovala spodní sazba DPH z 9 na 10 %, mohli jsme to ještě pokrýt z vlastního zisku a byty nezdražovat. Postupovat takto do nekonečna ale nelze,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL. Zvýšení cen nových bytů tak povede k omezení dostupnosti vlastního bydlení pro většinu obyvatel ČR. „Zdražení se bude týkat nejen nově zakoupených bytů, ale také bytů, u nichž ještě nedošlo k zaplacení plné kupní ceny. Daň z přidané hodnoty se totiž účtuje v momentě připsání platby na účet, nikoli v době podpisu kupní či předkupní smlouvy,“ pokračuje Korec.
EKOSPOL umožní klientům zaplatit dříve, a to i formou hypotéky
Zajímavou možnost, jak zakoupit nový byt ještě se „starou“ 10% DPH, nabízí jako jeden z mála developerů právě EKOSPOL. „Klientům umožníme zaplatit celou kupní cenu s předstihem. Navíc poskytneme slevu ve výši 3 % ročně na všechny splátky, které klient zaplatí s předstihem oproti standardnímu splátkovému kalendáři,“ popisuje Evžen Korec. V ideálním případě tak klient EKOSPOLu ušetří 10 % na DPH a další 3 % z ceny bytu. „Naše nabídka platí pro všechny byty, které zájemci zakoupí ještě v letošním roce a týká se i bytů financovaných hypotékou,“ dodává Korec.
Zmrazení investic a růst nezaměstnanosti ve stavebnictví
Zdražení nových bytů ale není jediným negativem sjednocení DPH. Vlivem zvýšení cen a předzásobení poptávky, kdy se kupující budou snažit zakoupit byt ještě se „starou“ DPH, dojde po 1. lednu 2012 ke zmrazení nových investic a k dalšímu výraznému omezení zakázek pro stavební firmy. V době, kdy stát i veřejné rozpočty seškrtaly investice do dopravní infrastruktury, byly přitom soukromé developerské firmy posledním generátorem zakázek pro skomírající stavebnictví.
Dopad na české stavebnictví tak bude zásadní – stavební firmy budou propouštět další tisíce zaměstnanců. „Vládní návrh vytvoří armádu několika tisíc nových nezaměstnaných. Sociální výdaje na dávky a rekvalifikační kurzy tak ukrojí nemalou část z prostředků, které se na sjednocené DPH vyberou,“ varuje Evžen Korec.
Místo škrtů by stačilo nekrást!
Téměř 60 miliard korun, které vláda dle vlastního prohlášení plánuje na zvýšené DPH vybrat, tak s velkou pravděpodobností stejně nezíská. Propad poptávky, růst nezaměstnanosti, omezení investic a pokles spotřeby domácností budou mít naopak velmi negativní vliv na hospodářský růst a vývoj ekonomiky, která se z recese slibně zotavovala. „Nejen, že vládou naplánovanou sumu se do rozpočtu nepodaří získat, ale navíc bude státní kasa zatížena zvýšenými dodatečnými výdaji především v sociální oblasti,“ myslí si Evžen Korec.
REKLAMA
Namísto dalšího „utahování opasků“ a snižování životní úrovně obyvatel by přitom podle Korce stačilo ve veřejné sféře jednoduše nekrást. „Stát by měl být řízen stejně jako soukromá firma a státní úředníci by se měli chovat jako zodpovědní manažeři. Jakmile se v soukromé firmě objeví u jakéhokoli manažera pochybnosti o kvalitě jeho práce či třeba podezření z korupce, okamžitě ve své funkci končí a už si v dané branži nikdy neškrtne. V situaci, kdy jsou dlouhé roky téměř všechny velké státní a veřejné zakázky předražovány v řádu stamilionů či miliard korun, je snaha vybrat chybějící peníze z kapes občanů na zvýšené DPH přinejmenším sporná. Optimalizovat by se mělo jinde ,“ uzavírá Evžen Korec.