EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

13. 10. 2020

0 komentářů

Krize přeje nákupům investičních nemovitostí, odborníci radí zaměřit se na studentská města a jejich okolí

 

Současná situace ovlivněná pandemií koronaviru nahrává zájemcům o koupi investiční nemovitosti, tedy bytu či domu s cílem jej pronajmout. Podle společnosti GarantovanyNajem.cz záleží více než na čemkoliv jiném na lokalitě a stavu nemovitosti. Nejvíce se proto vyplatí zaměřit se na studentská města a jejich okolí, kde je nejvhodnější koupit novostavbu, anebo nemovitost zrekonstruovat. Podle Viktora Mejzlíka z GarantovanyNajem.cz by měl každý investovaný milion přinést na nájmu alespoň 3 500 Kč. S pořízením takové nemovitosti se dle něj nevyplatí otálet – jejich ceny neustále stoupají, za posledních 14 let vzrostly v Česku zhruba trojnásobně.

Loading



 


Zbytečně nevyčkávat, ale zároveň dobře promyslet – to je základní pravidlo, které se podle odborníků ze společnosti GarantovanyNajem.cz vztahuje na nákup investiční nemovitosti. „Za základní chybu investorů považuji to, že čekají na lepší dobu. Každý měsíc či rok otálení bude přitom pravděpodobně znamenat, že prodělají mnoho peněz. Důkazem může být vývoj českého realitního trhu. Během posledních třiceti let hodnota nemovitostí nikde neklesá, naopak za posledních 14 let stoupla až trojnásobně,“ uvádí Viktor Mejzlík, ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz. Například jen v Praze za poslední dva roky vzrostla průměrná cena nemovitostí z 95 900 Kč na 115 600 Kč za metr čtvereční*.
Cílení na studenská města slibuje jistotu
Podle Viktora Mejzlíka existují dvě nejvhodnější varianty výběru investiční nemovitosti. První lze nazývat jako jistotní, při které prakticky nelze udělat chybu – ta spočívá ve výběru nemovitosti ve studentském městě. „Není nutné cílit zde přímo na studenty, přestože právě díky studentům jsou nemovitosti v těchto městech častěji pronajímány. Je tu totiž i větší výběr z dalších potenciálních nájemníků, protože studenti zde po škole často zůstávají a hledají standardní bydlení,“ vysvětluje Viktor Mejzlík.
Druhou variantou jsou potom nemovitosti v blízkosti větších studentských měst, kde ale trh s pronájmy ještě není natolik rozvinutý a prodejní ceny zatím zůstávají nízké. „Mohou to být malé obce okolo Prahy, jako jsou Milovice, Lysá nad Labem nebo třeba Dolní Břežany. V okolí Brna zase Kuřim, Rousínov či Říčany. Ceny v takových lokalitách se však zhruba do dvou let po jejich ‚objevení‘ mohou vyrovnat koupi v centru velkého města,“ dodává Viktor Mejzlík. Hledání takové příležitosti proto většinou obnáší podstatně více času, prodejní cena nemovitosti v takové lokalitě však může po několika letech stoupnout až o 100 %.
Novostavba nebo rekonstrukce zvýší šance
Při výběru investiční nemovitosti je v každém případě vhodné buď zaměřit se na novostavby, anebo případně počítat s následnou rekonstrukcí. Dobrý stav bytu vždy zvýší řady zájemců a šanci na úspěšný pronájem. Dobře stanovená cena pronájmu vzhledem ke kupní ceně nemovitosti by podle společnosti GarantovanyNajem.cz měla z každého investovaného milionu přinést minimálně 3 500 Kč měsíčního nájmu. Je totiž nutné počítat nejen se splátkami hypotéky, kterou si majitel pro koupi nemovitosti sjednal, ale právě i s případnou rekonstrukcí, údržbou a menšími opravami.
Zdánlivé „zlaté rybky“ se nemusí vyplatit
Při výběru vhodného investičního bytu se podle Viktora Mejzlíka snaží většina kupců najít takzvanou zlatou rybku. Tedy nemovitost, kterou lze levně koupit a rychle a draze pronajmout. Jako takové se mohou na první pohled jevit například byty v některých lokalitách na severu Čech, například v okolí Mostu či Ústí nad Labem. „Takové byty mohou s počáteční investicí mnohdy na úrovni jednoho milionu korun zdánlivě přinést sedm až osm tisíc korun měsíčně na nájemném. Podle našich zkušeností jsou zde ale reálné výnosy zhruba poloviční. Podnájemníci se častěji střídají, byty proto i častěji zůstávají po určitou dobu neobsazené. V těchto lokalitách je také vyšší poptávka po větších bytech, a spolu s tím tedy i větší náklady na fond oprav a správu domu,“ dodává Viktor Mejzlík.
* Údaje vycházejí ze statistik portálu RealityMIX.cz.
Tisková zpráva GarantovanyNajem.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Bytová výstavba je v problémech, rok 2025 by mohl přinést zlepšení, záleží na vládě

Podle dat Českého statistického úřadu bylo letos dokončeno o čtvrtinu méně bytů než loni, výjimkou zůstává Praha. Problémy přetrvávají zejména v oblasti povolování staveb, které brzdí komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení. Zástupci sektoru varují, že bez rychlých změn může bytová výstavba i nadále stagnovat. Pokračující snižování úrokových sazeb by ale mohlo přinést obrat už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 12. 2024

Nelichotivé regionální prvenství Prahy – nejhorší dostupnost bydlení

Region CEE-6 zažívá růst trhu s rezidenčními nemovitostmi. Podnítila jej zejména sílící poptávka, která souvisí zejména se zvyšujícími se obavami o budoucí cenovou dostupnost bydlení a další vývoj ekonomiky. Asi největšímu problému s dostupností přitom v rámci regionu, do něhož patří Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česko, čelí Praha – průměrná cena bytu o rozloze 60 m² zde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 12. 2024

Komentář: Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané

Pravidla schválená na jaře Evropskou unií, která směřují k ochraně klimatu, představují důležitý krok ke snížení ekologické zátěže stavebnictví a otevírají nové možnosti a výzvy. Od roku 2030 budou muset developeři stavět novostavby tak, aby splňovaly požadavky na klimatickou neutralitu. To zahrnuje upřednostnění udržitelných zdrojů tepla, jako jsou teplárny nebo tepelná čerpadla, a tam, kde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *