09. 02. 2021
Levné úvěry a dostupnější řemeslníci. Pandemie stále nahrává tomu pustit se do rekonstrukce bydlení
Pandemická situace nepřeje řadě oblastí, rekonstrukce domů a bytů však mezi ně nepatří. Češi využívají volnějšího času, navíc úpravy svého bydlení považují za rozumnou investici do budoucnosti. Situace na trhu úvěrů je stále velmi příznivá. Lze využít různé akce od stavebních spořitelen a v případě nákladnějších rekonstrukcí jsou zde stále nízké sazby hypoték. Materiály, jako jsou například obklady a dlažby do koupelny, lze snadno vybírat i online. Zlepšila se i situace ohledně dostupnosti řemeslníků, až pětina zákazníků se totiž může obávat zdravotních rizik.
Češi se v době pandemie pustili do rekonstrukcí svých domů a bytů. Značný zájem o úpravy bydlení nastal již během první vlny na jaře a v létě. Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny z loňského února plánovalo rekonstrukci asi 47 procent Čechů, a jejich plány se příliš nezměnily ani během pandemické situace. Rekonstrukce totiž představuje smysluplnou investici do budoucnosti, mnoho lidí na ni má v současnosti více času a i situace na trhu úvěrů a hypoték byla loni příznivá.
Úvěrové akce na rekonstrukce i rekordně nízké hypotéky
Dobré podmínky pro úpravy domova ovšem pokračují i letos. Například ve zmiňované Raiffeisen stavební spořitelně až do konce března 2021 běží akce na uzavření úvěru REKOpůjčka na rekonstrukce a modernizace bez poplatku za sjednání úvěrové smlouvy. „Tento úvěr poskytujeme do výše až jeden milion korun bez zajištění s dobou splácení až na 18 let. Pro jeho přidělení není nutné mít žádné úspory. Sjednání úvěrové smlouvy je do konce března 2021 zdarma. Peníze na účtu zájemci mají někdy už v rámci hodin, maximálně pak do několika dnů,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny, s tím, že společně s touto úvěrovou smlouvou se však sjednává také smlouva o stavebním spoření. „Na tu v tuto chvíli bohužel slevu na poplatku za sjednání nemáme. Za uzavření stavebka se standardně platí jedno procento z cílové částky. U stavebního spoření s cílovou částkou 100 tisíc korun by se tedy jednalo o jeden tisíc korun,“ dodává Lenka Molnárová.
U nákladnějších rekonstrukcí od 300 tisíc korun a výše lze zvážit i využití hypotéky. „K velké rekonstrukci lidi vede nejčastěji touha po nové koupelně. Ta je totiž stavebně nejnáročnější, a v případě výměny bytového jádra rekonstrukce stejně zasáhne do celého bytu,“ říká Jan Boruta, jednatel společnosti FérMakléři.cz. Sazby hypoték by se dle odhadů expertů měly v prvním pololetí letošního roku pohybovat mezi 2 až 3 procenty. „Úrokové sazby jsou obecně nižší než u úvěrů od stavebních spořitelen, ale je potřeba počítat se zastavením nemovitosti. Banka vám pak půjčí maximálně 90 procent z hodnoty zástavy, což by ovšem u rekonstrukcí nemělo být nijak omezující,“ komentuje David Eim, místopředseda společnosti Gepard Finance.
Materiály objednávejte včas. Například obklady snadno vyberete i online
Co se rekonstruovaných částí domů a bytů týče, prioritou pro Čechy zůstává koupelna, kuchyně a obývací pokoj. I při menších rekonstrukcích jednotlivých místností se však vyplatí si vše rozplánovat a načasovat. U úvěrů může být vyřízení velmi rychlé, u hypotéky je potřeba počítat s delším časem. S čekáním ostatně musejí lidé počítat i pro objednávky stavebního materiálu, jako jsou třeba obklady a dlažby. Když nám při rekonstrukci koupelny opravdu záleží na designu a chceme si vytvořit hezké místo k relaxu, musíme počítat s tím, že materiál, který si vybereme, nemusí být dostupný ze dne na den. Proto je vhodné si jej objednat s dostatečnou časovou rezervou. „Pokud nechcete dělat kompromisy, doporučujeme vybírat vždy s předstihem. I když renomovaný prodejce drží skladem značnou nabídku různých vzhledů i cenových kategorií, budete-li poptávat něco speciálního, může dodání chvíli trvat,“ říká jednatel firmy M.B. Keramika Martin Bezděk a dodává, že nyní v době pandemie mohou u nich zájemci obklady vybírat v pohodlí domova online. Na webu jim s výběrem pomohou nejen fotografie přímo z realizací, vizualizace a produktová videa, ale i přímý chat s pracovníky online centra, kteří jim poradí stejně, jako kdyby vybírali v kamenné prodejně.
Řemeslníky aktuálně často seženete snáze. Zdravotní riziko je malé
Vedle vyřízení financí a případného objednání materiálů se samozřejmě s rekonstrukcemi pojí další podstatná otázka: svépomocí, nebo s řemeslníky? Ačkoliv by se mohlo zdát, že svépomocí vyjde rekonstrukce levněji, opak často bývá pravdou. Neodborné zásahy, špatný výběr technologií nebo i materiálů může práci opravdu prodražit. Kvalitní a spolehlivý řemeslník vás nakonec může vyjít levněji. Pandemie navíc řemeslníkům často „odlehčila“ pracovní kalendáře a jsou snáze k sehnání. A lidé toho využívají. „Zájem investorů po řemeslnících se v posledních třech měsících roku 2020 oproti stejnému období roku 2019 navýšil o téměř 30 procent. Pokles řemeslných zakázek jsme v minulém roce zaznamenali pouze krátce v období první vlny pandemie. Největší zájem byl o standardní obory: zednické práce, rekonstrukce bytů a elektroinstalace,“ říká Tomáš Čech z webové platformy Nejřemeslníci.cz.
Není přítomnost řemeslníka v domě či bytě zdravotní riziko? Podle průzkumu webu Nejřemeslníci.cz se nákazy obává zhruba pětina zákazníků, zatímco na jaře to byla asi třetina. Sami řemeslníci dbají o zdraví své i svých zákazníků, nosí respirátory a dodržují bezpečnostní opatření. „Na dané téma jsme pro obě strany připravili návody, jak v rámci samotné realizace postupovat co nejbezpečněji. V průběhu roku jsme nezaznamenali žádné stížnosti na neohleduplné nebo zdraví ohrožující chování ze strany řemeslníků,“ doplňuje Tomáš Čech.