16. 12. 2014
Subjekty:
Česká pojišťovna
Lidé se inspirují výzdobou na sociálních sítích, nad důsledky však nepřemýšlejí
Teplo domova podpořené příjemným pocitem z plamene svíčky – to je rituál, který si podle průzkumu ČP dopřává během adventu a o Vánocích 69 % Čechů. Dalších 6 % dotázaných zapaluje svíčky pouze v průběhu adventu, tedy na adventním věnci, jen na Vánoce si potom zapálenou svíčku dopřeje 14 % Čechů.
Ne každá manipulace s ohněm se ale obejde bez následků. „Z každoročních hlášení klientů víme, že oheň může v interiéru bytu či domu způsobit vážné potíže. Rozšíření ohně v domácnosti nám během prosince každoročně hlásí kolem 150 lidí. Jde spíše o škody v řádech tisíců či desítek tisíců korun, výjimkou nejsou však ani rozsáhlejší požáry, které zničí celé byty a domy,“ popisuje Renata Kosová, ředitelka Útvaru likvidace pojistných událostí z majetkového pojištění ČP.
Požáry ze svíček
O tom, že zejména pálení svíček může přinést celou řadu dramatických okamžiků, se přesvědčilo na vlastní kůži 16 % oslovených respondentů. Nejvíce takových karambolů přiznávají lidé během Štědrého dne. „Zcela novým fenoménem se stávají sociální sítě. Již jsme se během letošního adventu setkali s případy, kdy lidé při hlášení pojistné události zmiňují, že jim shořela výzdoba, kterou si vyráběli podle návodu z internetu,“ upozorňuje Renata Kosová. Takových inspirací mezi sebou uživatelé, například na Facebooku, sdílejí velké množství. Nedomýšlejí však důsledky. Příkladem může být návod na výrobu podstavce pod čajovou svíčku z papírového ubrousku!
Oheň bez dozoru
REKLAMA
Vánoce jsou obdobím zvýšeného zapalování svíček, františků či častějšího využívání kuchyně. Přináší tak celou řadu okamžiků, kdy oheň zůstává v místnosti zcela bez dozoru. Z průzkumu ČP vyplynulo, že plamen nechává bez kontroly hořet 18 % všech respondentů. Konkrétně svíčky takto ponechávají svému osudu zejména lidé mladší, do 44 let věku. V drtivé většině případů (93 %) jde o ženy, které svíčky obecně zapalují častěji.
Doporučení pojišťovny zní jednoznačně – otevřený oheň bez dozoru zůstat nesmí! „V případě vzniku požáru pojišťovna zjišťuje, jak k němu došlo. Jestliže se ukáže, že oheň v podobě svíčky nebo třeba vonné tyčinky zůstal bez dozoru, může být podle závažnosti situace kráceno pojistné plnění. Jde totiž o rizikové chování, které rozhodně nepřispívá k zabránění vzniku škody,“ vysvětluje praxi Renata Kosová.
Požár se musí hlásit
Lidé nejčastěji v průzkumu uváděli, že když už jim oheň v domácnosti vznikl, bylo to na vánočním stromku, častým zdrojem požárů jsou pak také adventní věnce. Oheň většinou poničí ubrusy, nábytek, záclony, koberce či části kuchyní.
REKLAMA
Alarmujícím zjištěním je, že pouze 23 % oslovených ví o povinnosti jakýkoliv požár nahlásit. „Podle zákona o požární ochraně mají lidé povinnost nahlásit hasičskému záchrannému sboru jakýkoliv požár, včetně těch zvládnutých svépomocí,“ upozorňuje Renata Kosová. Doporučuje proto po každém uhašeném požáru – byť sebemenším – zavolat na linku 150 a s dispečerem probrat detaily události. Na jeho uvážení pak je, zda na místo vyšle zásahové vozidlo. Porušení povinnosti nahlásit požár může být dle zákona sankcionováno u fyzických osob pokutou až do výše 20 000 Kč.
Typické pojistné události o vánočních svátcích podle ČP:
– Požáry adventních věnců a předmětů v jejich okolí (včetně např. prohořelého piana)
– Shoření vánočních stromků od klasických svíček
REKLAMA
– Přetečené vany s živým kaprem a následný průsak vody do sousedních bytů
– Škody způsobené zábavní pyrotechnikou (rozbité okenní tabule, požáry na balkonech, úrazy)
– Usnutí s cigaretou v posteli
– Požáry způsobené činností v kuchyni (pečení cukroví apod.)
– Zranění způsobená manipulací s elektronikou (elektrické svíčky apod.)