EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Pro mladé je bydlení drahé, myslí si drtivá většina Čechů

 

Mladí mnohdy neopouštějí domácnost svých rodičů ani poté, kdy si vydělávají vlastní peníze. Jak zjistil průzkum Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS), 87 procent Čechů si myslí, že se tak děje z finančních důvodů. Celých 93 procent respondentů přitom považuje za správné, aby se za takové situace dospělé dítě podílelo na nákladech společného bydlení.

Loading



 


Jak ukázal průzkum RSTS, 9 z 10 dotazovaných si na základě vlastní zkušenosti myslí, že vlastní bydlení je pro mladé, kteří zrovna dokončili školu, finančně příliš náročné. Jednodušší je proto zůstat bydlet u rodičů. Shodnou se na tom lidé napříč pohlavím i úrovní vzdělání. S tím, že se bydlením s rodiči především šetří peníze, souhlasí celých 86 procent respondentů ve věku do 29 let.
„Který mladý pracující člověk by nevyužil možnosti bydlet u rodičů a našetřit si tak něco do začátku. To se však rodičům nemusí vždy líbit, protože živit člena domácnosti navíc
je znát. Ideální je, když rodiče začnou svým dětem včas spořit a vytvoří jim tak dostatečný finanční základ k budoucímu osamostatnění,“
říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.
S otázkou společného bydlení „odrostlých“ dětí s rodiči souvisí to, jak nastavit podílení
se na nákladech domácnosti. Respondenti průzkumu se z 93 procent kloní k názoru,
že pokud si potomek již vydělává, měl by za bydlení zčásti platit a nenechávat veškerou zodpovědnost pouze na rodičích. Zcela s tím souhlasí 67,5 procent žen a 63,8 procent mužů.
Toto přesvědčení zásadně neovlivňuje ani celkový příjem domácnosti. O správnosti přispívat rodičům nepochybuje 90,7 procent lidí s příjmem domácnosti do 20 000 Kč,
a ani 88,9 procent těch respondentů, kteří žijí v domácnosti s příjmem nad 40 000 Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *