07. 09. 2010
Subjekty:
Hypoteční banka
Na Plzeňsku se stává trendem upravovat chaty a chalupy na rodinné domy
Celorepublikově pak druhé čtvrtletí přineslo 2,2% růst oproti stejnému období loňského roku, když objem poskytnutých hypotečních úvěrů dosáhl 22,51 miliardy korun. Tržní podíl Hypoteční banky se za první pololetí roku 2010 dostal v Plzeňském kraji na 41,4 %.
Specifikem Plzeňského kraje je pak přestavba rekreačních objektů na domy k celoročnímu bydlení. „Lidé si pořizují chaty u velkých měst a stěhují se do nich. U Hypoteční banky lze přitom na tento účel – tedy na přestavbu chaty na rodinný dům k trvalému bydlení získat až 100% hypoteční úvěr. Samotná koupě chaty nebo chalupy je možná s úvěrem do 85 % hodnoty nemovitosti. Častým požadavkem Plzeňanů je také využití hypotečního úvěru na financování vybavení takovéto chaty. To je možné z hypotečního úvěru pokrýt v rámci tzv. neúčelové části, která činí až 20 % z celkové výše úvěru,“ komentoval specifikum místního trhu Karel Řezanka, ředitel regionální pobočky Hypoteční banky v Plzni.
Výše poskytnutých hypotečních úvěrů v letošním 2. čtvrtletí na Plzeňsku poprvé od konce roku 2008 opět překonala magickou hranici jedné miliardy korun. „Veliký vliv na plzeňský hypoteční trh má zejména vzdělání a s ním související příjem klientů hypotečních bank. Proti celorepublikovému průměru je na Plzeňsku o 8,6 % více klientů s nižším než středoškolským vzděláním, tedy celkem 29,5 %. Proto také v Plzeňském kraji dosahují klienti plat nižší než 20 tisíc korun v celých 42 % případech, proti 38 % průměru ČR,“ dodává Karel Řezanka.
Nižší příjmy se projevily i ve stagnaci cen nemovitostí – nenajde se vysoký podíl těch, kdo by byli ochotni si za bydlení připlatit. Největší zájem je na Plzeňsku o byty 1+1 či garsonky v dobrých lokalitách. Mezi nejatraktivnější lokality patří například plzeňské městské části Slovany, Bory a Doubravka. I mezi novými byty je největší zájem spíš o ty menší. Stoupá ale také poptávka po dražších velkometrážních bytech. Nejhůře se na Plzeňsku prodávají nové dvoupokojové byty. „Klienti zde chtějí buď malé startovací byty, nebo již rozlehlejší a komfortnější byty pro rodinu,“ komentuje Karel Řezanka, ředitel regionální pobočky Hypoteční banky v Plzni. Průměrná cena nového bytu dosáhla podle údajů Hypoteční banky v 1. pololetí letošního roku 38 000 Kč/m2 v centru Plzně a 34 000 Kč/ m2 v nové zástavbě na okraji Plzně. Cena starších bytů se pohybuje v rozpětí od 24 000 do 30 000 Kč/ m2 Kč. Pro srovnání například v centru Tachova vyjde m2 podlahové plochy bytu na 21 000 Kč u novostavby a 17 000 Kč u starší zástavby.
V Plzeňském kraji je také poptávka po rodinných domcích v okolí Plzně určených k rekonstrukci v ceně kolem 1,5 milionu korun nebo po domech v obyvatelném stavu v ceně 2 až 3 miliony korun. Ceny pozemků v atraktivních lokalitách na Plzeňsku začínají již na 1 300 Kč. Přímo v Plzni se pak cena pozemků pohybuje od 2 000 do 10 000 Kč/m2 za pozemky v centru. Bohužel zde ale v podstatě neexistuje nabídka developersky připravených pozemků k individuální výstavbě. To je také jedním z důvodů, proč se lidé v Plzni poohlížejí spíše po developerské výstavbě rodinných domů, než aby se pouštěli do stavby svépomocí.
REKLAMA