15. 07. 2013
Subjekty:
Českomoravská stavební spořitelna
Na první krok k dospělosti si mladí loni vypůjčili v průměru 765 000 korun
Snem většiny mladých lidí je osamostatnit se od rodičů a najít si vlastní bydlení. Někteří mají to štěstí, že vytoužený byt zdědí nebo dostanou od prarodičů. Tím ale starosti v obou případech nekončí. Mnohé starší byty mají ještě umakartové jádro, zastaralou kuchyň a původní podlahy. Mladým lidem pak nezbývá nic jiného, než se vrhnout do rekonstrukce.
„Když jsem po babičce před dvěma roky zdědil byt, tak jsme se s partnerkou zhrozili, kolik na nás čeká práce. Museli jsme vybourat celou koupelnu a nechat vytrhat staré dřevěné podlahy. Potřebovali jsme si vzít půjčku 250 tisíc. Díky nabídce ČMSS jsme si její splátku rozvrhli na 17 a půl roku a měsíčně teď platíme jen 2 433 Kč,“ popisuje své zkušenosti s rekonstrukcí bytu čerstvý absolvent VŠE Petr Šedivý.
Rekonstrukce či modernizace bytu stojí vždy nemalou sumu peněz, která často mnohonásobně převýší rodinné úspory. „Rodiče si tento fakt dobře uvědomují a už od narození potomka se snaží zajistit peníze na jeho budoucí bydlení. Dokládá to podíl dětských smluv ze stavebního spoření, který se stabilně drží na úrovni 17 % všech uzavřených smluv,“ upřesňuje Rostislav Trávníček z ČMSS.
Jednou z předností stavebního spoření je kromě dlouhodobého výhodného spoření také možnost čerpání úvěru. Ten lze použít k financování drobných oprav, větší modernizaci nebo rekonstrukci bydlení. „Skutečně více než polovinu těchto úvěrů lidé v posledních letech využili k rekonstrukci svých domovů. Mladí si dobře uvědomují, že bez jakéhokoliv zajištění mohou získat částku až 500 tisíc korun. Navíc mají možnost úvěr kdykoliv bez sankce předčasně splatit,“ doplňuje Rostislav Trávníček z ČMSS.
Na rozdíl od běžných bankovních půjček lidé znají výši úroku z úvěru ze stavebního spoření již v okamžiku podepsání smlouvy o stavebním spoření. Vyhnou se tak případně vyšší úrokové sazbě sjednané v době, kdy úvěr skutečně potřebují. „Lidé se mohou spolehnout na to, že výši sjednaného úvěru budou moci využít po celou dobu splácení. Tuto částku pak snadno zahrnou do svého měsíčního rozpočtu a dopředu si již dokážou spočítat, zda budou schopni tuto sumu dlouhodobě splácet,“ vysvětluje fungování stavebního spoření Trávníček.
REKLAMA
Aby člověk mohl zažádat o řádný úvěr, musí mít uzavřenou smlouvu o stavebním spoření alespoň dva roky a mít naspořeno 40 % z cílové částky a splnit další podmínky stavební spořitelny. Dobrou zprávou je, že pokud lidé některou z podmínek nestačí splnit, pak mají šanci čerpat překlenovací úvěr. „Úroková sazba překlenovacích úvěrů začíná již od 3,4 % ročně,“ uzavírá Rostislav Trávníček z ČMSS.