10. 07. 2019
Nečekané výdaje s bydlením mohou domácnost nepříjemně překvapit. Jak takovou situaci zvládnout?
Finanční rezervu si podle indexu finanční gramotnosti tvoří tři čtvrtiny Čechů.[1] Avšak 33 % lidí podle průzkumu netuší, jak dlouho by jim uspořené prostředky vydržely. To se může ukázat jako problém u neočekávaných výdajů, mezi které mnohdy patří náklady spojené s bydlením.
Stavební spoření dokáže připravit na nenadálé situace spojené s bydlením, protože nabízí dvě možnosti financování – uspořené prostředky a úvěr ze stavebního spoření. Podle zjištění Asociace českých stavebních spořitelen očekává více než polovina majitelů nových bytů první větší renovaci do deseti let od nastěhování.
Ti předvídavější si u stavebka vystačí se spořicí fází. „Pomocí pravidelných drobnějších vkladů si klient vytvoří solidní finanční rezervu, kterou lze později využít na bydlení. Uspořená částka postupně narůstá o úroky a příspěvky od státu,“ vysvětluje tajemník AČSS Jiří Šedivý.
Spoření jako finanční polštář
Česká republika se v porovnání s vyspělým světem vyznačuje poměrně vysokým stářím domů a bytů, mnohé majitele těchto nemovitostí proto nutně čeká rekonstrukce. „Každý, kdo zodpovědně přemýšlí nad svým bydlením, by měl uvažovat o zřízení stavebního spoření. Na trhu totiž neexistuje žádný jiný finanční produkt, který by financování bytových potřeb pokrýval tak komplexně,“ říká Jiří Šedivý.
Výši pravidelného měsíčního vkladu si určuje klient na základě svých možností a potřeb. „Doporučujeme ukládat alespoň 1 700 korun měsíčně. Jedná se totiž o částku, při které dosáhnete na plnou státní podporu v daném roce,“ doplňuje tajemník AČSS Jiří Šedivý.
Úvěry od stavebních spořitelen řeší i koupi
V situaci, kdy se vyskytne náhlá nutnost stěhování nebo rekonstrukce stávajícího bydlení, pomůže úvěr. Ten uvítají zejména ti, kteří si dosud nestihli na své bytové potřeby našetřit. „Na rekonstrukce a modernizace bydlení bylo loni využito 33 % úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami. Průměrná čerpaná částka úvěru dosáhla 924 tisíc korun,“ uzavírá Jiří Šedivý z AČSS.
[1] Index finanční gramotnosti, ČBA, 2018, https://www.czech-ba.cz/sites/default/files/tz_fg_120318_fin.pdf.
Tisková zpráva Asociace stavebních spořitelen