EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

07. 08. 2018

1 komentář

Nezapomeňte zahrnout do pojištění nemovitosti i solární panely a další ekologické prvky

 

Trendem posledních let je výstavba ekologicky a ekonomicky šetrného bydlení, které snižuje dopady na životní prostředí i peněženku majitelů. Také na budovách, které stojí už desítky let, se stále častěji objevují prvky, jako jsou solární panely, rekuperační jednotky či tepelná čerpadla. Jak je to s pojištěním těchto zařízení a na co by si měli dát jejich majitelé při sjednávání pojistky pozor?

Loading



 


U ekologické výstavby je poměrně běžná možnost čerpat různé dotace, v oblasti pojištění ale obecně žádné zvýhodnění ekologických staveb a prvků nenajdeme. Na druhou stranu se nabídka pojišťoven rozrůstá a jsou už schopné pojistit i stavby z materiálů, u kterých dříve sjednat pojištění nešlo, či to bylo komplikované. Typickým příkladem jsou dřevostavby určené k celoročnímu bydlení, které dnes naprostá většina pojišťoven pojistí jako standardní stavbu, pouze u jedné pojišťovny se setkáme za toto pojištění s přirážkou.
Jak vyplývá z následující tabulky, pojišťovny nemají k ekologickým prvkům na nemovitostech, případně k jiným přilehlým stavbám, jednotný přístup. U některých ústavů tak například nepochodíte s pojištěním pergoly nebo foliovníku, oproti tomu pojištění pro případ poškození fasády zvířaty zahrnuje nabídka každé pojišťovny. Různí se také to, zda vám pojišťovna dokáže sjednat v případě poškození některého z uvedených prvků odbornou asistenci. Některé pojišťovny mají vlastní odborníky, jiné je zajistí externě a některé tuto službu nenabízejí vůbec.
 

Typ prvku
Pojišťovna
Dřevostavba Fotovoltaika, solární systém, tepelné čerpadlo Asistence Poškození fasády hmyzem nebo zvířaty Markýza Pergola Skleník Foliovník Bazén + zastřešení
Allianz ANO ANO NE ANO ANO ANO ANO NE ANO
AXA ANO ANO ANO ANO ANO NE ANO NE ANO
ČP ANO ANO, nutno specifikovat ANO ANO ANO ANO ANO NE ANO
ČPP ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO NE ANO
ČSOB ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO NE ANO
Direct ANO ANO NE ANO ANO ANO ANO ANO ANO
Ergo ANO ANO Zprostředkuje ANO, ne vosy a sršni NE NE NE NE ANO, max 300 tis. Kč
Generali ANO + příplatek ANO ANO ANO ANO ANO ANO NE ANO
Kooperativa ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO pouze s betonovým základem ANO
Slavia ANO ANO NE ANO NE ANO ANO ANO ANO
Uniqa ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO NE ANO

Tabulka porovnává, zda dané pojišťovny nabízejí pojištění konkrétního prvku, a to bez rozdílu, zda je to v rámci základního tarifu, či nákladnější varianty.
 
U pojištění ekologických prvků, jako jsou solární panely či tepelná čerpadla, záleží na tom, zda jsou tato zařízení součástí hlavní stavby, nebo (méně často) stojí v její v blízkosti. V prvním případě je jejich pojištění již zahrnuto v pojistce nemovitosti, jen některé pojišťovny mohou chtít jejich přesné vyjmenování. Pokud zařízení nejsou součástí pojišťované nemovitosti, je potřeba je do smlouvy samostatně specifikovat a připojistit.
Častou chybou bývá, že majitelé zapomenou započítat cenu těchto ekologických prvků k celkové pojistné částce nemovitosti. Například cena solárních panelů umístěných na střeše může přesáhnout i sto tisíc korun, což je už částka, kterou by mělo pojištění zohlednit. V opačném případě by pojišťovna při škodní události nevyplatila dostatečné krytí.
Totéž platí i pro případy, kdy majitelé těmito prvky vybavují svou nemovitost dodatečně – například provedou nákladné zateplení fasády či jinou rekonstrukci. Hodnota domu v tuto chvíli podstatně vzroste a je potřeba aktualizovat pojistnou smlouvu, aby zohlednila novou situaci. Pokud by se tak nestalo, nemovitost by byla podpojištěná a majitelé by od pojišťovny nedostali částku, která by odpovídala skutečným škodám.
Speciálně ohledně nových fasád a dalších druhů zateplení je důležité také zkontrolovat pojistnou smlouvu, zda se vztahuje i na případy škod způsobených zvěří. Majitelé, kterým se v izolaci na půdě zabydlely třeba kuny, by mohli dlouze vyprávět „o pasece“, kterou dokážou tato zvířata napáchat. Stejně tak mohou fasádu poškodit hnízdící ptáci či hmyz. Škody v takových případech snadno dosahují i desítek tisíc korun.
Pokud se v pojistné smlouvě nevyznáte, svěřte ji pojistnému odborníkovi, který ji za vás projde a navrhne vhodný nový pojistný tarif či aktualizaci stávajícího nebo navýšení limitů pojistné částky.
Emil Hála, pojistný analytik společnosti Broker Trust

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Udržitelné stavebnictví? Budoucnost je v podhoubí

Podhoubí je materiál, ze kterého se dá vyrobit plno věcí. Například květináče, akustické panely nebo různé obaly. Mycelium neboli podhoubí však v sobě skýtá další možnosti. Například pro obor udržitelného stavebnictví.

Text: Monika Lukešová

18. 05. 2023

Pojištění nemovitosti a domácnosti

Víte, jak si správně pojistit své bydlení?

Klient si pojistí dům, ale po případném neštěstí (požár/vichřice) mu pojišťovna odmítne vyplatit pojistné plnění – takový scénář se nám může zdát nepravděpodobný, ale přesně takové situace se nejednou stávají.

Text: Peter Balko

08. 10. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pavel

    11 ledna, 2019

    Nemovitost samozřejmě pojištěnou máme, ale nenapadlo by mě si pojistit i skleník. Ani jsem nevěděl, že to jde. Letos jsme si kupovali nový z https://skleniky-kinplast.cz/ . Je dost kvalitní, tak by se mu nemělo nic stát. Ale když by náhodou se nějak rozbil, tak si koupíme nový. Zas tak drahý nebyl.

    Odpovědět