EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

16. 01. 2018

0 komentářů

Na nové bydlení v Česku dosáhne stále méně lidí. Novela stavebního zákona více nových bytů nepřinese

 

Česká republika má v celoevropském srovnání nejméně dostupné nové bydlení. V hlavním městě chybí více než 20 tisíc bytů. Novela stavebního zákona, která vešla v platnost  1. ledna 2018, situaci nevyřeší. Zrychlí proces výstavby pouze u menších a jednodušších projektů. Podle odborníků potřebuje Česko zcela nový stavební zákon, ten je ale zatím v nedohlednu. Průzkumy ukazují, že růst cen bytů se letos oproti uplynulým dvěma rokům zpomalí, trh s nemovitostmi však poptávku ani v roce 2018 nenasytí.

Loading



 


Česko si stále drží evropské prvenství s nejnižšími úrokovými sazbami hypoték. I přesto, že výše úvěrů v letošním roce poroste, toto prvenství si Česká republika pravděpodobně udrží. Problémem je ale nedostatečná nabídka na trhu s nemovitostmi a nepoměr mezi cenami nemovitostí a průměrným platem v Česku. Na nákup bytu o velikosti 70 m2 totiž Češi potřebují téměř 11 průměrných hrubých ročních platů. „V Praze se průměrné ceny bytů v uplynulém roce vyšplhaly téměř k 85 tisícům korun za metr čtvereční. V prodeji vedou projekty vystavěné na okrajích a v okolí velkých měst, kde jsou ceny přijatelnější. Předpokládáme, že tento trend bude pokračovat i v letošním roce,“ uvedl Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.
Novela stavebního zákona sice proces povolování jednodušších staveb urychlí, ale složitější projekty kvůli vyšším nákladům na zpracování dokumentace pro společné řízení spíše prodraží. Navíc projektantům odpadne možnost si předem ověřit, zda je jejich záměr realizovatelný. Novela zákona nijak nezpřísňuje lhůty na vydávání stanovisek příslušných orgánů. Podle průzkumů společnosti Deloitte v povolovacím procesu čeká 900 projektů s přibližně 40 000 byty. „Počet nově postavených bytů se bude i letos snižovat. Délka přípravy většího developerského projektu v Česku zabere v současné době něco kolem osmi let,“ zdůraznil Tal Grozner zásadní problém, který by mohl nový stavební zákon vyřešit.
Drahé byty lidé kupují stále častěji jako investici. V loňském roce byl podíl prodeje investičních bytů v Praze více než třetinový. Na rozdíl od centra Prahy však v jejích okrajových částech vede rodinné bydlení. „V uplynulém roce jsme vyprodali projekt Nové Chabry, postavili novou mateřskou školu, dokončili moderní komerční centrum a zahájili jeho provoz,“ zhodnotil uplynulý rok Tal Grozner.
Tisková zpráva: Star Group

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Pražský bytový trh plynule roste a objevují se nové trendy

Pražský trh s byty pokračuje ve svém růstu, a to jak v případě novostaveb, tak i starších jednotek na sekundárním trhu. Nejnovější údaje společnosti Knight Frank ukazují, že průměrná nabídková cena bytů v Praze vzrostla o 7,1 % u novostaveb, zatímco sekundární trh zaznamenal ještě výraznější nárůst o 13,7 %. Mezi hlavní důvody růstu cen i […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024

Česko je na evropském chvostu kvality a dostupnosti bydlení a stále klesá

Dostupnost a kvalita bydlení se v Česku propadly na 23. příčku mezi zeměmi EU. Na současné situaci se podepisují především rostoucí náklady na bydlení, jeho nízká dostupnost z důvodu nedostatečné výstavby, či skutečnost, že závažný problém s bydlením má aktuálně 1,6 milionu Čechů. Bydlení zároveň zůstává finančně náročné, i když došlo k mírnému meziročnímu zlepšení – […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *