EUR 25.300

USD 24.043

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.300

USD 24.043

O stavební spoření má velký zájem také Vietnam

 


 

Systém stavebního spoření s důrazem na jeho přednosti v řešení bytových potřeb obyvatel představili vietnamské delegaci nejvyšší představitelé Českomoravské stavební spořitelny Vladimír Staňura a Manfred Koller. Pracovní setkání, kterého se zúčastnili i zástupci Bausparkasse Schwäbisch Hall, která je akcionářem ČMSS, se uskutečnilo ve středu 28. února 2012.

V další části programu vystoupila poslankyně Parlamentu ČR Mgr. Zdeňka Horníková. Dlouhodobě pracuje ve výboru Poslanecké sněmovny pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí a specializuji se na bytovou politiku a regionální rozvoj. Pracuje též v Dozorčí radě Státního fondu rozvoje bydlení. Vietnamské hosty seznámila se současnou situací na trhu stavebního spoření a s výsledky, jichž obor stavebního spoření od vstupu na český trh v roce 1993 do současnosti dosáhl.

Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous vietnamskou delegaci seznámil s principy státní bytové politiky a s nástroji, jejichž prostřednictvím stát podporuje dostupné bydlení a zvyšování jeho kvality. Ke stavu bytového fondu v ČR uvedl, že vykazuje relativně vysoké stáří, přičemž problematičtější než fyzická zastaralost se jeví technická zastaralost. V této souvislosti připomněl i podíl stavebního spoření na proměnách bydlení v uplynulých letech a značný fiskální přínos stavebního spoření. Poukázal přitom na to, že jedna miliarda investovaná v oblasti bydlení znamená 1000 pracovních míst.

V současnosti využívá v Evropě stavební spoření více než 40 milionů účastníků. Nejdelší historii má tento produkt v Německu (1924) a v Rakousku (1925), odkud se následně rozšířil do dalších evropských zemí: Slovensko (1992), Česká republika (1993), Maďarsko (1997), Chorvatsko (1998) a Rumunsko (2004). Novinkou není stavební spoření ani pro Francii, Nizozemsko a Itálii. V roce 2004 se přeneslo až do Číny a v loňském roce tam bylo rozšířeno do další velké provincie. První kroky ve věci zavedení tohoto produktu probíhají v Kazachstánu, aktuálně vedou příslušné rozhovory o stavebním spoření Rusko a Chile.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *