EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

21. 03. 2019

0 komentářů

Obliba dotací na bydlení vzrostla o více než čtvrtinu. Růstu pomohla i možnost získat příspěvek na stínicí techniku

 

Od rozšíření dotačních programů na bydlení z poloviny loňského října stoupla jejich obliba o více než čtvrtinu. Pomohla tomu také možnost získání dotací nově i na venkovní žaluzie či rolety. Obliba exteriérového stínění v posledních letech stoupá, jeho zahrnutí do dotačních programů tento trend podle odborníků ještě posílilo. Výrobci přitom uvádějí, že růst poptávky po tomto řešení lze očekávat zejména v letních měsících, kdy lidé po stínění sahají nejčastěji.

Loading



 


Obliba dotačních programů na bydlení roste. Výrazně k tomu přispělo i rozšíření možností řešení, které může stát díky programu Nová zelená úsporám dotovat. Od 15. října je totiž možné získat příspěvek i na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
„Od úpravy podmínek programu došlo k navýšení podávaných žádostí,“ uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová. Za prvních pět měsíců jich fond evidoval více než čtyři tisíce. Tuto hranici přitom v daném období překročil vůbec poprvé v historii. „Za období od 15. října 2018 do 10. března 2019 bylo podáno 4 055 žádostí, tedy o 27 procent více než za předešlá stejná období,“ doplnila Früblingová. Oproti přelomu let 2016 a 2017 je pak současný nárůst ještě vyšší, činil totiž okolo 45 procent.
Obliba stínicí techniky
Jednou z hlavních změn je od října i možnost získat dotaci na venkovní stínicí techniku. Státní fond životního prostředí evidoval ve sledovaném období evidoval 169 žádostí o dotaci. „Z toho je 99 žádostí podaných na stínicí techniku s ručním ovládáním, 68 žádostí na stínicí techniku s inteligentním motorickým řízením a 2 žádosti jsou v kombinaci obou opatření,“ uvedla Früblingová.
Podle Jana Malysze, obchodního ředitele společnosti Lomax, která se zabývá produkcí stínicí techniky, tento poměr kopíruje celkovou poptávku po jednotlivých řešeních. „Registrujeme stále o něco větší popularitu ovládání pomocí vypínače či dálkového ovladače. Využívání automatických systémů spolu s povětrnostními čidly se však rok od roku těší vyšší oblibě. Lidé registrují, že toto řešení jim může uspořit další náklady za energie. V budoucnu proto očekáváme, že se poměr obou variant vyrovná a postupně začne dominovat plná automatizace stínění,“ doplnil. Podle něj by k tomu měla přispět i skutečnost, že u automatizovaných řešení mají zájemci v programu Nová zelená úsporám nárok na vyšší příspěvek.
Dotační programy zvyšují poptávku
Žádosti o dotace je možné podávat nejen na projekty, jejichž realizace je teprve v plánu. Zájemci mohou příspěvek získat i na již hotová a funkční řešení, a to až dva roky zpětně. Této možnosti však žadatelé využívají spíše zřídka. „Drtivá většina přijatých žádostí na realizaci stínicí techniky se týká projektů před realizací,“ řekla Früblingová.
Právě možnost získání dotace je přitom podle odborníků jedním z důvodů rostoucí obliby venkovního stínění. „U některých uživatelů hrála další finanční položka, spojená se stínicí technikou, svou roli. Nyní bude pro mnohé toto rozhodnutí jednodušší,“ uvedla výkonná manažerka Svazu podnikatelů ve stínicí technice Štěpánka Lubinová.
Její slova potvrzuje i Jan Malysz. „Pozorujeme v tomto směru mírný nárůst, řada zájemců se na možnosti uplatnění dotace ptá. Nemalý vliv přičítáme také loňským extrémním vedrům, i díky tomu jsme u poptávky po venkovním stínění v loňském roce zaznamenali nárůst o patnáct procent. Uživatelé chtějí být na tyto teplotní extrémy, pokud by měly letos opět nastat, připravení,“ doplnil Malysz.
Největší zájem v létě
Venkovní teploty ovlivňují poptávku po venkovních žaluziích či předokenních roletách i v souvislosti s jednotlivými ročními obdobími. „Příjem žádostí probíhá nyní kontinuálně, ale očekáváme postupný nárůst, a to jak v souvislosti s rozjezdem stavební sezony, tak s nástupem léta,“ řekla Früblingová.
S rostoucí letní poptávkou souhlasí i Lubinová. „Zatím lze potvrdit domněnku, že si čeští uživatelé stínicí techniku pořizují zejména v teplejších měsících. V létě je vliv stínění patrný na první pohled. To, že vám stínění pomohlo snížit teplotu v místnosti, poznáte až po chvíli. Ale prokazatelné je, že například venkovní rolety nebo žaluzie, dokáží snížit teplotu v místnosti v letním období až o téměř 6 °C,“ řekla.
Podle ní lze přitom z předchozích tří let usuzovat, že poptávka po exteriérovém stínění, zejména pak po venkovních žaluziích, bude posilovat i nadále. „Stejně tak průběžně roste obliba markýz, které nejen poskytují příjemný stín, ale zvětšují obytný prostor na terasy či do zahrad. Třetím prvkem, který si své místo teprve nachází, ale zdá se, že úspěšně, jsou pergoly, zejména takzvané pergoly bioklimatické,“ uzavřela Štěpánka Lubinová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Průzkum potvrdil to, co je vidět. Třetina domů neprošla vnější rekonstrukcí

Třetina českých rodinných domů nikdy neprošla žádnou vnější rekonstrukcí, přitom jejich průměrné stáří je dle údajů ČSÚ 51 let. Více než polovina domů má nová okna, třetina je zateplená nebo po výměně či opravě střechy. Trojskla s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi má jen necelá čtvrtina lidí, zateplení fasády silnější než 16 cm jen 5 %. Údaje […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *