EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

30. 06. 2021

0 komentářů

Od července mohou samoživitelé žádat o náhradní výživné. Nárok ale budou mít jen ti, co proti neplatičům vedou exekuci

 

1. července 2021 nabude účinnosti zákon o náhradním výživném. Zanedbání povinné výživy je v České republice jedním z nejčastějších trestných činů vůbec. Neexistuje přitom mnoho dobrých důvodů, proč by trestní stíhání mělo být v tomto případě efektivnější než exekuce.

Loading



 


„Zákon považuji za krok správným směrem. Obzvláště podmínka vedené exekuce ve mně vzbuzuje dojem, že se stát skutečně snaží „vychovávat“ neplatící rodiče a snaží se je donutit plnit své závazky. Lze předpokládat, že díky nové úpravě nejenže budou samoživitelé moci požádat o sociální dávku náhradního výživného, ale zároveň si vyzkouší, že existují i jiné efektivní nástroje, jak se k výživnému dostat i bez pomoci státu – a to prostřednictvím exekuce,“ hodnotí novou legislativu prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.
Největší změnou podle nového zákona o náhradním výživném je zakotvení možnosti žádat o novou sociální dávku. Nárok na náhradní výživné na nezaopatřené dítě vzniká v momentě, kdy tomuto dítěti není povinnou osobou hrazeno stanovené výživné, nebo tak činí pouze částečně. Jde o částku ve výši rozdílu mezi soudem stanovenou či uznanou měsíční dávkou a částečným reálně poskytnutým plněním výživného za daný kalendářní měsíc. Omezena je ovšem hranicí 3 tisíce korun měsíčně, a to nejdéle po dobu 24 výplat do skončení nezaopatřenosti dítěte či nabytí věku 26 let. Žádosti vyřizují pobočky Úřadu práce ČR.
Soudní exekutoři disponují širokým výběrem nástrojů, které navíc mohou vhodně kombinovat s ohledem na specifika konkrétního případu. Za všechny uveďme povinnost rodiče samoživitele označit během trestního řízení majetek povinného i způsob, kterým má být postižen. Naopak exekutor si tyto informace zjišťuje sám a dokáže odborně zhodnotit, jak dlužnou částku vymoci co nejefektivněji.
Jedním z efektivně využívaných prostředků je vydání exekučního příkazu určujícího pozastavení řidičského oprávnění povinného. Tento institut se do exekučního řádu dostal novelizací v roce 2013, která se inspirovala obdobnou úpravou již dlouhodobě využívanou v sousedním Slovensku. Od té doby je takových exekučních příkazů v Česku vydáno více než 1600. Zkušenosti z praxe dokazují, že vytrvalí neplatiči často potřebné zdroje najdou právě v momentě, kdy jim je odebráno řidičské oprávnění.
„Samozřejmě nejde o institut, který by bylo možné aplikovat ve všech případech. Nevidím ale důvod, proč se na tomto místě neinspirovat a dát exekutorům další podobná oprávnění. Nabízí se například pozastavení platnosti zbrojního průkazu, loveckých nebo rybářských lístků nebo třeba pilotních průkazů. Tyto průkazy většinou slouží toliko k zábavě a dotčená osoba na nich není existenčně ani materiálně závislá. Pokud takový postup urychlí vymožení výživného, pak jde skutečně o legitimní cíl i způsob,“ navrhuje prezident Exekutorské komory ČR.
Zákon předpokládá, že před udělením sociální dávky rodič samoživitel vedl proti povinnému exekuci nebo výkon rozhodnutí a upřednostňuje tak způsoby, které byly i dosud efektivnějším řešením než trestní stíhání. „Podání trestního oznámení v případě, že povinná osoba neplní svou vyživovací povinnost, by mělo být až nejzazším krokem. Samoživitelé by si měli uvědomit, že tento postup může vyústit až v udělení trestu nepodmíněného odnětí svobody, což značně ochromí schopnost povinného částku v blízké budoucnosti reálně splácet, “ vysvětluje Jan Mlynarčík.
Exekutorská komora ČR proto doporučuje všem rodičům – samoživitelům, aby neváhali a obraceli se přímo na soudní exekutory v místě bydliště, kteří jsou připraveni v případech zanedbání povinné výživy kvalifikovaně pomoci.
Soudní exekutoři měli pravomoc vymáhat dlužné i běžné výživné i před zákonem o náhradním výživném. Postačuje k tomu exekuční titul, v tomto případě rozsudek soudu o stanovení vyživovací povinnosti povinného rodiče. Přesto tento postup volilo – ve srovnání s trestněprávní variantou – pouze minimum samoživitelů.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

srážky ze mzdy 2023

Exekuční srážky ze mzdy v roce 2023

Na konci loňského roku schválila vláda na návrh Ministerstva spravedlnosti ČR novelizaci nařízení o nezabavitelných částkách. Od lednové výplaty budou exekuční srážky ze mzdy počítány opět jinak. Kolik dlužníkovi zbyde?

Text: Veronika Hejná

04. 01. 2023

paušální výdaje

Lidé v bytech si měsíčně připlatí tisíce, teplotu u nich nikdo kontrolovat nemůže

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev (BD) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů, jako jsou teplo, teplá a studená voda, úklid, či osvětlení společných prostor, mohou navíc zvednou také dlouhodobé zálohy na opravy, tzv. fond oprav. To vše může […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *