EUR 25.225

USD 23.991

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.225

USD 23.991

31. 10. 2024

0 komentářů

Opakované nesplácení krátkodobých půjček meziročně vzrostlo téměř o polovinu

 

Významně vzrostl počet klientů, kteří opakovaně nesplácejí drobné půjčky. V posledním roce se jejich počet meziročně zvýšil o 45 procent, o rok dříve byl nárůst o téměř 38 procent. Celkově tak tvoří přes 16 procent z celkového počtu klientů, kteří jsou ve skluzu se splácením mikropůjček. Přitom před pandemií covid-19 jejich počet nepřekračoval pětiprocentní hranici. Vyplývá to z dlouhodobé statistiky inkasní společnosti Fincollect, která má ve správě pohledávky finančních institucí.

Loading



 

Tito klienti zpravidla opakovaně neplatí krátkodobé úvěry na menší částky. Nějaký úvěr si pořizují prakticky každý měsíc, a na splácení dluhů si půjčují další peníze. Výsledkem je dluhová past, ze které se sami bez pomoci okolí nedostanou.
Některé dlužníky máme ve správě prakticky nepřetržitě, často od více věřitelů současně. Tlačí před sebou několik nesplácených finančních půjček, kterými doplňují nedostatečné měsíční příjmy, aby pokryli své výdaje,“ vysvětluje Anežka Pavlíková, výkonná ředitelka společnosti Fincollect, o jaké dluhy se jedná.

Vytloukají klín klínem

Klienti, kteří jsou upomínáni o zaplacení dluhů opakovaně, už velice dobře vědí, jak proces vymáhání funguje. Většinou se neskrývají, aktivně komunikují a prodlužují smírné jednání do maximální možné doby. Dokola slibují úhradu dluhu, který ale neplatí, dokud jim nehrozí předání inkasa dluhu právní kanceláři. V tu chvíli by se jim dluh navýšil o náklady za právní služby, a oni začínají splácet.
Aby získali více půjček souběžně, zkreslují ve svých žádostech příjmy a výdaje. A přesto, že v minulosti nespláceli, získávají úvěry opakovaně.
Mezi poskytovateli půjček je velká konkurence, a nechtějí ztratit ani klienta, který má problémy se splácením. Pokud mají zkušenost, že nakonec zaplatí, je to pro ně jistější než půjčit neznámému klientovi, u kterého může být riziko nesplacení ještě větší,“ popisuje chování poskytovatelů krátkodobých úvěrů, kde je vyšší procento selhání klienta zakalkulováno v ceně půjčky.

Nevychází s příjmy, hlavně ti málo kvalifikovaní

Z rozhovorů s klienty vyplývá, že nejčastější příčinou nesplácení půjček je skokový nárůst výdajů způsobený vysokou inflací v posledních letech. Přestože pracují, za méně kvalifikovanou práci mají nízké platy a nemají sociální kapitál ani kompetence, aby si zajistili dostatečné příjmy, nebo snížili své náklady. K tomu se přidává finanční negramotnost, lhostejnost, a někdy i nezodpovědnost, jejichž výsledkem je prohlubující se zadlužení.
Nárůst počtu domácností ve finančních problémech potvrzuje i červnové šetření projektu Život k nezaplacení prováděné agenturou PAQ Research, kdy jedna třetina domácností z měsíčních příjmů neušetří nic. A více jak desetina není schopna zaplatit své závazky a musí shánět peníze v půjčkách od rodiny, známých, nebo u úvěrových společností.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *