26. 01. 2017
Počet vloupání třetím rokem klesá. Zloději vykradli přes 6 tisíc domácností
Třetím rokem za sebou klesl počet vykradených bytů a domů. Zatímco v roce 2015 zloději navštívili 6 895 domácností, loni to bylo přesně o osm stovek případů méně. Příčin je několik – lidé si díky zlepšující se ekonomické situaci mohou dovolit investovat do kvalitnějšího zabezpečení a stále úspěšnější je i práce policie, která klade velký důraz na to, aby k vloupáním vůbec nedocházelo. Negativem ale zůstává malá objasněnost těchto trestných činů. Ta je v rámci ostatních druhů kriminality hluboko pod průměrem.
Zloději loni vykradli 2 823 bytů, což je o desetinu méně než v roce 2015. U rodinných domků jde o číslo 3 272 a pokles o 13,2 procent. To je skutečně velký rozdíl oproti roku 2013, kdy bylo vykradeno 4 446 bytů a 6 671 domů, tedy téměř o polovinu více. Policii se přitom podaří objasnit jen asi 28 procent vloupání, což je výrazně horší číslo než u jiných druhů kriminality. „To je nízký údaj a máme zájem na tom, aby se tato čísla zvyšovala,“ říká náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild. Například u násilných trestných činů má policie úspěšnost až 87 procent, u vražd dokonce 97 procent.
O krok před zlodějem
Ideální ale samozřejmě je, když si zloděj vaši domácnost jako cíl vůbec nevybere. Jak to zařídit? „Ubránit se zlodějům není vůbec jednoduché, je potřeba být stále o krok před nimi. Musíte myslet na všechno. Pořídili jste si novou cylindrickou vložku? Zloděj může využít starých dveří, do kterých se v nadsázce opře a je uvnitř. Investovali jste do speciálních fólií, díky kterým zloděj nerozbije okno? Pak nezapomeňte otevřenou ventilačku, když odcházíte do práce, to je přímo pozvánka k vám domů,“ vysvětluje Jan Hrnčíř, bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY, která v České republice vyrábí známou značku FAB.
Zloděj hledá vždy nejslabší místo, a právě to my musíme odstranit. „Ideální je zajít přímo za odborníkem. Ten vám poradí a ukáže rizikové oblasti vaší domácnosti a také vám představí novinky a vylepšení, která můžete doma využít,“ pokračuje Hrnčíř. Podle něj je vhodné do zabezpečení investovat pravidelně. „Asi ne každý rok, ale jednou za pět let je vhodné zabezpečení projít znovu. Jak se totiž vyvíjí úroveň výrobků, tak se učí i zloději, kteří se přes dříve nepřekonatelné systémy dokážou dostat,“ varuje expert.
Pozor na pojistku. Po vloupání už je pozdě
I když počet vloupání stále klesá, přesto se stále jedná o šest tisíc domácností. A ty pak musí řešit i pojistné události. Po vloupání už je ale pozdě. Mnozí lidé přijdou zkrátka, protože nesplnili to, co měli ve své pojistné smlouvě. „Pojišťovny vám například nic nedají, pokud máte zámky v nižší než třetí bezpečnostní třídě nebo pokud se k vám zloděj vloupá přes špatně zabezpečený balkon či otevřenou ventilaci v okně. Projděte si svou pojistku, abyste v případě vloupání měli splněné všechny náležitosti,“ uzavírá Hrnčíř.
Tisková zpráva: nenechtesevykrast.cz