13. 12. 2011
Subjekty:
Kooperativa pojišťovna
Pojišťovny v prosinci a lednu evidují dvojnásobek požárů
„Na přelomu roku pravidelně evidujeme razantní nárůst požárů. Například v prosinci a lednu 2010/2011 nám klienti nahlásili 332 požárů za 72 milionů Kč. Jedná se o dvojnásobek požárů oproti ostatním měsícům“, říká Miroslav Novák, ředitel Úseku likvidace pojistných událostí majetku a odpovědnosti v pojišťovně Kooperativa.
Dříve se často stávalo, že došlo ke vznícení vánočního stromečku od svíček nebo prskavek. V dnešní době lidé využívají na stromečky spíše elektrické osvětlení, takže nebezpečí jejich vznícení je menší. „Typický požár vzniká od adventních věnců, tedy propálení ubrusu, koberce, popálení nábytku apod. Většinou jedná o malé škody, okolo 15 tisíc korun“, doplňuje Miroslav Novák
Podle informací hasičů se teplotní režim svíčky pohybuje v rozmezí 640 až 900 °C a doba hoření je dle délky a síly svíčky 2 – 9 hodin. Tyto hodnoty jsou dostatečné k zapálení materiálů používaných na výrobu okrasných věnců a následně jídelního dřevěného nábytku. „Letos jsou lidé prozatím opatrnější, evidujeme jen 12 požárů, z toho 3 způsobily vánoční svícny“, říká Miroslav Novák.
Bohužel každý rok dochází k několika totálním škodám, kdy od svícnu nebo pyrotechniky shoří celý byt nebo dům. „Letos například velkou škodu způsobilo vypouštění tzv. „Lampionů štěstí“. Při hromadném vypouštění ve Zlíně jeden z lampionů zapálil budovu, na kterou spadl. Požár způsobil škodu přesahující 2 miliony korun“, upozorňuje Miroslav Novák.
Pojištění proti požáru je například u Kooperativy zahrnuto již v základní variantě pojištění domácnosti nebo nemovitosti. Nicméně, klient nesmí porušovat povinnosti, které vyplývají z návodu na použití (pyrotechniky nebo topidel), a nesmí to dovolit ani dalším osobám (např. účastníkům domácího večírku). „Pokud by taková neodborná manipulace, například použití venkovní pyrotechniky v bytě, měla podstatný vliv na vznik požáru, může pojišťovna pojistné plnění přiměřeně snížit“, upozorňuje Miroslav Novák.
REKLAMA