EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

18. 10. 2018

0 komentářů

Subjekty:
SOLUS

Pokles počtu dlužníků v prodlení v registru SOLUS se zastavil, statistiky jsou přesto na historicky nízké úrovni

 

Počet občanů s dluhem po splatnosti zapsaným do negativního registru SOLUS poprvé od konce roku 2015 vzrostl. Nárůst o jednu setinu procenta je minimální, v registru je v rámci celé ČR zapsáno o 20 tisíc občanů méně, než na konci září loňského roku. Drobný nárůst počtu klientů v prodlení u členských společností Sdružení může způsobit i neodpovědné půjčování těch společností, které klienty v registrech neprověřují a „stáhnou“ je do dluhové pasti.

Loading



 


K 30. září 2018 bylo v Registru fyzických osob SOLUS zapsáno 7,15 % dospělých občanů ČR s nesplaceným závazkem po splatnosti. Ve stejném období loňského roku to bylo 7,36 % občanů. V absolutních číslech evidoval SOLUS v Registru fyzických osob ke konci září 621 tisíc dospělých občanů ČR s celkovým dluhem po splatnosti přesahujícím 49,8 mld. Kč.
„Na českém trhu je stále bohužel řada společností, které poskytují spotřebitelské úvěry, ale neprověřují dostatečně bonitu svých klientů a nevyužívají žádný ze zavedených registrů. Pokud se dostane klient takové společnosti do potíží se splácením, často to má dopad i na plnění jeho závazků u zodpovědnějších společností,“ uvedl ke statistikám Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.
Česká republika těží z novelizované a dobře fungující legislativy v oblastech ochrany spotřebitele a poskytování úvěrů. Zatímco v září 2017 bylo v největším negativním registru v Česku evidováno 640 tisíc občanů s dluhem po splatnosti, v roce 2016 to bylo téměř 700 tisíc osob.


Podíl počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajích.
Podíl počtu osob se závazkem po splatnosti v negativním registru SOLUS na celkovém
Kromě nové legislativy přispívá k pozitivnímu vývoji také rozšiřování členské základny sdružení SOLUS. Jeho novým členem se na konci září stala společnost PRONTO CREDIT s.r.o. Poskytovatel nebankovních půjček může i s pomocí registrů SOLUS plnit zákonné požadavky na prověření schopnosti klienta splatit půjčku dané zákonem o spotřebitelském úvěru.
Registr fyzických osob sdružení SOLUS je na českém trhu jedinečným nástrojem řízení rizika, protože spojuje informace o dlouhodobě neplněných závazcích od společností z více ekonomických sektorů. Registry klientských informací, které obsahují informace z více ekonomických sektorů, proto vyzdvihují díky jejich funkčnosti a efektivitě ochrany zájmů klienta i poskytovatele služby ve svých studiích opakovaně i Světová banka či OECD.
Do činnosti sdružení SOLUS je aktuálně zapojeno 56 společností, které poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií, P2P půjček a v oblasti obchodu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *