25. 10. 2018
Subjekty:
ING Bank
Polovina Čechů by chtěla bydlet ekologičtěji, ale nemají na to peníze Od šetrnějšího bydlení očekávají hlavně úsporu na energiích
Takřka polovina Čechů (42 %) souhlasí s tím, že by mohli dělat víc pro ekologičtější bydlení. Brání jim v tom zejména nedostatek peněz (40 %) a znalostí (26 %). V Evropě přiznává rezervy ve snahách o co nejnižší dopad svého bydlení na životní prostředí 55 % obyvatel. Nedostatkem peněz to vysvětluje 47 % dotázaných. Čísla vyplývají z nejnovějšího průzkumu ING Bank.
Cenová dostupnost ekologického bydlení je podle všeho nejvýznamnějším rozhodovacím faktorem, který Evropanům brání snížit dopad svého bydlení na životní prostředí. Přesto se 66 % Čechů snaží, aby měl jejich domov dopad co nejmenší. Čtyři z deseti (42 %) však přiznávají, že by se mohli snažit víc.
Z pohledu udržitelného bydlení podle indexu Greener Housing jsou na tom nejlépe Němci a Rakušané, hned za nimi ale následují Češi. Motivací pro 86 % z nich je to, aby byli schopni platit účty za energie. Proto chce 46 % z nich vědět, zda je dům či byt energeticky efektivní. Často (43 %) se zajímají také o to, kdy byl daný dům postaven. Jen v 11 % je k tomu vedou ekologické dopady domu.
Z výzkumu vyplývá, že Evropané by byli ochotni vydat se ekologičtější cestou, pokud by jim na ni někdo přispěl. Podle 81 % Čechů by bylo užitečné, kdyby stát dotoval energeticky efektivní spotřebiče do domů, a 79 % by ocenilo, kdyby stát platil polovinu pořizovací ceny solárních panelů.
Výsledky celého průzkumu naleznete na adrese http://www.ingbank.cz/zpravodaj/clanky/ing-studie-udrzitelneho-bydleni.html
Čísla vycházejí ze studie Homes and Mortgages 2018, která je další verzí mezinárodního průzkumu ING International Survey zaměřeného na situaci na trhu s bydlením. Průzkum realizovala agentura Ipsos mezi 6. a 18. červnem 2018 v 15 zemích na reprezentativním vzorku 14 725 respondentů.