EUR 25.165

USD 24.218

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.165

USD 24.218

09. 09. 2021

0 komentářů

Praha bojuje za spravedlivý výpočet výše poplatků za odpad. Vláda trvá na skokovém zdražení lidem ze sídlišť

 

Hlavní město Praha již od poloviny roku 2021 vede intenzivní jednání s Ministerstvem vnitra ČR o metodice stanovení výše poplatků za odpad.  Ministerstvo vnitra brání Praze i dalším samosprávám zachovat dosavadní způsob stanovení ceny, která zohledňuje faktické náklady na svoz jednotlivých druhů popelnic. Hlavní město Praha nesouhlasí s výkladem prosazovaným MV ČR, který znamená skokové zdražení svozu odpadu lidem z bytových domů a ze sídlišť.

Loading



 


Hlavní město Praha již několik měsíců připravuje nové znění vyhlášky o místních poplatcích za odpad, která má navázat na zákon č. 543/2020 Sb., který novelizoval zákon o místních poplatcích v souvislosti s přijetím zákona o odpadech. Podoba vyhlášky a metodika výpočtu poplatku za svoz se stala předmětem rozdílného výkladu zákona ze strany města a Ministerstva vnitra ČR.
Hl. m. Praha má historicky nastavené poplatky maximálně spravedlivě.
 “Ve výši poplatků maximálně možně zohledňujeme reálné náklady na svoz. Proto lidé využívající největší nádoby na sídlištích platí za odpad v přepočtu na litr méně než ti, kteří mají vlastní malé nádoby,” konstatuje Petr Hlubuček /STAN/ náměstek primátora hl. m. Prahy.
Hl. m. Praha tak vůči svým občanům promítá do výše ceny popelnic, kterou lidé platí logickou úsporu z rozsahu. Ministerstvo vnitra nicméně diferenciaci ceny odmítá a ve svém výkladu nového zákona trvá na jednotné sazbě za litr nádoby. “To by znamenalo ve svém důsledku skokové zdražení pro obyvatele pražských sídlišť, kteří využívají největší nádoby. A s tím nesouhlasíme,” říká Petr Hlubuček /STAN/. Hl. m. Praha konstatuje, že výpočet ceny za odpad, jak jej má město nastaveno, odpovídá skutečným nákladům na nakládání s odpady a není v rozporu se zákonem. “Výklad Ministerstva vnitra považuji za sociálně nespravedlivý. Navrhovaný ministerský “paušál” neúměrně zatíží právě ty Pražany, kteří bydlí ve velkých domech a mohou nejméně ovlivnit velikost popelnice a četnost svozu,” zdůrazňuje náměstek Hlubuček.
Při modelové situaci čtyřčlenné rodiny využívající největší nádoby (1100l) a při navržené sazbě 0.60Kč/litr by šlo o zdražení kolem 2000,-Kč ročně. Naopak rodinný domek s nejmenší nádobou (70l), dvěma obyvateli a svozem jedenkrát týdne by ušetřil podle představy Ministerstva vnitra pár set korun.
Proto vyzýváme vedení Ministerstva vnitra České republiky, aby přestalo hovořit o sociální spravedlnosti, když nutí česká města nespravedlivě přenášet větší část nákladů na odpadové hospodaření na lidi ze sídlišť a velkých bytových domů,” říká náměstek pražského primátora Petr Hlubuček /STAN/. “Bohužel hl.m. Praha je v pozici, že nemůže výklad ministerstva vnitra nijak ovlivnit. Pokud bude Ministerstvo vnitra trvat na svém výkladu a neumožní diferencovat sazby za odpad podle skutečných nákladů, dojde ke zdražení svozu odpadu všem lidem na pražských sídlištích a bytových domech,” konstatuje náměstek Hlubuček.
Podle výkladu magistrátních právníků, je diferenciace ceny za litr odpadu dle znění zákona 543/2020 možná. Hlavní město Praha proto trvá na tom, aby Ministerstvo vnitra přehodnotilo svůj přístup, přestalo zdražovat svoz odpadu lidem z bytových domů a ze sídlišť a umožnilo městům spravedlivě rozpočítávat náklady na svoz odpadu dle reálných nákladů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Analýza: Stačí v Česku průměrná mzda na průměrné bydlení? Výsledek bohužel nepřekvapí

Náklady na vlastní bydlení pro jedince s průměrným příjmem dosahují kolem 48 procent. V Praze však čistě matematicky dostupnost bydlení hodně pokulhává a v Brně to není o mnoho lepší. že v Ostravě lze bydlet v nájmu už od nákladů ve výši 40 procent průměrného příjmu v dané lokalitě.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2024

Nemovitost jako jistá investice – Češi sázejí na novostavby a zahraniční destinace

Pro stále větší počet Čechů se investice do nemovitostí stává klíčovým způsobem, jak zajistit své finance a vyhnout se rizikům tržních výkyvů. Vyplývá to z Barometru spoření agentury IBRS pro Golden Gate, podle kterého považuje až 80 % lidí vlastnictví domu či bytu za nejatraktivnější investici.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 12. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Velké vánoční zlevňování, připojila se už i Komerčka

Hned sedm z devíti bank nabízejících hypoteční úvěry snížilo v prosinci úrokové sazby hypoték. Nejlepší nabídku u roční fixace má ČSOB (4,89 %), u tříleté a pětileté fixace je to Fio banka (4,28 %), které ale zdatně dýchá na záda Moneta (4,39 %). Všechny banky u tříleté fixace nabízejí sazby už pod hranicí pěti procent. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *