11. 10. 2017
Jak připravit chalupu na zimu? Vyprázdněte bojler, zkontrolujte okapy a vypněte elektřinu
Pokud vlastníte chatu nebo chalupu, každý podzim řešíte její zazimování. Bez něj totiž bude vaše místo odpočinku rychleji chátrat, navíc může kvůli silnému mrazu dojít k nehodám. Jak připravit chalupu na zimu nejlépe? Podívejte se na pět užitečných tipů.
Většina majitelů chat a chalup využívá své rekreační objekty pouze v jarních a letních měsících. S přicházejícím podzimem je proto důležité myslet na kvalitní zazimování, které stavení umožní přečkat krutou zimu bez poškození.
- Nezapomeňte: Vypustit všechnu vodu a vyprázdnit bojler
Péče o vodu je vůbec nejdůležitější a majitelé by jí měli věnovat patřičnou pozornost. Před nástupem zimy je třeba vypustit vodu ze všech trubek, hadic a rozvodů. Začněte tím, že uzavřete hlavní přísun vody, otevřete všechny kohoutky a vyčkejte, až všechna voda odteče. Zbytková voda by během mrazivých měsíců mohla nadělat velké škody v celém objektu. Zmrzlá voda umí zničit nejen potrubí, ale také spotřebiče nebo toaletu. „Pokud je vaše chata nebo chalupa vybavená bojlerem, nezapomeňte ho odpojit od zdroje proudu a vypustit – otevřít vypouštěcí ventily ohřívače i potrubí. Na jaře pak bojler zase vypláchněte čistou vodou,“ uvádí Michal Doležel z projektu E.ON Rádce.
- Nezapomeňte: Zkontrolovat střechu a všechny okapy, vypnout elektřinu
Pozornost při zazimování patří také střeše a okapům. Posunutá nebo chybějící střešní taška může během zimy zapříčinit masivní zatékání a vlhkost v celém domě. Po kontrole krytiny též důsledně prohlédněte střešní latě. Ty nahnilé nebo jinak porušené raději vyměňte. Pod tíhou sněhu by se střecha mohla propadnout. Součástí střechy jsou samozřejmě i okapy. Před zimou musejí být všechny okapy dobře vyčištěné. Nahromaděné usazeniny a voda snadno zmrznou a stejně jako plné potrubí popraskají. Padající listí by mohlo okapy pro změnu ucpat a jarní tající sníh by neměl kudy odtékat. Před opuštěním chaty rovněž nezapomeňte vypnout elektřinu. „Součástí dobrého zazimování chaty nebo chalupy je vypnutí přívodu elektrického proudu. Předejdete tak nehodám způsobeným například zkratováním,“ dodává Doležel z projektu E.ON Rádce.
- Nezapomeňte: Vlhkost je největším nepřítelem budovy
Ke kondenzaci vlhkosti ve stěnách dochází zpravidla při náhlém oteplení, kdy se vlhký venkovní vzduch sráží v prochlazeném zdivu. „Pokud dochází k nahromadění větších závějí sněhu u vnější stěny, hrozí poškození omítky a zdiva. Tomu lze předejít přichycením nopové fólie na ohrožená místa. Nepustí sníh ke stěně a současně umožní její mírné odvětrání,“ vysvětluje Karel Murtinger, energetický poradce společnosti Ekowatt. Kromě toho se v chatě vyplatí před zimou odtáhnout ode zdí všechen nábytek, aby se netvořily plesnivé skvrny.
- Nezapomeňte: Pozor na potraviny, lákají hlodavce
Lednici s mrazákem vyprázdněte, vymyjte octovou vodou a odpojte ze zásuvky. Spotřebiče nezavírejte, ať mohou vyschnout a zbytky vody v nich nezpůsobí plíseň. V chatě nenechávejte žádné potraviny, snad kromě zavařenin. Lákají totiž hlodavce, kteří se do chat a chalup v zimě stahují. Odborníci také radí nechat otevřené i skříně a úložné prostory. Díky většímu přístupu světla si v nich hlodavci nebudou dělat skrýše.
REKLAMA
- Nezapomeňte: Bezpečně zajistit objekt
Přestože asi nikdo na chatě nenechává cennosti a drahé vybavení, terčem vloupání se může stát prakticky každý objekt. Nejvíce úsilí věnujte vchodovým dveřím. Ideální jsou bezpečnostní dveře sendvičové konstrukce s ocelovým jádrem. Mají vícebodové zamykání – ocelové tyče zajíždějící do zárubně. Okna ochrání dřevěné okenice na zámek nebo klasické kovové mříže. Zpevnit sklo v oknech lze též bezpečnostní fólií, jež v případě rozbití okna udrží sklo při sobě.
Tisková zpráva: E.ON